Archív

Tchouk!

Nemusíte sa báť. Nie je to bolestivé. Tyčonga. Čo si pod týmto názvom predstavujete? Na jednom internetovom blogu som sa od ľudí dozvedela, že sú to určite špagety, alebo iný názov pre artičoky. Od známych a rodiny iné kuriozity – tyčka do fazule, iný názov pre artičoky. Iba jeden človek mi odpovedal správne. Je to loptová hra! Mal pravdu.

„Ty čonga“ jedna!
Je to zmes volejbalu, hádzanej a baskickej peloty. Hrajú ju dva tímy proti sebe. Význam tohto termínu sa odvodzuje od slov, z ktorých bolo zložené. Citoslovce „tchouk“ a „ball“ – lopta po anglicky. Slovo „tchouk“ opisuje zvuk, ktorý lopta vydáva, keď dopadne na napnutú sieť. V tomto netradičnom športe ide o vzájomnú spoluprácu tímu. Vyhráva ten tím, ktorý získa najviac bodov v hre – hodí loptu do siete. Lopta sa však nemôže od jednej siete odraziť viac ako štyri krát za sebou.
Skákajúci tyčongár *** Skákajúci tyčongár
Biológ sa zaplietol do cudzej kapusty
Vymyslel ju švajčiarsky biológ Herman Brandt. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia začal svoj výskum v športe. Rozprával sa s mnohými športovcami, ktorý sa pri iných hrách zranili. Zistil, že väčšina úrazov pochádza zo vzájomných stretov s hráčmi alebo ich nedostatočnej fyziologickej zdatnosti. Presvedčil sa aj o tom, že vo väčšine športov sa mnohokrát uplatňuje agresivita, arogancia, sebectvo a nedostatok kolektívnej spolupráce.
V roku 1970 uznala tyčongu FIEP – Federation International d Education Physique. Rok na to vďaka veľkej popularite tohto športu bola založená Medzinárodná federácia thouckballu. Tento šport je obľúbený v niektorých krajinách Európy. Nepovažuje sa za „revolučný“, ale môžeme ho pokladať za určitý fenomén.
Ihrisko na ktorom sa hrá tyčonga *** Ihrisko na ktorom sa hrá tyčonga

Má hracia plocha niečo spoločné s metlobalovým ihriskom?
Spomínaná sieť sa volá odrážadlo. Sieť je napnutá na naklonenom ráme. Na hracom poli môže byť jedna, ale pokojne aj dve. Na tom nezáleží, pretože bránky nepatria družstvám. Okolo bránok sú polkruhy v polomere tri metre. Na tie nemôže vstúpiť žiaden hráč. Hrá sa na poli akéhokoľvek pevného povrchu. Počet bránok na ihrisku určuje jeho veľkosť a počet hráčov. Hrá sa na ihrisku s dvoma odrážadlami a veľkosťou 40 x 20 m pri šiestich hráčoch na jedno družstvo. Druhou variantou sú dve odrážadlá, ihrisko veľkosti 20 x 15 m, v jednom družstve hrá šesť hráčov. Tretiou alternatívou je jedno odrážadlo, ihrisko veľké 20 x 15 m a šesť hráčov v jednom družstve.
Odrážadlo na loptu *** Odrážadlo na loptu
Milé ženy, muži, deti, mužoženy
Na pohlaví nezáleží. Hrá sa v rôznych vekových kategóriách. Od mladších po dospelých. Nezáleží na vašej kondícii a toho, aký výkon ste schopný podať. Čo sa týka pohybových schopností, nikto nie je obmedzený. Stačí sa len vedieť hýbať. Dôležité je, aby ste vedeli rešpektovať iných hráčov, bez ohľadu na to, či je niekto silnejší alebo slabší.

Podmienkou sú dobré vzťahy v kolektíve
Každý hráč sa vstupom do hry zaväzuje, že bude tolerovať druhých a dokáže sa prispôsobiť momentálnym okolnostiam hry. Pri tyčonge sa neuplatňuje sebectvo. Úspech v tyčonge je vždy výsledkom skupinovej snahy. Z výhry môžete očakávať radosť a potešenie. Nikdy však „márnivú slávu“. Arogancia sa v tomto športe neuplatňuje. Pretŕha medziľudské vzťahy a podporuje boj o prestíž. V skupinovej hre sa predsa majú vzťahy v kolektíve posilňovať a prehlbovať. Nemyslíte?

Pre znalcov anglického jazyka video s „tyčongou v kocke“:

[* youtube:ACpAFYz7FWQ *]

Fenomén pre hodiny telesnej výchovy
Áno, v prvom rade je však zábavou a radosťou z hry. Výchovným sa môže nazývať pre niekoľko dôvodov. Človek sa učí kolektívnej hre. V družstve sa hráči musia tolerovať a mať k sebe určitú úctu. Hra ich družstvo stmeľuje. Vyučuje pozornosti a hráči sa učia spoliehať sa a dôverovať jeden druhému.

Hrajte optimisticky! Nevzbudzujte medzi tímami agresivitu a prehnanú súťaživosť! Každý hráč musí mať záujem o krásu samotnej hry, nie o čo najlepší výsledok. Tyčonga sa môže uplatniť aj ako sociálny šport s výchovným zámerom na základných školách.