05.09.2011

Mechanické rébusy sú oddávna obľúbenými hračkami malých i veľkých. Najpopulárnejším je samozrejme Rubikova kocka, no existuje množstvo ďalších hlavolamov, ktoré pomaly vystupujú z jej tieňa. K nim patrí aj najzložitejší hlavolam na svete, ktorý vyvinula v roku 2007 spoločnosť Sonic Games. Volá sa ISIS. A prečo najzložitejší? Za 4 roky existencie ho vylúštilo na celom svete iba 115 ľudí.

Isis

Fenomén Isis

Samotný princíp hlavolamu nie je prevratnou novinkou. Jedná sa o akési splynutie egyptskej mytológie s rébusmi typu „tajomstvo trezoru“. Niektorí z nás si pamätajú na podobný rébus, opísaný pred niekoľkými desaťročiami v knihe Jaroslava Foglara Rýchle šípy (ježko v klietke). Isis funguje na podobnom princípe. No zaujme vás už svojim výzorom. Isis je guľa s priemerom 7 cm a váhou 1 kg. Jej povrch je hladký, žiarivo blyštiaci zlatou farbou, ktorú pretínajú modré pruhy s egyptskými znakmi. Cieľom je poskladať znaky tak, aby sa guľa otvorila a vydala svoje tajomstvo. „Keď som ju prvýkrát chytil do ruky, pár minút som iba tak sedel a s úžasom sa na ňu díval,“ niečo podobné tvrdí väčšina ľudí, ktorá sa dotkla Isis. Majú pravdu. Nie je to len najzložitejší hlavolam, ale aj najkrajší. Vyzerá, ako vzácny artefakt vytiahnutý po tisíckach rokov z pyramídy, alebo minimálne zo svätyne samotnej bohyne Isis. Dokážete s ním stráviť celé hodiny a už po pár minútach si budete pripadať minimálne, ako Indiana Jones, ktorý rieši najťažšiu záhadu starovekého Egypta.

Isis 2

Originál s jediným riešením

Prvým prekvapením pri zoznamovaní so samotným hlavolamom je jeho hmotnosť. Ako sme spomínali – pri priemere 7 cm váži rovný kilogram. To preto, lebo v guli sa ukrýva množstvo chodbičiek, západiek, presúvajúcich sa valčekov a guličiek, ktoré sú navyše istené magnetmi. Samozrejme vnútri gule je aj množstvo falošných ciest a slepých uličiek. Cieľom je umiestniť všetky egyptské hieroglyfy tak, aby sa guľa otvorila a vydala svoje tajomstvo. Isis je nevšedný hlavolam aj preto, že každý kus je originál a má iba jedno riešenie. Na začiatku je potrebná registrácia cez internet (napríklad cez www.isisadventure.co.uk) Pri registrácií je nutné zadať svoje Isis číslo, ktoré nájdete na vonkajšej strane hlavolamu, alebo na krabici. Po zaregistrovaní dostanete takzvanú stopu – alebo tiež indíciu a môžete začať hrať. Vyzerá to jednoducho. Množstvo ľudí, ktorí strávili nad riešením Isis hodiny a hodiny, pričom na nič neprišli by vám určite oponovalo. Obtiažnosť zvyšuje fakt, že po celú dobu hry do tajomnej gule nevidíte. A ak sa vám podarí Isis otvoriť, radosť veľmi rýchlo vystrieda sklamanie. Vnútri sa totiž nachádza pokračovanie – formula s pekelne ťažkou hádankou. Vtedy je potrebné zapojiť nielen mozog, ale aj internet. S hádankou totiž získate číselný kód, umožňujúci nahliadnutie do sekcie odmien. Sú to menšie odmeny za čiastkové uhádnutie rébusu, no najväčším lákadlom je hlavná výhra. V USA je to 1000 USD, v Anglicku 10 000 libier. Vyriešenie nižšej úrovne vás tak bude nabádať hrať ďalej a ďalej. Tvorcovia Isis však ponúkajú oveľa viac. Aby bol rébus zaujímavejší, ukryli po celom svete ozajstný poklad. Vyriešením hlavnej hádanky tak dostávate možnosť pomocou odkazov, indícií a návodov tento poklad nájsť. Problém je v tom, že aj keď dostanete odkazy na poklad nachádzajúci sa čo najbližšie k vášmu bydlisku, môže to byť kľudne Nórsko či Turecko.

Isis 3
Isis má od roku 2009 viac variant, platinová sa nazýva Výzva, Zlatá je ešte viac zložitejšia, ako ostatné. Adekvátne k ich zložitosti sú aj ceny, ktoré môžu riešitelia vyhrať. Na Slovensku som zatiaľ nenašiel obchod, kde by Isis predávali. Lepšie sú na tom Česi – objednať sa dá napríklad TU. Cena sa pohybuje okolo 200 USD (v Čechách od 4000 CZK za verziu Klasik až po 5000 CZK za Zlatú verziu).
Použité fotografie: http://www.sonicgames-uk.com http://www.coolest-gadgets.com
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 4


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Miroslav Meluš (Neregistrovaný užívateľ) 05.05.2012 15:16
Miroslav Meluš

Ja už ISIS mám v modro-medennej verzii. Odporúčam ho každému zberateľovi. Netreba pozerať na cenu ale na kvalitu hlavolamu. Predtým ako som si ho kúpil, som čítal aj tento článok a inšpiroval ma.

Milan Švidroň 05.10.2011 10:39
Milan Švidroň

Videl som to "naživo" . Ak by som aj ten hlavolam nevylúštil, nevadí. Bola by to celkom efektná dekorácia do bytu :)

LUDEK173 (Neregistrovaný užívateľ) 29.09.2011 18:22
LUDEK173

Super článek,vypadá to,že se asi zapojím do hry,ISIS vypadá bezvadně....akorát mě vadí,ta cena,ale na druhou stranu co je dneska laciné :-D

Ivan Nôta 12.09.2011 12:27
Ivan Nôta
Matúš Matula napísal:

wooow, to vyzera naozaj dobre, asi sa podujmem na cestu za pokladom :)
Super clanok!

Na stránke www.sonicgames-uk.com/ sú aj ďalšie hlavolamy zo série Isis - RAMISIS (pyramída), COPERNISIS a ešte niekoľko iných hlavolamov. Všetky vyzerajú po dizajnovej stránke dokonalé, pustiť sa do riešenia takýchto hlavolamov by asi bolo nad moje sily.... a čas :)

Matúš Matula 08.09.2011 19:12
Matúš Matula

wooow, to vyzera naozaj dobre, asi sa podujmem na cestu za pokladom :)
Super clanok!

eva (Neregistrovaný užívateľ) 05.09.2011 12:39
eva

Patríš medzi tých 115 ľudí?

Prihlásenie
 
 
Reklama