19.03.2010

Len veľmi ťažko by dokázali nevidiaci ľudia poskladať Rubikovú kocku. Ale prečo by mali byť ukrátení o takúto formu zábavy? So zaujímavým nápadom prišiel dizajnér Konstantin Datz. Navrhol kocku, s ktorou by sa bez problémov dokázali zabaviť aj ľudia, čo “pozerajú” na svet hmatom, sluchom a čuchom…

Celý trik je v tom, že hráč sa na kocku nepozerá, ale doslova z nej číta. Farby zelená, modrá, červená, žltá, biela a ružová sú zapísané Braillovým písmom.

Tu som si položil otázku. Ako človek, ktorý je zrakovo postihnutý od narodenia, môže vedieť že modrá je modrá a červená vyzerá ako krv. A ako môže vedieť ako vyzerá krv? Jednoducho… nevie. Takže tie farby sú zapísané len symbolicky, pretože rovnako by poskladal do kopy kocku s nápisom psík, koník, mačička atď.

Určite sa ale týmto dielom postaral K. Datz o chvíľu zábavy pre síce nevidiacich, ale vlastnosťami rovnocenných ľudí ako sme my, čo vidíme… Možno si niekedy pomocou počítača tento článok bude čítať aj nevidiaci návštevník.

zdroj: endy.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

bucklee (Neregistrovaný užívateľ) 29.12.2011 15:34
bucklee

ahoj, sam som nevidiaci od narodenia a myslienka takejto kocky ma veľmi zaujala. sam by som taku chcel.

Prihlásenie
 
 
Reklama