22.07.2013

„Cítil som sa, ako Ježiš, ktorý kráčal suchou nohou po hladine.“ Aj takýto názor vyslovil jeden z tisícok mladých ľudí, ktorí si vyskúšal „vodné čudo“ s názvom Aquaskipper: „Je to lepšie, ako loď, lepšie, ako vodný bicykel, aj ako Jet-ski. Super, super, super,“ nechali sa počuť iní.
Na stránkach Hobbyportalu sme vás už zoznámili s niektorými zaujímavými zariadeniami, využívajúcimi k svojej činnosti vodu (Hydrozorbing, Jetlev), človeka a jeho schopnosť baviť sa, no popritom robiť niečo pre svojho športového ducha.

Ako vodný pavúk na hladine

Aquaskipper je medzi Slovákmi známy už nejaký ten piatok, no keďže horúce dni opäť vyhnali vodychtivých ľudí k hladinám prírodných kúpalísk, kde sa s nim môžu stretnúť, povieme si o tomto zaujímavom „vodnom skákadle“ viac.
Ide o takzvaný hydrofoil (vodný klzák), označovaný tiež skratkou HPV (Human Powered Vehicle). Čiže „vozítko“ poháňané ľudskou silou. Skôr, ako sa k nemu dostaneme, pozrite si krátke video, pretože popísanie jeho fungovania vám dá oveľa menej, ako vidieť to naživo:

Aquaskipper sa teda pohybuje po vodnej hladine tak, že skipper (jazdec) na ňom stojí, drží riadidlá a skáče. Z diaľky tak pripomína páriaceho sa vodného pavúka a záujem návštevníkov pláže má jednoznačne zaručený. Vďaka skákaniu sa Aquaskipper pohybuje smerom dopredu a jednoduchým pohybom riadidiel do strán mení smer tak, ako napríklad kolobežka. Pod konštrukciou sú umiestnené nosné krídla a počas skákania sa pod nimi vytvára vztlak, ktorý udržuje celé zariadenie nad vodou. Ak však prestanete skákať, potopíte sa. Tento fakt núti skippera byť v neustálom (aj keď z pohľadu náhodného diváka chaoticky zmietanom) pohybe. Trochu iné je to v prímorských letoviskách, kde vznikajú vlny, dostatočne silné na to, aby Aquaskipper udržali podobne ako surf na hladine aj bez skákania skippera.To všetko však len dočasne.Po odznení vlny treba opäť skákať, skákať a ešte raz skákať. Minimálne dovtedy, kým nechytíte novú vlnu.

Technické dáta

Aquaskipper nie je vôbec ťažký. Váži len 11,5 – 12 kg. Navyše je ľahko rozložiteľný a môžete ho zbaliť do obalu (tašky), ktorá sa dá niesť v ruke, alebo na pleci. Rozpätie krídel sa najčastejšie pohybuje okolo 245 cm. Vďaka krídlam (a kondičke skippera) sa dá dosiahnuť rýchlosť na hladine až 27km/h čo je celkom úctyhodné číslo, keďže vodné skákadlo je bez motora, poháňané naozaj len a len ľudskou silou. Dĺžka Aquaskippera je 183 cm a konštrukcia je vyrobená so špeciálneho hliníka (aircraft aluminium). Krídla sú zo sklolaminátu.
Drvivá väčšina Aquaskipperov vyvážaných do sveta pochádza (ako inak) z Číny. Preto je pri ich kúpe vhodné preskúmať ich kvalitu a radšej siahnuť hlbšie do vrecka a kúpiť si drahší model. Apropo cena. Nie je pevná a záleží od modelu. Aquaskipper si môžete kúpiť aj na Slovensku v špecializovaných predajniach so športovými potrebami, alebo cez internet. Priemerne zaplatíte 130 – 200 € čo naozaj nie je veľa.

Verzia Pro je vybavená plavákom na konštrukcií, ktorý je zároveň sedadlom, na ktorom si môže skipper oddýchnuť bez potopenia

Verzia Pro je vybavená plavákom na konštrukcií, ktorý je zároveň sedadlom, na ktorom si môže skipper oddýchnuť bez potopenia

Fitness na vode

Pre mnohých je však vôbec najdôležitejšou informáciou to, že pri jazdení na Aquaskipperi spálite zaručene mnoho kalórií a patrične si zvýšite kondíciu. Austrálčanka Jenny A.Dale nedávno v časopise Extra Sport vyzdvihla prínos Aquaskipperu pre formovanie postavy týmito slovami: „Odbornému poradenstvu v oblasti fitness sa venujem viac, ako 10 rokov a Aquaskipper považujem za malý zázrak. Toto zariadenie vás núti byť v neustálom pohybe a zaťažuje vaše svalstvo na tých správnych miestach. Vynikajúcim spôsobom formuje zadok, stehná a nohy celkovo, tiež posilňuje chrbtové svalstvo a spaľuje kalórie v oveľa väčšej miere, ako iné (a oveľa drahšie) zariadenia, vyvinuté na tento účel.“
Je samozrejmé, že Aquaskipper je sezónna záležitosť, ktorá sa dá využiť len v teplých letných mesiacoch, no práve toto obdobie je časom, kedy chceme mať všetci tip – top postavu. Je síce pravdou, že začiatky bývajú ťažké (platí to aj v tomto prípade), no po pár pokusoch sa Aquaskipper zaručene naučíte ovládať . Aj keď pritom na vás nezostane suchá ani nitka. Zábava je však zábava. Pre skúsených skipperov je už na trhoch verzia zariadenia pre dve osoby.

FOTO: besportier.com, extravaganzi.com , nextgeners.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 07.08.2013 09:54
Milan Švidroň

Efektné a lacné . myslím, že sa to stane obľúbeným športom pre tých, ktorí chcú urobiť pre svoje svaly a zábavu viac

Prihlásenie
 
 
Reklama