06.03.2011

Jedna ako druhá. Druhá ako prvá. Dvojičky Lívia a Lucia Allárové žijú synchronizovaným plávaním. Z majstrovstiev sveta si odniesli zlato, dnes majú 36 rokov, no akvabelistiky sa neplánujú vzdať. Svoje vedomosti odovzdávajú mladším akvabelám a bez vody dlho nevydržia. Ako sa k synchronizovanému plávaniu dostali a koľko plaviek má taká akvabela, mi prezradila jedna z nich, Lívia Allárová.

1) Prečo ste sa rozhodli venovať synchronizovanému plávaniu, čo alebo kto vás k nemu viedol?
So synchronizovaným plávaním sme spolu so sestrou Luciou začali úplne neplánovane. Dá sa povedať aj vďaka sestre, pretože keď sme mali 11 rokov vyskytli sa u nej zdravotné ťažkosti spojené s bolesťou hlavy a vtedy, na odporúčanie lekára, sme začali plávať. A to už bol len krôčik ku synchronizovanému plávaniu.

2) Vyberali ste si šport, v ktorom by ste mohli využiť fakt, že ste dvojičky?
Z počiatku sme ani netušili, že takýto šport vôbec existuje, ale keď sa nás mamina opýtala, že či by sme to nechceli skúsiť, tak ani na chvíľu sme nezaváhali a vrhli sa na synchro.

3) Kedy ste začali, a vedeli ste, že je to to pravé čo vás baví?
Začiatky boli dosť ťažké, mali sme 12 rokov, a pre tento šport sme boli dosť staré!
Nevedeli sme poriadne plávať, ale veľmi nás to začalo baviť, tak za 3 mesiace sme zvládli všetky štyri plavecké štýly (prsia, motýľ, chrbát a voľný štýl). Na suchu sme sa naučili špagáty a takto sa začala naša cesta smerom na vrchol :o))

4) Tréningy museli byť často náročné, nemali ste chuť s tým niekedy prestať?
Keďže trénovanie nás veľmi bavilo, ani sme to nebrali ako nejakú záťaž, vedeli sme, že bez driny a úsilia to nepôjde. Tak sme prakticky všetko podriadili tomuto náročnému športu a pracovali na sebe.
A či sme mali chuť niekedy prestať? Mali, ale toto obdobie trvalo veľmi krátko, keďže naša mamina bola zároveň aj naša trénerka, tak nám iba raz povedala, že ona nás nútiť nikdy nebude, ale keď to budeme flákať, ona už nikdy na žiadny tréning s nami nepôjde! Takže na pár týždňov to bolo kvôli mame a potom to nejako samo prešlo a išli sme ďalej :o))

5) Neliezli ste si so sestrou na nervy, keď ste trávili toľko času spolu?
Myslím, že tomu sa nikto nevyhne, aj nás to dostalo. Obe sme v znamení barana, preto to bolo o niečo komplikovanejšie, ale vždy sme našli nejaký kompromis. A keďže sme obe mali spoločný cieľ, tak sme sa vždy dohodli a vyriešili problém hneď ako vznikol!

6) Čím je pre vás synchronizované plávanie?
Synchro je náš život! Aj napriek tomu, že už máme obe 36 rokov, neplánujeme s tým skončiť. V tomto športe sme sa úplne našli. Veľmi nás baví vyberať novú hudbu na zostavu, potom vymýšľať choreografiu a nakoniec vidieť celú tú nádheru vo vode. Toto je ten pocit, ktorý nás robí šťastné!! Dokonca sestra Lucia už 9 rok žije vo Švajčiarsku, kde sa živý týmto športom. Patrí medzi najúspešnejšie trénerky vo Švajčiarsku. U nás sa týmto športom nedá uživiť, ale aj napriek tomu sa mu stále venujem a popri trénovaní reprezentantiek SR, sa zúčastňujeme rôznych vystúpení a súťaží. V roku 2006 sme sa prvý krát zúčastnili na Majstrovstvách sveta Masters, kde sme si hneď so sestrou odniesli zlato a po štyroch rokoch sa nám podaril obhájiť tento titul Majsteriek Sveta Masters v párovej zostave a spolu s ďalšou kolegyňou Natáliou Juráškovou sme získali titul Majsteriek Sveta Masters v triu.

7) Aké úspechy si najviac ceníte?
So sestrou si ceníme všetky naše dosiahnuté úspechy, keďže ani jedna výhra alebo dosiahnutý úspech nebol zadarmo! Či už to bol prvý zisk titulu Majsteriek Slovenska 1997, alebo prvá účasť na majstrovstvách sveta 1998, alebo 24. miesto na Olympijských hrách v Sydney v roku 2000 alebo už spomínane 3 tituly Majsteriek sveta.

8) K titulu majsterky sveta, muselo viesť veľa driny. Aký to bol pocit zúčastniť sa majstrovstiev?
Každé takéto podujatie či už Majstrovstvá sveta, Európy alebo olympiáda sú veľkolepé podujatia, kde všetci športovci predvádzajú úžasné výkony, za ktorými je veľa driny a námahy. Ale pre ten pocit zažiť tú veľkolepú atmosféru a splniť si sen to stojí!!!

9) Ako často trénujete?
Trénujeme šesťkrát do týždňa a niektoré dni aj dvojfázovo. Tréning pozostáva z prípravy na suchu, kde je zahrnuté posilňovanie – fitnes, ohybnosť, strečing, baletná príprava a tréning vo vode, kde sa popri kondičnej príprave venujeme samotnému synchro – nácviku techniky a zostáv.

10) Koľko trvá taký tréning?
Napríklad tréning pred Olympiádou trval aj celý deň, ráno sme začínali o siedmej v bazéne až do dvanástej, potom bola obedová prestávka a zase sme začínali buď vo fitnes alebo v bazéne o 15.30 až do 18.00.

11) Koľko trénerov ste vystriedali?
Mali sme 2 trénerky, našu obetavú mamu Helenku, ktorá tak, ako my sme sa učili, aj ona musela všetko absolvovať od začiatku, keďže tento šport nikdy nerobila. A ďalšia trénerka, ktorá nás veľa naučila bola Janka Labudová. V priebehu našej športovej kariéry nám naši rodičia umožnili a finančne podporili tréningové pobyty v USA a Kanade, aby sme mali možnosť trénovať aj pod dohľadom najlepších a najuznávanejších tréneriek na svete v tomto športe.

12) Kto vás najviac podporuje?
Naša najväčšia vďaka patrí našim rodičom, ich fantastickej podpore, aj keď mnoho krát to bolo ťažké až vyčerpávajúce, a samozrejme priateľom, ktorí boli naši najväčší fanúšikovia!!!! Bez týchto osôb by sme nikdy nedosiahli to, čo sa nám spolu so sestrou Luciou podarilo.

13) Čo hovorí vaše okolie na tento váš šport?
Okolie a priatelia nám fandia, nepriatelia a neprajníci ohovárajú :o))

14) Kde trénujete? Máte vlastný bazén?
Momentálne netrénujeme nikde, keďže bazén, na ktorom sme vždy trénovali- ZŠ Alexandra Dubčeka, je stále zatvorený. Je to pre nás dosť zúfalá situácia. Momentálne každú sobotu cestujeme do Šale, kde máme stále vytvorené fantastické podmienky na trénovanie a taktiež do seneckého Aquatermálu, hlavne v letných mesiacoch, keďže v Bratislave sú všetky bazény pozatvárané!

15) Koľko plaviek má taká akvabela?
Veľa :o)) nedajú sa zrátať na rukách. Synchronizované plávanie je aj estetický šport a keďže každá akvabela sa chce páčiť, tak tomu musí podriadiť aj svoj " šatník s plavkami " :o))

Ako sa súťaží
Pretekárky súťažia sólo, v duách, v tímoch- 4 až 8 pretekárok alebo v combe – 4 až 10 pretekárok. Predvádzajú povinné figúry a dva druhy zostáv.
Technická zostava v sebe zahŕňa presne stanovené prvky v určenom poradí.
Vystúpenie trvá: sólo=2 min, duá=2:20 min, tímy=2:50 min
Voľná zostava pozostáva z prvkov podľa výberu a z vlastnej choreografie.
Vystúpenie: sólo=3 min, duá=3:30 min, tímy=4 min, combo=5 min.

Bodovanie
Vystúpenia sú hodnotené dvomi známkami, pričom najvyššia známka je 10,00.
Hodnotí sa technické predvedenie – presnosť, obtiažnosť, kvalita zostavy, a celkový umelecký dojem- choreografia, prechody a interpretácia.

Vybavenie akvabely
Po prvé sú to plavky, ktoré musia vždy ladiť s témou zostavy (plavkyne sa do nich niekedy doslova zašívajú, aby sa počas vystúpenia nerozopli).
Potom je to štipec na nos, ktorý zabraňuje preniknutiu vody do nosových dutín a na úpravu vlasov sa používa potravinárska želatína, ktorá stvrdne a veľmi dobre drží tvar.

Linky na konkurzy, kontakty a ďalšie info
http://synchroplavanie.blogspot.com/p/kontakty.html
http://www.aquabella.sk/
http://aquatica.szm.com/…archive.html
http://www.eurosynchro.com/

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama