20.06.2017

Vodný basketbal je v horúcich letných dňoch skvelým spôsobom, akým sa dá skvelo zabaviť aj zhodiť nejaké to kilečko. Dnes vám ukážeme obrázkový návod na výrobu plávajúceho basketbalového koša.

Veľká väčšina Slovákov trávi dovolenku najčastejšie pri vode. Niet sa čomu diviť – horúce leto a osviežujúca tekutina patria tradične k sebe. Slovensko tiež zažíva veľký boom stavieb bazénov nielen pri rodinných domoch, ale aj chatách a chalupách. Vysokú návštevnosť majú tiež jazerá a vodné nádrže s plážami, vytvorenými na kúpanie. S týmto faktom súvisia vodné aktivity, ktoré mnohých okrem plávania a člnkovania zaujímajú. K nim už neodmysliteľne patrí plávajúci (alebo vodný) basketbal. Je to taký kríženec vodného póla a klasického basketbalu. My si dnes ukážeme, ako sa dá „za pár drobných“ zhotoviť dôležitý prvok tejto hry – plávajúci kôš.

Materiály

• PVC rúrky Ø 19 mm, dĺžka 3 m;
• PVC rúrky Ø 12 mm, 2 m;
• rohový spoj pre rúrky 19 mm, 8 ks.
• T-spojový rozbočovač (tvarovka) s priemermi 19 (po stranách) a 12 mm (hore), 8 kusov.
• Lepidlo na potrubie z PVC;
• basketbalový kôš;
• duté rúrky z penovej hmoty;
• Lopta na volejbal;
• Farba v spreji (voliteľné);
• Pílka alebo nožnice na PVC rúrky;
• šmirgľový papier.

Obrázkový postup

1. Z PVC rúrky s priemerom 19mm narežeme (odstrihneme, napílime) 8 kusov dlhých 20 cm na základňu konštrukcie a ďalších 8 kusov potrebných na upevnenie sieťoviny koša s dĺžkou 8 – 15 cm podľa priemeru lopty, ktorú budeme ku hre používať.

2. PVC rúrku s priemerom 12mm rozrežeme na 4 kusy s dĺžkou 50cm. Je potrebné po narezaní konce všetkých rúrok prebrúsiť šmirgľovým papierom, aby sa nám poľahky dali zasunúť do profilov T.
3. Z penovej trubice môžeme tiež narezať 8 kusov „rúrok“ s dĺžkou 14 cm.
4. Rohové spojky a spojky v tvare T môžeme prebrúsiť celé, aby na nich dobre držala farba a potom ich prestriekame farbou v spreji. Ak chceme mať kôš jednofarebný, tento krok vynecháme.

5. Teraz zložíme „nasucho“ základňu – spodnú časť konštrukcie. Všetky PVC rúrky by mali poľahky vojsť do spojovacích segmentov „T“ a uhlových.

6. Rovnako tak zložíme vrchnú časť konštrukcie. Keďže ich rozmery sú rôzne, bude potrebné segmenty v tvare T jemne vychýliť, aby nám spojovacie rúrky (50cm) vytvorili celok.

7. Teraz už môžeme začať lepiť pomocou lepidla na PVC. Dbáme na poctivosť lepenia. Konštrukcia musí byť po tomto úkone vodotesná. Lepidlo necháme úplne vytvrdnúť (čas nájdeme v návode na lepenie).

8. Nakoniec už len prilepíme pripravené plaváky z penovej rúry a pripevníme sieť koša k hornej strane konštrukcie. Kto je zručný, môže si výplet upliesť aj sám. Nezabúdame, že cez kôš musí prejsť lopta.

Hotovo. Redakcia Hobby portálu vám praje krásne leto.

Foto: rukikryki.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama