16.07.2011

Napriek tomu, že Slovensko nemá more, môže sa pýšiť azda tisíckou potápačov profesionálov a polo-profesionálov, držiteľmi medzinárodných potápačských preukazov aj ľudí s mnohými skúsenosťami v tejto oblasti. Momentálne aktuálna téma dovoleniek a cestovania priam vyzýva mnohých, aby si to skúsili, pokiaľ sa tak doteraz nepodarilo. Morí, kde sa dá potápať je pritom naozaj všade dosť, avšak morí, kde je aj čo vidieť a potápanie baví, je Slovákom prístupných už menej. Tým najčastejším, kam mnohí odchádzajú je práve Červené more. Lákavé je pre rozmanitosť morského sveta, nadchýna pre úžasné koralové lesy a pastviny množstva druhov morských živočíchov.

Červené more

Pokiaľ sa povie Červené more, už z biblických záznamov je poznať, že pôjde v najväčšej miere o Egypt. Odvrátené pobrežie mora leží na strane medzi turistami nie až tak obľúbenej Saudskej Arábie a celé more odteká ďalej do Indického oceánu. Na mnohých miestach stále nedotknuté a zákonom chránené koralové pobrežie na egyptskej strane je úspešným lákadlom turistov z celej Európy aj Ameriky. V Egypte sú turistom známe rôzne oblasti. V Hurghade nie je príliš veľa možností na potápanie, no miestne výlety ponúkajú možnosť vycestovať na tieto miesta a samozrejme si môžete požičať aj potrebnú výbavu. Priamo v oblasti Makadi je niekoľko hotelov a aj možností sa ponárať a objavovať podmorský svet. Niečo menej možno nájsť aj pri pobreží v oblasti Safaga, a známa je lokalita Sharm El Sheikh, kde je zo všetkých doteraz spomenutých oblastí najviac zachované koralové dno a život. V blízkosti možno naraziť na dva významné vraky lodí Dunraven a Thistlegorm, ktoré stroskotali aj s tovarom a členité priestory a povrch lode je dnes domovom stoviek druhov živočíchov. Nesmieme však zabudnúť aj na lokalitu Marsa Alam, ktorá svojmu rozmachu vďačí práve potápačom. Tí sem jazdili ďaleko skôr kvôli moru, než tu vzniklo vôbec letisko a nejaké mesto. Nemecká klientela sem 200 km južne od Hurghady merala svoju cestu len kvôli potápačským zážitkom. Vždy im to stálo za to.

Potápači

Žraloky a dugongy nie sú ničím zvláštnym

V blízkosti oblasti Marsa Alam sa nachádza niekoľko podmorských koralových ostrovov, ktoré prekvapujú svojim bohatým životom a tiež sú dôvodom, prečo sa lokalita teší takej popularite. Pokiaľ budete mať možnosť navštíviť Marsu, nevynechajte možnosť plávať v okolí takéhoto ostrovčeka menom Elphinstone, kde je čo vidieť. V určitom období roka je možné naraziť na niekoľko druhov žralokov. Nechýba tak napríklad niekoľko menších druhov žralokov, ktoré sú schopné vo výnimočných prípadoch človeka aj zraniť, ale aj žralok kladivohlavý.

V niektorých oblastiach s nižšou hĺbkou vody a s dostatkom rias nájdete pasúce aj morské kravy dugongy. Tie vôbec svojou prítomnosťou nemusíte vystrašiť, pre potápačov sú relatívne bezpečné a sú chránené. Pripomínajú tuleňov, alebo delfínov, no správaním sa na ne vôbec nepodobajú.

Plné života

Červené more je bez pochybností plné života, plné druhov vzácnych aj bežných na celom svete. Na severe sa lokálne nachádza aj jedovatý perutín, bližšie pri pobreží výnimočne aj delfíny. Prekrásne sú morské korytnačky o ktorých záchranu sa snaží aj egyptská vláda. Tisíce druhov rýb a koralov žijú v symbióze života a my sme v ich vzťahu hostia, ktorí môžu toto všetko sledovať.

Vybavenie vlastné, aj požičané

Vlastná výstroj bude istotne veľký záber na váhu obmedzenej batožiny, pokiaľ cestujete na dovolenku. Preto sa často odporúča vycestovať len s potvrdením o absolvovaní kurzu, s certifikátom. Pokiaľ plánujete si potápačský kurz ešte len spraviť, v Egypte možno nájsť desiatky miest, ktoré vám umožnia získať základy teórie a následne aj praktické zručnosti. Kurzy môžu stáť od 150 € po 300 € z tých kvalitnejších, avšak ceny sú rôzne. Často môžete podobné informácie získať aj v cestovných kanceláriách a zakúpiť si výhodnejšiu cenu už na Slovensku. Cena zapožičania výstroje sa pohybuje okolo 30 € a vyššie, pokiaľ už skúsenosti máte. Tu nebýva časté, aby sa ceny zjednávali, nie dokonca vždy je prevádzkovateľom zariadenia Egypťan, ale môže ísť aj o Holanďanov, Nemcov alebo aj Poliakov, čo potápaniu zasvätili celý život. Pri každom ponore, či už mienite len šnorchlovať, alebo sa potápať do hĺbok, nezabudnite na obozretnosť a bezpečnosť. Na nešikovnosť a ignoráciou rád a nariadení doplatia pravidelne vždy tí, čo opakujú, že im sa nemôže nič stať.

Zoznam potápačských zariadení v Marsa Alam môžete nájsť napríklad tu: http://marsaalam.eu/potapanie.php

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama