Archív

Skimboarding

Nazývaný tiež skimming. Šport je určitým mixom, či prechodom medzi skateboardingom a surfingom. Na rozdiel od surfistov skimboardisti používajú kratšiu a tenšiu dosku. Dĺžka dosky je iba po prsia skimboardistu.

large-skimboarding.jpg

Skateboardisti môžu využiť svoje skúsenosti a použiť svoje triky na tejto malej doske.

Vhodné miesta pre skimboarding

Skimboarding sa vždy začína na brehu, čo je jeden z najväčších rozdielov od surfingu. Skimboarding využíva hlavne plytké vody pri brehu bez väčších vĺn. Pre pokročilejších je možné využiť aj vlny v relatívnej blízkosti brehu.

Ako na to ?

Skimboarding je ďaleko prístupnejší šport ako surfing. Cena dosky je ďaleko nižšia, je ľahko prenosná a možno si ju požičať na väčšine pláži. Skimboarding je vhodný aj pre neplavcov, pretože celá aktivita prebieha v plytkých vodách.

[* youtube:fy0_dsYaDPA&feature=related *]

Skimboarding využíva zotrvačný pohyb športovca a jeho dosky. Preto prvou vecou, ktorú sa začínajúci skimboardista musí naučiť je: ako správne hodiť dosku na piesok a následne na ňu naskočiť. Zvládnutie tejto procedúry dáva možnosť športovcovi pristúpiť k učeniu sa rôznych trikov a pohybov a pokúsiť sa o zvládnutie vĺn.

Výhodou skimboardingu oproti surfingu je, že tento šport si môžu vychutnávať aj ľudia z krajín ako je Slovensko. Skimboarding je zábavou aj na stojatých vodách a riekach.

Postup krok za krokom

1) Nájdite si vhodnú lokalitu. Najlepšia je pláž aj keď to na úvodný tréning nie je nutné. Najvhodnejšie sú široké pláže s veľmi malým sklonom brehu.

2) Buďte v kondícii. Uistite sa, že vaše telo je pripravené na krátky šprint a dokáže zvládnuť následky mnohých pádov a priamy kontakt s pieskom a vodou.

3) Kúpte si dosku a vosk na ňu. Pri kúpe dosky by ste mali brať na zreteľ na akom povrchu ju budete používať. Existujú dva základné typy dosiek. Lacnejšie drevené sú určené najmä na kĺzanie sa po piesku. Drahšie a modernejšie, vyrobené z umelých vlákien, sú určené aj na kĺzanie sa po vlnách.

4) Chyťte jednou rukou dosku za jej koniec a druhou doskou za jej stranu. Počkajte na najbližšiu vlnu. V momente keď vlna dosiahne svoj vrchol a voda sa začne vracať späť do mora, rozbehnite sa.

5) Keď dosiahnete vhodnú rýchlosť, hoďte dosku pred seba na tenkú vrstvu vody, ktorá tam zostala po poslednej vlne. Najlepší spôsob ako toto urobiť je sa trochu predkloniť a skrčiť a následne rýchlo posunúť dosku pred vás.

6) Presuňte sa na dosku. Neskáčte však na ňu. Tento druh pohybu spôsobí iba jeden výsledok. Pád. Jediný spôsob ako správne naskočiť na dosku je nabehnúť na ňu. A to postupne. Prvým krokom by malo byť položene jednej nohy niekoľko centimetrov za stred dosky. Potom by mala nasledovať druhá noha, ktorá by mala byť umiestnená za prvú nohu.

7) Kĺzajte sa. Tento krok je jednoduchý. Kĺzajte sa už pokiaľ sa nezastavíte. Kĺzanie sa na piesku je jednoduché. Ak potrebuje výzvu, skúste vlny.

8) Vyberte si tú správnu vlnu. Základná podmienka pre dobrú vlnu je jej dostupnosť. Takisto musíte si zabezpečiť možnosť z nej vystúpiť. Počas kĺzane po hladine je vhodné používať bok dosky, pretože týmto spôsobom strácate menej vašu rýchlosť. Keď dosiahnete vrchol vlny, musíte kopnúť do konca vašej dosky. Toto sú základy pohybu na vlnách. Ich zvládnutie otvára dvere pre nekonečné množstvo trikov a variácií pohybov.

[* youtube:BRFomz2kWm0 *]

Rôzne rady

Pre úplných začiatočníkov je vhodné, keď s vami niekto beží a zároveň vám hádže dosku a pomáha udržať stabilitu. Najmite si trénera. Na mnohých plážach sú prístupný za neveľkú hodinovú taxu.
Veľkosť dosky je veľmi dôležitá. Pri jej nákupe sledujte pozorne odporúčania výrobcu. Veľkosť závisí od vašej výšky a váhy.
Neskúšajte tento šport pri silnom vetre.
Používajte vosk. Bez vosku bude skimboarding iba o pádoch. Doska je bez vosku veľmi kĺzavá.
Chcete trénovať a nemáte prístup k vode ? Koberec môže poslúžiť ako náhrada.

Nebezpečenstvá

Hoci skimboarding sa zvyčajne odohráva na pláži, na piesku a v plytkej vode, zranenia sú bežné. Zlomeniny rúk a nôh spolu s vykĺbenými členkami a rôznymi odreninami sú najbežnejšie úrazy. Pokročilejší skimboardisti riskujú okrem iného aj zlomenie krčnej chrbtice, vzhľadom na plytkú vody pod vlnami.

zdroj foto: blog.aol.com