04.12.2010

Ak je pre vás plávanie nudné alebo príliš fyzicky náročné a potápanie drahé či náročné na výstroj, a stále chcete stráviť svoj dovolenkový čas vo vode, tak potom by ste určite mali vyskúšať šnorchlovanie.

šnorchlovanie

Šnorchlovanie je plávanie alebo potápanie sa do nízkej hĺbky za pomoci potápačských okuliarov a tzv. šnorchla. Šnorchel je umelohmotná trubica, pomocou ktorej plavec či potápač dýcha. Takto ušetrí množstvo času a námahy, ktorá sa zvyčajne spotrebuje pri nadýchavaní. Tento cyklus nádychu nad hladinou často znepríjemňuje celý zážitok v mori. Pomocou šnorchla môžu krásy mora obdivovať aj menej zdatní plavci.

Šnorchlovanie sa praktizuje hlavne na miestach v mori, kde je možné pozorovať bohatý podmorský život. Väčšinou sa teda šnorchluje v blízkosti koralov. Samozrejme nie je to obmedzené na koraly, ale zážitok zo šnorchlovania je v takomto prostredí ďaleko najvyšší. Koraly a koralové útesy sú centrom podmorského života. Koraly oplývajú neuveriteľným množstvom farieb a tvarov. Koraly sú miestom, kde ryby hľadajú obživu a úkryt. Ryby v tropických moriach sa svojimi farbami a tvarmi minimálne vyrovnajú koralom.

Čo je nevyhnutné na šnorchlovanie

Na prvý pohľad by sa zdalo byť samozrejmosťou, že schopnosť plávať je nevyhnutnosťou. Nie je tomu celkom tak. Šnorchlovať môžu aj neplavci. Všetko, čo stačí je nejaká odvaha isť do vody. Neplavci počas šnorchlovania majú oblečené plávacie vesty, vďaka ktorým zostávajú bezpečne nad hladinou. Rozsah pohybu neplavcov je síce obmedzený, avšak na samotný pohľad na život pod hladinou mora to úplne stačí.

snorchlovanie

Absolútnou nevyhnutnosťou pre šnorchlovanie je potápačská maska alebo plavecké okuliare. Bez nich jednoducho človek pod hladinou mora veľa toho v ostrosti neuvidí. Na trhu je veľké množstvo plaveckých okuliarí či potápačských masiek. Nie je veľmi dobré kupovať najlacnejšie výrobky. Pre pohodlnosť šnorchlovania by mali byť masky vybavené proti rýchlemu zahmlievaniu. Maska by mala byť pohodlná a dobre držať na tváry.

Šnorchel je ďalším zariadením potrebným na šnorchlovanie. Táto trubica sa pripevňuje k potápačskej maske a je vyrobená z rôznych druhov plastu. Dôležité je, aby jeho časť, ktorá bude vo vašich ústach bola vyrobená z kvalitného materiálu. Pri šnorchli je potrebné, aby ste z neho mohli jednoducho vyfukovať vodu, v prípade, že sa do neho nejaká dostane.
K šnorchlu a k potápačskej maske sú v ponuke aj rôzne ďalšie doplnky. Možno najpotrebnejšie sú plutvy. Vďaka ním môže plavec plávať ďaleko rýchlejšie alebo s ďaleko menšou spotrebou energie.

Keďže koraly sú veľmi ostré a pri pohybe okolo nich je veľmi jednoduché sa porezať alebo poškrabať, v predaji je aj rôzna obuv pre potápačov. V ponuke sú aj kompletné overaly proti chladu.

Ak nie ste dobrý plavec alebo jednoducho nechcete prežívať stres počas šnorchlovania, je dobré si zakúpiť záchrannú či plaveckú vestu.

Ak máte všetky tieto veci pri sebe môžete vyraziť za objavovaním mora a jeho skrytého života. Koraly nájdete iba v tropických krajinách. Šnorchlovať však môžete aj na slovenských vodných nádržiach či v Chorvátsku. Výlet do trópov však určite stojí za to. Život v týchto teplých moriach je ďaleko bohatší a pestrejší.

V tropických moriach sa často zo šnorchlovania stáva plávanie v akváriu. Razom je okolo vás neuveriteľné množstvo rýb všetkých možných farieb. Ryby je možné kŕmiť napríklad chlebom alebo rôznymi suchármi. Práve vtedy sa okolo vás spustí pravé rybie peklo. Pre vás však z toho bude iba neuveriteľný zážitok na celý život.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama