06.07.2011
Hron. Naša druhá najväčšia rieka. Pramení v Nízkych Tatrách pod Kráľovou Hoľou vo výške 1005 m.n.m, aby po takmer tristokilometrovej ceste cez Slovensko splynul pri Štúrove s Dunajom. Hron je vodácky splavný už od Heľpy a na splav poskytuje priam neuveriteľných 271 km svojej dĺžky. Na nich sa striedajú pokojné úseky so slabým prúdom so zradnými úsekmi, spestrenými perejami, divokejšou vodou, kameňmi, aj umelými stupňami. Pozývam vás do jednej z najlepších lodeníc na brehoch Hrona, ktorá nesie írečitý stredoslovenský názov – Mlynčok.
Po vode v pohode

…také je hlavné motto nadšencov, ktorí sa starajú o bezproblémový chod Lodenice na Mlynčoku.
Od skorého mája do konca septembra poskytuje lodenica plný servis pre všetkých záujemcov o splav Hrona. „Na veku a počte nezáleží,“ hovorí Kubo, jeden z majiteľov. Má pravdu. Na svoje si prídu nielen jednotlivci, ale aj skupiny, kolektívy či rodiny.
Vodáci na Hrone
Kompletný servis – to nie je len prázdna fráza. Požičovňa lodí na Mlynčoku sa môže popýšiť pestrým výberom kanoe, raftov a univerzálnych člnov . Dokonca vám požičajú aj nafukovací motorový čln trebárs aj na dovolenku k moru. Okrem toho je zabezpečená doprava lodí a technického vybavenia na miesto štartu i z miesta cieľa s návratom do lodenice. Vybrať si môžete s ponuky pádiel, záchranných viest všetkých veľkostí a vodotesných barelov, kde si počas plavby uschováte veci. Ceny sú viac, než príjemné. Nemáte auto? Nevadí. Doprava osôb a nákladu je po dohode zabezpečená 9 miestnym klimatizovaným vozidlom.
Splav Hrona si môžete naplánovať nielen, ako jednodňový, ale aj viacdenný. Na Mlynčoku sa teší veľkej obľube tiež večerný splav, kombinované výlety (čln – bicykel) aj takzvané firemné splavy (v rámci teambuildingu). Firmy a kolektívy si môžu do svojich požiadaviek zahrnúť aj výlety do okolitej prírody či napríklad športový deň a podobne. O vašu bezpečnosť sa stará odborný tím, ktorý dá každému krátku vodácku inštruktáž, vysvetlí pravidlá počas splavu a dodá aj zemepisné inštrukcie. Tým sa stáva splav Hrona dosiahnuteľným naozaj pre všetkých a tak nie je núdza vidieť na hladine čln aj s maličkými deťmi, ktoré si výskajúc v sprievode rodičov vychutnávajú svoju prvú ozajstnú plavbu.
Aktivity
Pre jednotlivcov a kolektívy sú celosezónne k dispozícií stolnotenisové komplety, ihrisko pre plážový volejbal, súpravy na petangue aj napríklad vzduchovky. Pre najmenších sú určené preliezačky, hojdačky, lezecká stena, pieskovisko a veľké množstvo priestoru na loptové a iné hry. Pre všetkých je tu otvorený bufet s občerstvením aj s niečim malým na zahryznutie. Ak sa rozhodnete v Mlynčoku utáboriť, verte, že od hladu a smädu neumriete. Môžete si požičať plynový varič, grilovacie rošty, kotlík na guláš, ražne. Samozrejme k dispozícií sú aj ohniská s pripraveným drevom. Večer zažijete posedenie pri táboráku. Miesto na stanovanie si môžete vybrať sami. V lokalite Mlynčok je ho viac, než dosť.
Gulášik pri vode

Ako na Mlynčok?
Lodenica Mlynčok leží na ľavom brehu Hrona len pár kilometrov od Banskej Bystrice v chotári Slovenskej Ľupče (riečny kilometer 191,2). Hravo sa k nej dostanete hlavnou cestou, spájajúcou Banskú Bystricu a Brezno. Asi tri kilometre od vlakovej stanice Slovenská Ľupča uvidíte po ľavej strane malé parkovisko, za ktorým po 100 m odbočite doľava a ste priamo v lodenici.
Viac informácií o ceste a o všetkých aktivitách, spojených so splavom Hrona nájdete na oficiálnej stránke Lodenice na Mlynčoku http://www.splavhrona.sk/

Keď sa na Mlynčoku zotmie…

…neznamená to, že sa všetci odoberú do večných lovíšť. Práve naopak. So zapadajúcim slnkom všetko ožíva. Gitara, spev a táborový oheň pohladí srdce a zohreje dušu. Víkendy sú venované kultúrnym večerom. Lodenica na Mlynčoku má hneď pri bufete maličký amfiteáter a tu sa organizujú koncerty a diskotéky pod šírym nebom.
Tanečky
Nálada je vynikajúca. Nie je nič neobvyklé vidieť tu ľudí, tancujúcich na zemi, na stoloch a poniektorých aj na (resp. vo) vode. A tak to má byť. Vodáctvo je životný štýl, ktorý nespája len človeka s prírodou, ale aj človeka s človekom. Že prší? Nevadí – amfiteáter je krytý. Chladno? Zabaľte sa do deky a tancujte … prípadne skúste zahrievací pitný režim, ktorý všetkým nad osemnásť ochotne sprostredkujú milé bufetárky.

Peter Gogola za bicími

Peter Gogola za bicími

Na Mlynčoku sa vystriedalo mnoho kapiel, aj Dj-ov. No v posledných rokoch sa stala akýmsi kultúrnym inventárom lodenice banskobystricko – detvianska kapela VZNCH (alias Voľné Združenie Nezáväzného Charakteru), ktorí v máji otvárajú sezónu a v septembri ukončujú. A pomedzi to si chodia zahrať a zaspievať na Mlynčok ešte párkrát. Vždy s fantastickým ohlasom. Raritou je, že v kapele VZNCH za bicími nesedí nik iný, ako primátor mesta Banská Bystrica – Peter „Yulo“ Gogola. A tak sa môže nejeden vodák pochváliť kamarátom, že tancoval tak, ako mu primátor pískal, bubnoval a spieval :)

V článku boli použité fotografie prevzaté z www.vznch.euwww.splavhrona.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 30.04.2012 14:58
Ivan Nôta
Milan napísal:

Ahoj vodaci!
Na mlyncoku sa vzdy radi zastavime aj ked chodime na vodu s Hastrmanom (www.hastrman.sk).
Uz sa nevieme dockat leta.

Ano, ano - sezóna prichádza a ako vždy s perfektnou zábavou. Tento rok sa lodenica Mlynčok otvára 5.5.2012 - viac info www.splavhrona.sk/ ...príďte

Milan (Neregistrovaný užívateľ) 30.04.2012 14:54
Milan

Ahoj vodaci!
Na mlyncoku sa vzdy radi zastavime aj ked chodime na vodu s Hastrmanom (www.hastrman.sk).
Uz sa nevieme dockat leta.

Milan Švidroň 05.10.2011 10:46
Milan Švidroň

16.10.2011 som bol na ukončení vodáckej sezóny na Mlynčoku, spojenej s uzamkýnaním hrona. Zábava super.

Prihlásenie
 
 
Reklama