12.08.2011

O tomto športe už asi počul každý, ale bližšie o ňom vie už len málokto. Ak vás zaujíma aké sú pravidlá, či má niečo spoločné s konským pólom a ako a prečo sa vlastne hrá vo vode, tento článok vám rozšíri obzory a odpovie na otázky.

Vznik a prvotná forma
Meno tohto športu vzniklo podľa podobnosti s konským pólom. A keďže ide o hru vo vode, prívlastok je príznačný a jasný. Prvý krát sa hrala loptová hra vo vode v roku 1840. Vtedajší priebeh vyzeral asi tak, že hráči sa snažili pádlami dostať loptu do bránky pričom sedeli obkročmo na sudoch vo vode.

Prvé pravidlá
Prvé pravidlá vodného športu boli spísané okolo roku 1870. Dnešnú podobu dostalo vodné pólo v rokoch 1880 až 1888. Pravidlá však boli dlho rozličné a zjednotili sa až v roku 1908, ktoré vypracoval William Wilson zo Škótska.

Spojitosť s olympiádou
Zaujímavosťou možno pre niektorých je, že na olympijských hrách je najdlhšie hraným kolektívnym športom práve vodné pólo. Prvý krát sa tento šport objavil na olympiáde v Paríži v roku 1900.

Pravidlá
Vo vodnom póle hrajú proti sebe dve 7-členné družstvá. Každé družstvo sa skladá zo šiestich hráčov a jedného brankára. Hra sa delí na štyri štvrtiny, ktoré majú po osem minút. Ak nastane situácia, že hra musí mať víťaza a je nerozhodný stav, čas sa bude predlžovať, a to dvakrát po tri minúty. Ak súťažia mladší hráči (žiaci), tí hrajú štyrikrát po sedem minút a mladšia prípravka hrá štyrikrát po šesť minút.

Ako je to s ihriskom? Teda bazénom…
Hracia plocha pre mužov je dlhšia ako pre ženy, a to 25–33 metrov. Pre ženy 20–25 metrov. Šírka plochy na hranie je pre obe pohlavia 10–20 metrov. Ihrisko lemujú vždy tri farby čiar, pričom každá signalizuje niečo iné. Biela označuje bránkovú čiaru, žltá čiara určuje orientáciu vzdialenosti od bránky – a to 5 metrov a červená čiara je vzdialená od bránky 2 metre. Voda býva zväčša hlboká 1,5 metra a viac. V tomto prípade má bránka šírku 3 metre a výšku 90 centimetrov.

Treba špeciálne plavky?
Hlavné kritéria pre plavky hráčov vodného póla sú nepriehľadnosť (asi kvôli rozptyľovaniu :-)) a odstránenie z nich všetkých predmetov , ktoré môžu zraniť športovcov.

Význam čiapok
Čiapky slúžia na rozpoznávanie hráčov v rámci tímov, aby ich rozhodcovia a diváci vedeli ľahko a rýchlo rozlíšiť. Používajú sa najmä kontrastné farby, biele a modré. Čiapky sú taktiež očíslované, brankár má vždy číslo 1 a ostatní hráči čísla 2–13, pričom bývajú upevnené pod bradou.

S akými loptami sa hrá?
Ako aj rozmer ihriska, aj rozmery lôpt sa líšia pre mužov a ženy. Obvod lopty pre ženy je 65 až 67 cm a pre mužov trochu väčší, 68 až 71 cm. Správna hmotnosť lopty je 400–450 gramov pre obe pohlavia.

Pozície hráčov
Brankár – zabraňuje lopte preniknúť do brány
Ľavý obranca – bráni súperovo pravé krídlo
Pravý obranca – bráni súperovo ľavé krídlo
Stredný obranca – bráni súperovho centra
Ľavé krídlo – presne prihráva, často strieľa
Pravé krídlo – prihráva loptu najlepšie umiestnenému hráčovi
Center – pred súperovou bránkou viaže na seba súperovho obrancu, aby uvoľnil priestor pre svojich spoluhráčov

Ako začať?
Ako pri všetkých športoch, dôležitá je chuť, odvaha, bojovnosť a výdrž trénovať a zlepšovať sa. Najlepšie je nájsť si klub či spolok športovcov vodného póla vo svojom blízkom okolí a nakontaktovať sa priamo na nich. V Bratislave v Karlovej Vsi napr. radi privítajú nových členov v klube Pressburg Water Polo Team. Ich webová stránka s potrebnými informáciami je:http://pwpt.sk/.

Odkazy na vodné pólo
Amatérsky hráči: http://www.vodnepolo.szm.com/index.html
Klub plaveckých športov Akademik: http://www.akademikkosice.sk/2009/

Stávkovanie na vodné pólo
Ak radi stávkujete, možno vás zaujme aj nasledovný odkaz, kde sa dozviete viac o vsádzaní na rôzne tímy vodného póla: https://www.bwin.com/…A9-p%C3%B3lo

Ak si myslíte, že je to nudný šport a vysilení pomaly topiaci sa ľudia sa naháňajú v bazéne za vodou a nedočiahnu pritom na dno, musíte aspoň uznať, že je to viac než vyčerpávajúce. A keď vás už neoslovil zmysel hry, sledovanie vyšportovaných mokrých tiel ocenia sledovaním určite aspoň pár minútami obe pohlavia, nakoľko sú tímy ženské i mužské.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama