16.10.2015
(Platená inzercia)

Ide naozaj o jedinečný výlet, kedy máte možnosť prejsť Zem krížom-krážom a zastaviť sa len tam, kde Vás ťahá srdce. Možno už teraz nezaškodí rezervovať si lístok na loď alebo zľavnenú letenku, ktorú ponúka aj taiwanská letecká spoločnosť EVA Air. Odhodlať sa na takéto dobrodružstvo (označované anglickou skratkou RTW – round-the-world) je síce úžasné, ale tiež mimoriadne náročné (finančne, ale aj časovo). Ponúkame preto niekoľko rád, ako začať.

Ako precestovať svet?

Najúspornejší spôsob, ako precestovať svet, je kúpiť si lístok na cestu okolo sveta cez niektorú z leteckých spoločností. Môžete si zvoliť akýkoľvek smer cesty, no pokiaľ viete, ako funguje systém v jednotlivých aerolíniách, vyjde Vás to omnoho lacnejšie. Napríklad Star Alliance, koalícia 27 leteckých spoločností, ponúka letenku RTW s maximálne 15 zastávkami. Jej členské spoločnosti lietajú do 1185 letísk v 185 krajinách.
Aj tu však existujú určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržať:

• Zostať verný jednému globálnemu smeru (východ alebo západ)
• Začať a skončiť v tej istej krajine
• Zabookovať si všetky lety pred odchodom, aj keď ich môžete neskôr zmeniť (treba ale rátať s poplatkami naviac).

Zvážiť tiež treba, či Vás na letisko dovezú známi, alebo sa tam dopravíte sám. Parkovanie na letisku Viedeň Vás vyjde 56 €, v prípade, že tu svoje vozidlo necháte 15 dní (360 hodín). Ak uprednostňujete pohodlie, môžete sa teda bez stresu doviesť na letisko vlastným autom. Ako vhodná alternatíva sa ale ukazuje aj dovoz taxíkom, pokiaľ nebývate, samozrejme, príliš ďaleko od letiska.

Koľko času Vám cesta zaberie?

Ak by ste nonstop lietali, stihnete to aj za víkend. Ale čo si pri tom užijete? Minimálna doba trvania väčšiny lístkov RTW je 10 dní, čo je priemerný oddychový čas. Vyberte si v práci dovolenku za kalendárny rok, označte si všetky sviatky, alebo si vyberte voľno tak, aby ste mohli oddychovať čo najdlhšie. Maximálna doba trvania lístkov RTW je však jeden rok.

Kedy sa vybrať na cestu?

Počasie nebude ideálne vo všetkých cieľových miestach naraz. Budete sa musieť zamerať na miesta, ktoré sú pre Vás najdôležitejšie. V prípade, že sa rozhodnete putovať cez Himaláje, v Nepále bude práve polovica monzúnu. Ak chcete plávať s veľrybími žralokmi v Západnej Austrálii, musíte počkať na apríl až júl, ale napr. Zambia v období dažďov znamená sviežu krajinu a nižšie ceny.
Všeobecne platí, že prehliadky miest sú možné po celý rok (počas extrémneho tepla alebo dažďa sa dá ukryť v múzeách a kaviarňach), no vonkajšie prehliadky sú viac závislé na vhodnom počasí.

Kam sa vybrať?

Klasické a najlacnejšie lístky RTW zabezpečujú lety medzi niekoľkými veľkými mestami, ako sú napríklad Londýn – Bangkok – Singapur – Sydney – LA. Ak chcete podniknúť zastávky na nejakých menej známych trasách (Baku – Kinshasa – Paramaribo), ceny pôjdu značne hore. Náklady na lístok tak závisia od celkovej vzdialenosti, ako aj od počtu navštívených krajín.
Pamätajte aj na možnosť, že odletieť nemusíte vždy z toho istého miesta, kde ste pristáli. Predstavte si napríklad, že ste v Austrálii v Perthe, cestovali ste po súši a odlietať môžete z Cairns. Prípadne sa ocitnete v Moskve, pocestujete transsibírskou magistrálou a odletíte z Pekingu.
Vytipujte si, čo Vás najviac zaujíma. Ak ste horlivý turista, vyberte si jedno úžasné a pre Vás najdôležitejšie miesto. Ostatné zastávky naplánujte v jeho blízkosti. Napr. chodník Inkov v Peru, Milfordov track na Novom Zélande a Nepál, prípadne Brazíliu (Rio je dobrý prístupový bod do Južnej Ameriky), Austráliu a severnú Indiu. Výhodné letenky Hongkong Vás zase dostanú do mesta s neopakovateľnou atmosférou. Mrakodrapy, hora Victoria Peak a zamilovania hodné ostrovy s plážami ponúkajú riešenie pre každého. Určite oceníte aj tradičné čínske trhoviská a exotickú kuchyňu.
Ak máte problém s rozpočtom, trávte čo najviac času v lacnejších krajinách. Namiesto západnej Európy a Severnej Ameriky stavte na juhovýchodnú Áziu, Indonéziu, Bolíviu alebo Indiu.

Tipy, triky a nástrahy

• Predtým, ako si zabookujete lety, skúste si svoj plán prejsť s niekým, kto s tým už má skúsenosti. Poradí Vám, možno nejaké zastávky pozmení, upraví Vami stanovenú trasu alebo cieľ niektorých ciest, prípadne odporučí niečo navyše, čo musíte vidieť a zažiť. Už niekoľko krátkych rozhovorov so skúseným cestovateľom môže priniesť neskutočné úspory času i peňazí.
• Buďte flexibilný. Zmena niektorého termínu Vám môže ušetriť mnoho peňazí, letenky sú napr. všeobecne lacnejšie uprostred týždňa.
• Premýšľajte o vnútroštátnom cestovaní. Niektoré lety s domácou spoločnosťou Vás môžu vyjsť lacnejšie ako tie s RTW lístkom. Prezrite si preto aj ponuky nízkonákladových aerolínií.
• Buďte opatrný. Ak totiž zrušíte niektorý veľký let z RTW lístka, môže Vám letecká spoločnosť zrušiť ďalšie rezervácie.

Prajeme Vám, aby ste si svoju cestu okolo sveta užili na výbornú. Veríme, že Vám vyjde počasie a Vy si z ciest prinesiete domov len tie najkrajšie spomienky (okrem suvenírov, pravdaže).

Vizuálny stimul pre cestu okolo sveta ponúka aj toto video:

Zdroj: bootsnall.com, old.alexmaccaw.com, lonelyplanet.com
Foto: dollarphotoclub­.com, blog.nimbusmar­ket.com/

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama