27.04.2010

Príroda sa prezlieka do farieb jari a Sardínia rozkvitla. Oficiálnym symbolom ostrova je pivónia, uvidíte ju všade, a zo stromov je najdôležitejšií korkový dub, ktorého je Sardínia významným európskym chovateľom a vývozcom.

1228855–15450267.jpg

Kúpanie na rajskom pobreží

Hoci ostrov v Stredozemnom mori patrí Taliansku, je úplne iný ako pevnina. Tento svojrázny kontinent žije hlavne sám pre seba a pre svojich turistov. Uchváti vás nedotknutá príroda, svieži vzduch a stále zelená, bujná vegetácia. Kam sa pozriete, rastú pínie, palmy, olivovníky, figovníky, chlebovníky atď. V horských oblastiach – v strednej časti ostrova – v dubových lesoch a na horských lúkach zase narazíte na muflóny. Ale ani to nie je všetko! Navštívte Grotta de Su Marmor – jaskyňu, ktorá patrí k tým najkrajším na ostrove.

A určite nezabudnite na Grotta di Nettuno, veľké jazero, kde sa nachádzajú pomaly rastúce stalagmity a stalaktity. Na výbežku Capo Testa, na severe, vás očakáva zázračný skalné svet. Erózia vymodelovala skaly do bizarných tvarov, takže dnes pripomínajú zvieratá a rozprávkové bytosti. Že vás to ťahá predsa len viac na juh? Cestou tam navštívte malebné hlavné mesto Cagliari. Pod tienistými arkádami Via Roma môžete do sýtosti nakupovať aj si posedieť v jednej krčmičke a potom už nahor k moru. Sardínia je preslávená svojimi nádhernými plážami. Tie najkrajšie nájdete na Costa Smeralda na severovýchode a na romantickom Costa Paradiso na západe.

Zaujímavosti

Testudo hermanni čiže korytnačka zelená patrí k tým bežným druhom, ktoré môžeme chovať aj doma v teráriu. Ale! Stretnúť ju na koberci v obývačke je predsa len niečo iné ako na ňu naraziť vo voľnej prírode. Okrem Grécka, Turecka či Bulharska sa zabývali v Sardínii. Z plazov sa tu vyskytuje aj užovka maurská, obojková aj korytnačka morská.

Viac informácií

Klíma je suché, stredomorské, v lete horúce a bez dažďov, osvieženie našťastie prináša vietor od mora. Na ostrov vás pustia s platným občianskym preukazom. Ak tu však budete chcieť zostať dlhšie ako tri mesiace, potom si budete musieť vybaviť vízum. Dohovoríte sa tu predovšetkým taliansky (je úradným jazykom) a platiť budete v eurách.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama