13.03.2011

Špeciálna dovolenka

Dovolenku možno stráviť rôznymi spôsobmi. Niekto túži stráviť celý pobyt v tieni pri dobre vychladenom pive, niekto chce získať bronzovú pokožku a niekto túži zažiť niečo naozaj jedinečné. Pre ľudí milujúcich aktívny oddych, ktorí majú radšej dobrodružnejšiu náplň dovolenky či cestovania, existuje niekoľko exotických možností. Každé správne dobrodružstvo vyžaduje aspoň kvapku nebezpečenstva. Bez neho to proste nie je ono. Čo môže byť väčším symbolom nebezpečenstva ako hrozba útoku obávaného predátora divočiny krokodíla?

krokodil

V mnohých turistických oblastiach je možné pozorovať krokodíly. Nejedná sa však o sledovanie bezvládnych tiel na ľudí zvyknutých krokodílov v zoologickej záhrade. V rámci ekoturizmu mnohé destinácie ponúkajú možnosť pozorovať krokodíly v ich prirodzenom prostredí, v divokej prírode, kde stále vládne nespútaná sila tohto zvieraťa a človek má iba obmedzený dosah na jeho kontrolu.

Crocodylinae

Názov krokodíl zahŕňa niekoľko druhov, ktoré žijú v trópoch Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Ázie a Austrálie. Väčšina krokodílov žije v sladkej vode. Nájdeme ich však aj v slanej vode, kde žije aj najväčší druh krokodíla – Krokodíl morský (Crocodylus porosus). Najväčší zdokumentovaný jedinec mal dĺžku 6,2 metra. Bežne je však dĺžka silne závislá od konkrétneho druhu krokodíla a pohybuje sa od jedného až do 5 metrov.

Krokodíl je považovaný za evolučnú skamenelinu, pretože krokodíl, ako súbor príbuzných druhov, je starý približne 200 miliónov rokov. Počas tohto obdobia sa toto zviera zmenilo iba minimálne. Krokodíl prežil veľké vymieranie druhov, ktorému podľahli dinosaury.

kroko

Krokodíl loví korisť prepadom. Ako každý plaz aj krokodíl je väčšinu času nehybný. V prípade nutnosti však krokodíl dokáže veľmi rýchlo zaútočiť. Najväčšou zbraňou krokodíla je sila zovretia jeho čeľuste. V tejto činnosti je krokodíl rekordérom v ríši zvierat. Pre porovnanie a zdôraznenie výnimočnosti krokodíla stačí uviesť silu zovretie čeľuste krokodíla a iných zvierat. Krokodíl dokáže vyvinúť silu 30 000 kPa, rotvajler 2800 a hyena 7000 kPa.

Veľké druhy krokodíla sú pre človeka vskutku nebezpečné. Ročne je krokodílom usmrtených niekoľko stoviek ľudí. V tomto ohľade je krokodíl ďaleko nebezpečnejší ako žralok, ktorý usmrtí ročne priemerne iba piatich ľudí.

Napriek týmto charakteristikám, pozorovanie krokodíla v prírode je relatívne bezpečné. Toto tvrdenie vychádza z predpokladu, že pozorovanie je vedené človekom, ktorý pozná správanie krokodílov a zároveň je podrobne oboznámený s lokalitou, kde k pozorovaniu dochádza. Nadovšetko je potrebné dodržiavať bezpečnostné obmedzenia. Človek zvyknutý na prírodu Strednej Európy nedokáže odhadnúť tropické prostredie, ktoré je veľmi odlišné a plné nečakaných nástrah.

Ako na pozorovanie krokodílov?

Kde je možné rezervovať takéto dobrodružstvo?

Najlepšie je sa informovať v miestnych cestovných kanceláriách známych letovísk. Ak takéto služby neposkytujú, minimálne budú schopné poradiť, kde je možné nájsť prevádzkovateľa ekoturizmu tohto charakteru.

Najbližšou destináciou, kde žijú krokodíly a kde cestovné kancelárie ponúkajú tento druh turizmu, je Egypt a jeho slávna rieka Níl. Krokodíl žijúci v tejto rieke patrí medzi najväčšie druhy krokodílov.

Kvalitný sprievodca je základom príjemného zážitku. Skúsený miestny sprievodca dokáže pútavo vysvetliť ekológiu krokodíla a podať ďalšie zaujímavé informácie o tomto zvierati. Okrem toho, sprievodca je základom bezpečnosti.

Čas pozorovania

Pozorovanie sa deje prevažne v noci. Tento fakt pridáva tejto forme turizmu na atraktivite. Krokodíly sa pozorujú v noci, pretože najmä v tomto čase sú krokodíly a iné plazy aktívne. Noc je najlepší čas pre spozorovanie veľkého množstva krokodílov rôznej veľkosti.

Miesto pozorovania

K pozorovaniu dochádza väčšinou v riekach alebo v ich ústí, ktoré sú lemované mangrovovými porastami. Toto je ideálne miesto pre život krokodílov.

Spôsob pozorovania

Krokodíly sa pozorujú zo špeciálne upravených člnov. Pri pozorovaní sa používa silné osvetlenie baterkami. Toto svetlo spôsobuje paralýzu krokodílov, a tak umožňuje veľmi blízky kontakt s týmito zvieratami. Krokodílov sa je možné takmer dotknúť.

Potrebné vybavenie

Pri takomto dobrodružstve by človek nemal zabudnúť na dlhé nohavice, mikinu, uterák, sandále a hlavne spoľahlivú ochranu voči komárom.

Upozornenia

Nikto by sa nemal pokúšať vyhľadávať krokodílov bez odborného vedenia. Neodporúča sa ani najímať neoverených miestnych sprievodcov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

KoQinka (Neregistrovaný užívateľ) 15.04.2011 10:24
KoQinka

No super !!! Ja by som to asi nerwowo newidržala ale aj tak krokodíli su krasne

Matúš Matula 13.03.2011 16:07
Matúš Matula

Super článok!
To musí byť riadna pecka v noci pozorovať krokodílov..hlavne keď sa pokazí baterka ;D

Prihlásenie
 
 
Reklama