.=
Je smutnou skutočnosťou, že človek sa dnes ľahšie zorientuje v betónovej džungli, ako v prírode. Mnohých z nás to však do nej akosi prirodzene ťahá, pretože milujeme tie úžasné panorámy, pokojné šumenie listov a čistý vzduch. Vďaka špecializovaným produktom, ktoré podporujú nočné videnie, nenavštevujeme divoké hory iba vo dne, ale i v noci. Viete však, ako by ste sa zachovali, keby ste si odrazu uvedomili, že z tohto tajomného sveta nepoznáte cestu späť? Možno by ste prepadli panike a začali sa obávať o vlastnú bezpečnosť. Áno, byť stratený v lese môže byť desivým zážitkom. Pokiaľ si ale zachováte zdravý rozum a múdro využijete dary prírody, určite to zvládnete. Poďme sa teraz pozrieť na to, čo je dobré vedieť skôr, ako sa v lese skutočne zatúlate.
Zoznámte sa s terénom
.=
Výprava do divočiny vyžaduje skutočne solídne znalosti terénu. Naštudujte si mapu oblasti, do ktorej sa chystáte vyraziť. Tým zvýšite svoje šance a eliminujete riziká. Možno ste v biológii nikdy nevynikali, no i tak nezaškodí preštudovať si niečo o miestnych rastlinách a živočíchoch. Takéto vedomosti dokážu totiž zachrániť život. Zistite, ktoré rastliny sú jedlé a ako sa vyhnúť hniezdu jedovatých hadov. Možno nezaškodí obstarať si nejakú príručku. Osvedčenou publikáciou je Príručka prežitia od Claire Llewellynovej alebo Sprievodca prežitím v prírode od T. Edwarda Nickensa.
Nebuďte tajnostkársky
.=
Pred svojou dobrodružnou cestou dajte určite niekomu vedieť, kam sa chystáte a kedy plánujete návrat. Pokiaľ by ste v stanovenom čase nedorazili, známi a priatelia zavolajú políciu, prípadne záchranárov.
Pribaľte si základné nástroje prežitia
.=
Asi nikto sa nechystá v lese zablúdiť dobrovoľne, no myslieť treba na všetko, a to v dostatočnom predstihu. Do batoha si preto vložte aj nôž, zapaľovač (zápalky), motúz, vodotesnú lepiacu pásku, píšťalku, teplú deku, vodotesnú plachtu, pršiplášť, tabletky na čistenie vody, lekárničku a kompas. Tieto drobnosti môžu znamenať hranicu medzi životom a smrťou. Pozor si však dávajte na to, aby ste ich vedeli správne použiť. Aj keď plánujete iba jednodenný výlet, nič nepodceňte. Nech už ste akokoľvek proti násiliu, zbrane môžu prísť na nebezpečnej výprave vhod. V prípade, že nemáte patričné povolenie na používanie pištole, postačí aj nôž, prípadne iné náčinie.
V nasledujúcom videu sa dozviete, ako sa zakladá oheň (ak náhodou zabudnete na zápalky):
[* youtube:IuRsZghPFYQ *]
Prostriedky komunikácie
.=
Áno, do lesa chodíme zabudnúť na výdobytky modernej doby, nemali by ste ich však úplne zatracovať. Mobilný telefón s náhradnými batériami alebo prenosné CB rádio môžu byť najrýchlejšou cestou k záchrane. So signálom to môže byť občas problém, preto skúste vyjsť na nejaký kopec alebo strom. Zabehnutý dobrodruh môže zainvestovať aj do osobného lokátora.
Neprepadajte panike
.=
Keď sa už stratíte, pamätajte na to, že panika nikam nevedie. Je nebezpečnejšia ako čokoľvek iné a znižuje šance na prežitie. Zhlboka sa nadýchnite a zostaňte v pokoji. Pozorujte svoje okolie a začnite zbierať materiály, ktoré sa môžu hodiť. Na jednu kopu zhromaždite kamenie, na inú listy stromov, konáre, suchú kôru a trávu, trus (výborne horí) a podobne. Snáď netreba pripomínať, že najlepším orientačným bodom je slnko, ktoré bude vždy vychádzať na východe a zapadať na západe. Podľa neho nastavte aj svoj kompas. Skúsení cestovatelia odporúčajú zostať na jednom mieste, ak očakávate pátraciu akciu. Zbytočne sa nevysiľujte dlhým cestovaním, šetrite si energiu, a teda aj potraviny a vodu. V prípade, že cestujete v skupine, nikdy sa nerozdeľujte. Hoci ste to aj videli v niektorých dobrodružných filmoch, za žiadnych okolností to nerobte. Zdržujte sa v tieni a najlepšie v blízkosti vody (zdrojom je i rosa; vodu môžete nájsť aj v štrbinách skál). Tekutinu vždy prevarte alebo použite tablety na čistenie vody. Pokiaľ ste v horúcej oblasti, neprepadnite pokušeniu vyzliecť sa. To iba zvyšuje riziko nepríjemností (úpal, spáleniny, poštípanie hmyzom a iné). Oheň nezakladajte v oblasti, kde hrozí rozšírenie požiaru. Udržujte ho a ohnisko bezpečne ohraničte.
Signály
.=
Svoju polohu označte tak, aby bola viditeľná zo vzduchu. Z konárov alebo kameňov vytvorte všeobecne známy odkaz (SOS, POMOC…). Ideálnym miestom je lúka bez stromov. V piesočnatej oblasti môžete napísať odkaz do piesku. Núdzový signál je možné vyslať tiež s využitím ohňa. Tri ohniská v priamej linke, prípadne zoradené do trojuholníka, vysielajú do sveta stav núdze. Pokiaľ je to možné, vystreľte trikrát z pištole Dá sa predpokladať, že niekto výstrel začuje. V pravidelných intervaloch pískajte na píšťalke. Ak máte po ruke zrkadlo, pokojne to skúste aj so svetelným signálom.
Chráňte sa pred poveternostnými vplyvmi
.=
Úkryt si môžete nájsť (jaskyňa) alebo si ho vytvorte (chatrč). Bez primárneho bývania budete vystavený nevľúdnosti počasia a riskujete podchladenie alebo úpal. Ak nie ste vhodne oblečený, úkryt je viac ako dôležitý. Úplne ideálne je, ak nájdete už hotovú skrýšu, aby ste šetrili svoje sily. V zasneženej krajine si môžete vytvoriť snehovú jaskyňu. Svoju energiu však opäť dobre rozložte, aby ste sa hneď nevyčerpali.
[* youtube:KJmYAUk5guY *]
Keď dôjdu zásoby
.=
Zdravý človek dokáže prežiť až tri týždne bez jedla, ale len tri dni bez vody. Pokiaľ si nie ste nejakou rastlinou alebo plodom istý, radšej ich nejedzte. Nebojte sa siahnuť aj po hmyze a červoch. Jasné, v očiach civilizovaného človeka je to hnus, no nezabúdajte na to, že sú cestou k prežitiu. Obsahujú živiny, ktoré telo potrebuje. Pokojne si ich uvarte alebo usmažte, eliminujete tak riziko choroby. Nehrýzte farebné húsenice alebo hmyz, ktorý môže uštipnúť. Pred konzumáciou sa odporúča odstrániť nohy, hlavu a krídla hmyzu. Žuť sa dajú tiež púpavové listy alebo medvedí cesnak. Ideálnym stavom je, keď si môžete uloviť v rieke ryby. Dajú sa jesť aj surové a zabezpečujú dostatok živín. K lovu budete ale potrebovať nejakú kopiju. Nájdite si dlhý a dostatočne pevný konár alebo palicu, aby vydržali opakované nárazy. Na koniec palice priviažte lanom nôž, prípadne koniec palice dobre zaostrite. Namiesto noža môžete použiť aj ostrejší kameň. Ak taký nenájdete, skúste nejaký opracovať. Naši predkovia to vedeli, musí to preto byť aj v nás.
[* youtube:fT1u7oNqZ-Y *]
[* youtube:LyqMVZxKi4Q *]
Tipy na záver
.=
Zabúdať netreba ani na to, že les je domovom množstva zvierat. Mnohé z nich môžu byť nebezpečné a vidia v nás potravu. Okrem toho hrozí, že sa nakazíte besnou, v exotických krajinách aj iným vírusom. Väčšina zvierat útočí iba vtedy, keď sa cítia v ohrození alebo sú zranené. Nenechajte sa vystrašiť, no zbytočne ich neprovokujte. Držte sa od nich čo najďalej. Bezpečný odstup si od nich udržíte aj vďaka ohňu. So zbraňami v kapse ako sú pušky, lasery či celkom obyčajný vreckový nôž sa budete cítiť lepšie. Pokiaľ ich však aj nemáte k dispozícií, je dobré si nejakú zbraň hneď na začiatku vyrobiť. Ak dôjde k zraneniu a nemáte obväz, použiť môžete aj mach. Schopne zastaví krvácanie a nájdete ho takpovediac v každom lese. Ak ste podchladený, bráňte sa tomu, aby ste zaspali. Zahrejte sa akýmkoľvek spôsobom! Spánok môže v takomto prípade znamenať smrť. Jedným z dôležitých nástrojov, ktorý by nemal chýbať vo výbave žiadneho dobrodruha, je aj cínový pohár. Málokto si to uvedomuje, ale bez neho by ste nemali ako variť (pokiaľ ste si nepribalili rovno hrniec či kotlík).
Myslíme, že vďaka týmto základným informáciám a radám by ste mali byť schopný v lese prežiť. Pokiaľ chcete vedieť viac, naštudujte si odborné publikácie, pozrite si nejakú dokumentárny film alebo surfujte po internete. Každopádne, do lesa nechoďte nepripravený. Držíme palce!
Zdroj: wikihow.com, survivallife.com, wilderness-survival.net
Foto: pixabay.com
Zanechať odpoveď