29.09.2011

Tatry, Dunaj a jaskyne. Toto sú tri najčastejšie odpovede zahraničných návštevníkov Slovenska, ak sa ich opýtate, ktoré prírodné krásy u nás poznajú. Samozrejme, sú aj takí, čo vám vysypú z rukáva desiatky miest, ktoré u nás videli, navštívili, zliezli, splavili, no tí sú v menšine. Prírodných krás má naše malé Slovensko neúrekom, len ich jednoducho nevieme patrične spropagovať. Chcem vás dnes pozvať na Stredné Slovensko do okolia Lučenca a Detvy. Z hlavnej cesty, spájajúcej tieto dve mestá toho veľa neuvidíte. No stačí odbočiť na správnom mieste a ocitnete sa v kraji, ktorý vás nadchne nielen nádhernou scenériou, ale aj zvláštnosťami, ktoré vytvorila samotná príroda. Stred Slovenska je z hľadiska prírodnej histórie zaujímavý najmä výraznou vulkanickou činnosťou v dávnych časoch. Pôvodný, pomerne plochý povrch Slovenského Rudohoria sa počas obdobia treťohôr radikálne zmenil. Z útrob Zeme sa doslova vyvalili sopečné horniny a vznikla mohutná sopka s priemerom 18 kilometrov – Poľana – najväčšia sopka v Západných Karpatoch a jedna z najväčších v Európe. O niečo južnejšie sa nachádzajú Ostrôžky – územie poznačené práve sopečnou činnosťou. V časoch, keď Zem doslova vrela, vytvorili sa na Ostrôžkoch v prúdoch žeravej lávy takzvané vulkanické brekcie (pyroklastiká, čadičové vyvreliny). Tie sa nám v zreteľnej podobe spolu s kryštalickými horninami zachovali dodnes.

Kamenné vráta

Kamenné vráta

Kamenné vráta

Nachádzajú sa v okrese Lučenec, blízko obce Budiná. Dostanete sa k nim tak, že cestou zo Zvolena do Lučenca odbočíte v obci Podkriváň na Budinú, alebo cestou z Lučenca odbočíte na Divín a odtiaľ tiež na Budinú. Keďže obec Divín sa nachádza len niečo málo cez 250 metrov nad morom, čaká vás cesta do kopca s prevýšením okolo 400 metrov. Ale dá sa to v pohode zvládnuť autom. Kamenné vráta sa totiž nachádzajú hneď pri asfaltovej ceste pri obci Budiná. Sú neprehliadnuteľné, takže nezablúdite. Prípadne vám cestu ochotne ukážu obyvatelia Budinských lazov, alebo vás k nim dovedie zelená turistická značka. Vedľa Kamenných vrát je malé parkovisko s odpočívadlom, kde sa môžete spokojne posilniť a odtiaľ to už máte iba pár krokov k prvej skale.

Odpočívadlo

Odpočívadlo

Zdolanie Kamenných vrát je nenáročné. Zvládnu to aj malé deti. Po výstupe na ich najvyšší bod sa vám otvorí nádherný výhľad do širokého okolia. Ešte krajší výhľad je z neďalekého vrcholu Jasenia, ktorý sa nachádza prakticky vedľa Kamenných vrát. Ako na dlani uvidíte Ostrôžky, Poľanu, Javorie. To však nie je všetko. Ak sú dobré poveternostné podmienky, budete mať jedinečnú možnosť zhliadnuť aj Veľkú Fatru, Nízke Tatry a aj keď sa to zdá naozaj neuveriteľné uvidíte aj Západne Tatry s jasnou dominantou Kriváňa. Kamenné vráta a ich okolie sú naozaj jednou z veľmi mála lokalít Južného Slovenska, odkiaľ môžete Vysoké Tatry vidieť. Z vrcholu Jasenia navyše uvidíte obec Divín a známu vodnú nádrž Ružiná.

Vulkanická vyvrelina

Vulkanická vyvrelina

Výhľad z Kamenných vrát

Výhľad z Kamenných vrát

Budinská skala

Od Kamenných vrát k Budinskej skale nie je ďaleko. Chodníček od hlavnej cesty vás dovedie k lesu s informačnou tabuľou, že ste na správnej ceste. O pár minút po vstupe do lesa ste pri cieli. Budínska skala predstavuje obnažené čelo lávového prúdu, ktorý zvetral do zaujímavých útvarov.

Je tvorená andezitom. Sú tu mohutné skalné bloky, z ktorých sú niektoré ukryté v lese. Malá prechádzka však stojí za to. Zo skál na severovýchodnej strane je tiež krásny výhľad na okolité lazy. Okrem toho sa tu nachádza malá jaskyňa, takzvaná Jánošíková izba. Je v nej príjemne chladno aj v horúcich letných mesiacoch. V zime sa zvyknú vytvoriť v jej strope nádherné ľadové cencúle – kvaple.

Kamenné vráta a ich okolie sú málo navštevovanou, neznámou lokalitou. Je to možno preto, že sú ukryté mimo frekventovaných ciest, ďaleko od „civilizácie“. Ak sa však rozhodnete navštíviť toto miesto, určite neobanujete.

Použité fotografie: archív autora a www.geocaching.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 06.10.2011 20:43
Ivan Nôta
napísal:

Svätá pravda - výlet na Budínske Lazy stojí naozaj za to. Budínsku skalu na rozdiel od Kamenných vrát je predsa len trochu ťažšie nájsť, hoci nie sú ďaleko od seba. Chcelo by to pridať nejaké info o ceste k nej.

Jasné. Takže k Budínskej skale vedie cesta od Kamenných vrát takto - Kamenné Vráta opúšťame po asfaltovej ceste smerom na Podkriváň. Na najbližšej križovatke zabočíme do ľava (podľa smerovky k salašu Juraj)...potom po pár desiatok metrov nás ďaľšia tabuľa upozorní, že k salašu Juraj je to už iba 50 m a že treba odbočiť opäť vľavo. My však neodbočíme, ale na tom mieste odparkujeme na pravej strane pozdĺž hlavnej cesty (je tam dosť priestoru na parkovanie priamo na lúke). No a po pravej ruke (západne) uvidíme les...nachádza sa asi 100 m od cesty. Vojdeme doň a stále udržiavame smer na západ. Po pár krokoch sme na mieste.

05.10.2011 09:32

Svätá pravda - výlet na Budínske Lazy stojí naozaj za to. Budínsku skalu na rozdiel od Kamenných vrát je predsa len trochu ťažšie nájsť, hoci nie sú ďaleko od seba. Chcelo by to pridať nejaké info o ceste k nej.

Prihlásenie
 
 
Reklama