13.04.2010
Krimmelské vodopády

Výškou 380 m (udáva sa aj 385 m) sú Krimmelské vodopády najvyššie v Rakúsku a údajne aj v Európe. Či je tomu tak alebo onak, jedno im nemožno odoprieť: sú naozaj prírodným unikátom, ktorý uchváti každého návštevníka.

Horská dedina Krimml sa nachádza na západnom okraji Rakúska v spolkovej republike Salzbursko v pramennej oblasti rieky Salzach – na hornom konci údolia Pinzgau. Tento názov je známy najmä poľnohospodárom ako pomenovanie jedného z plemien kráv.

Z Bratislavy sa dostaneme do Krimmlu autom alebo vlakom. My sme dali prednosť druhej možnosti. Usmievavá dievčina v pokladni bratislavskej stanice nám odporučila spiatočný lístok. Je výhodnejší a pri dvoch osobách je ešte ďalšia výrazná zľava. Na internetovej stránke rakúskych železníc som si našiel informáciu, že z Viedne do Zell am See stojí lístok 49,30 €, no už z Bratislavy stojí spiatočný (!) lístok pre dve osoby len 81 €, teda 40,50 € na osobu! A zľava sa zvyšuje úmerne s počtom cestujúcich.

Dolinou Pinzgau premávala ešte nedávno úzkorozchodná železnica. Pred štvrťstoročím som sa ňou doviezol až do Krimmlu. Teraz premávajú vlaky len do mestečka Mittersill asi na polceste. Výhodnejšie je vyviezť sa z Zell am See do Krimmlu autobusom, ktorého konečná je na parkovisku pod vodopádmi. Cestovné: 7,80 €.

Pred vstupom do areálu vodopádov sú nielen stránky so suvenírmi a občerstvením, ale aj brána s pokladňou. Za prehliadku tohto divu prírody musíme zaplatiť 2 €. Ale je to vstupenka do divadla, ktoré nám dokáže vytvoriť naozaj len sama príroda.

Krimmelské vodopády padajú v troch stupňoch (horný má 140 alebo 145 m, stredný 100 m a dolný 140 m), ktoré sú oddelené krátkymi relatívne pokojnými úsekmi horského potoka Krimmler Ache. Upravený chodník nás privedie na vyhliadky. Na niektorých sa oplatí roztvoriť nad hlavou dáždnik, alebo prehodiť cez hlavu kapucňu vetrovky, keďže na nás dolietajú závoje vody tryskajúce z divokej vody. Na chodníku je obyčajne rušno: na tento div prírody sú zvedaví ľudia naozaj bez rozdielu veku a pohybových schopností: teda vrátane dedkov a babičiek s nevyhnutnou paličkou, alebo bábätiek, ktoré si tento dotyk s prírodou síce zrejme nebudú pamätať, no ktovie, čo v skutočnosti zanechá v ich rozvíjajúcom sa mozočku. Podľa informácií v rakúskej tlači vari spred roka výskumy dokázali, že pobyt pri vodopádoch má priaznivý účinok na ľudí, ktorých trápi astma.

Prvé schody vedľa vodopádu vybudovali už v roku 1835. O 44 rokov neskôr ich nahradili úzkym chodníkom, no po spustení pinzgauskej lokálky v roku 1898 pribudlo návštevníkov a to viedlo k rekonštrukcii a rozšíreniu chodníka do dnešnej podoby. Slávnostne bol otvorený 11. augusta 1911 a o dva roky neskôr sa už vyberalo aj vstupné.

Krimmelské vodopády sú na horskej riečke Krimmler Ache, ktorá zbiera vody 17 potokov vytekajúcich zväčša z ľadovcov Zillertalských Álp. Pri dĺžke okolo 18 km sa najviac vôd dostane od prameňov po prahy vodopádu vo večerných hodinách medzi 21. až 24. hodinou, keďže trvá 9 – 12 hodín, kým horské vody pritečú zo svojho zdroja na prah vodopádu. Podľa knižného sprievodcu najviac vody pretieklo vodopádmi 25. augusta 1987, a to 180 m³/s. Ročne tadiaľto doslova prehrmí okolo 177 miliárd litrov vody a táto sila samozrejme lákala budovateľov energetických diel. Už v roku 1899 odviedli 12 m³ vody na pohon 19 turbín. Našťastie ďalšie energetické plány sa podarilo zastaviť a uchrániť tak Krimmelské vodopády ako jeden z klenotov Národného parku Hohe Tauern. V roku 1967 dostali Krimmelské vodopády Európsky diplom pre ochranu prírody.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama