30.08.2012

Strážovské vrchy sa rozprestierajú v okolí miest Trenčín, Dubnica nad Váhom, Ilava a Bojnice. Táto chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1989 a zaberá plochu takmer 31 000 ha.
100–2284.jpg
Najvyšší vrch Strážovských vrchov – Strážov – dosahuje výšku 1213,3 m n. m. Týči sa nad obcou Zliechov, na hranici okresov Žilina a Ilava. Územie Strážova bolo v r. 1981 vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu o výmere 480 ha. Jeho okolie je obklopené bukovými lesmi, pod vrcholom sa nachádzajú dve rozsiahle lúky. Samotný vrchol je tvorený skalnými bralami.
Je to masív, ktorý pozostáva z piatich vrcholov, štyri nižšie vrcholy obklopujú ten najhlavnejší. Vrchol uvidíte už z diaľky, či už je to z cesty od Čičmian, z Prievidze, alebo pri príchode do Zliechova z Ilavy. Vyníma sa ako strážca okolia a vzbudzuje rešpekt.

Možnosti výstupu

Na vrchol sa môžete dostať viacerými trasami:

  • – zo Zliechova
  • – z obce Čičmany
  • – z obce Pružina

Ak nepoznáte okolie Strážova a Strážovských vrchov alebo nemáte so sebou sprievodcu, ktorý to tu pozná, je najlepšie sa dostať na námestie Zliechova, či to už bude autom alebo autobusovou dopravou.
Do Zliechova sa dostanete autobusom z Ilavy. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na www.cp.atlas.sk, kde nájdete aj ceny za dopravu.
Hneď na námestí Zliechova vás privíta smerovník, podľa ktorého sa musíte vydať po červenej značke (Ceste hrdinov SNP). Značky modrej a zelenej farby vás budú sprevádzať až po odbočku, kde sa budeme držať rovno, zelená a modrá zabočujú doľava.

100–2280.jpg
Značka vás povedie medzi rodinnými domami po poľnej ceste až k potoku, ktorý prekonáte pomocou malej lavičky. Po jeho prekonaní pokračuje poľná cesta cez lúky s miernym stúpaním. Na jej konci opäť narazíte na potok, ktorý musíte prekonať každý svojím spôsobom (tu už lavička nie je). Tí odvážnejší (ak máte radi chladnú horskú vodu) ho môžu aj prebrodiť. Z tohto miesta sa vám naskytne vo výške pohľad na skalnaté bralo, na ktorom je umiestnený dvojkríž.

obr.jpg100–2292.jpg100–2296.jpg100–2289.jpg
Na tomto mieste si môžete oddýchnuť, o niečo vyššie je ohraničené ohnisko, kde si môžete upiecť špekačky.

Počas cesty po lúke prechádzate okolo borovicového lesa. Po oddychu vás opäť čaká mierne stúpanie po lúke do lesa, kde narazíte na tabuľu označujúcu Národnú prírodnú rezerváciu Strážov.

100–2302.jpg

Za tabuľou vstupujete do bukového lesa, v ktorom sa pripravte na strmé stúpanie. V lese narazíte na dva pramene, až sa dostanete do sedla pod Strážovom (1030m), kde si môžete opäť oddýchnuť.
100–2343.jpg 100–2345.jpg

Z tohto miesta sa môžete vydať aj k Medvedej skale, kde sa zväčša na jar pokocháte pohľadom na Strážovské vodopády. Ako už názov naznačuje, prirodzeným obyvateľom týchto lesov je medveď hnedý, na ktorého upozorňuje už tabuľa v obci Zliechov.

100–2281.jpg

My sa ale vydáme súbežnou žlto-červenou značkou na lúku pod Strážovom. Opäť vás čaká stúpanie, ktoré sa vyznačuje cik-cak- ovou trasou. Odporúčam všímať si značky v diaľke, ktoré vám umožnia skrátenie cesty na lúku. Asi v polovici cesty si vľavo všimnete miernu odbočku na skalný výbežok, ktorý vám poskytne možnosť výhľadu na Považskú Bystricu v diaľke spolu s Považským podolím, hrebeňom Bielych Karpát a Javorníkov.
100–2352.jpg 100–2357.jpg

Od smerovníka Lúky pod Strážovom (1130 m) zdoláte ešte dve lúky, z ktorých sa vám vyskytne pohľad na Kľak a Lúčavskú Fatru.

100–2364.jpg
Po krátkom výstupe cez zakrpatenú bučinu sa dostanete až na vrchol, kde nájdete vrcholovú knihu, do ktorej môžete zvečniť vaše zážitky. Čaká vás tu aj tradičný slovenský dvojkríž.

100–2371.jpg
Z vrcholu je nádherný výhľad na obec Zliechov, vrcholy Manínov a Súľovské skaly, za dobrej viditeľnosti môžete vidieť aj Babiu horu a Západné Tatry.

100–2365.jpg 100–2369.jpg 100–2367.jpg 100–2384.jpg

Vynaložená námaha stojí za to.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama