09.04.2010
Pri Trúbiacom kameni

Pri Trúbiacom kameni

Na Krupinskej planine neďaleko dediny Sucháň nájdeme zaujímavý balvan, na ktorom si môžeme zatrúbiť. Je to vhodný tip na pešiu vychádzku v každej ročnej dobe.

V rázovitej dedine Sucháň, ktorá sa nachádza na Krupinskej planine vo Veľkokrtíšskom okrese, si najprv prehliadneme zachovaný roľnícky dom. Dozvieme sa v ňom, ako sa v tomto kraji žilo v 19. a v prvej polovici minulého storočia. A potom sa necháme viesť zeleno značeným turistickým chodníkom, ktorý je zároveň chodníkom náučným. Zhruba po jeden a pol hodine chôdze dolu Suchánskou dolinou prídeme na Krížne cesty. Tu odbočíme do bočnej dolinky, v ktorej sa tajomný Trúbiaci kameň nachádza.

Je dierka do andezitového balvana hračkou prírody, alebo ju vytvorila ruka človeka? Na túto otázku som zatiaľ nepočul jednoznačnú a hodnovernú odpoveď. Podľa povesti to boli Turci, ovládajúci v 16. a 17. stor. údolie Ipľa a neraz sa zjavujúci ako nebezpeční lúpežníci aj v týchto horách. Práve tí vraj vydlabali dierku do kameňa a trúbením si dávali znamenia. No možno to bolo práve naopak, teda že vtedajší obyvatelia Sucháňa, Dačovho Lomu a iných horských dedín a osád tohto kraja trúbili na kameni, aby upozornili na hroziacu pohromu.

Dnes nám tu turecké, ani žiadne iné nebezpečenstvo nehrozí, takže si Trúbiaci kameň môžeme zvoliť za cieľ zaujímavého výletu. Pravda, trúbenie na tomto balvane nie je vôbec jednoduché a chce to trošku cviku, aby sa z neho ozval ten správny zvuk, odrážajúci sa ako ozvena z okolitých lesnatých svahov.

Od pozoruhodného kameňa môžeme vystúpiť podľa žltých značiek na suchánske lazy Zabry a z nich bez orientačných problémov po asfaltovej ceste späť do východiska nášho výletu, do dediny Sucháň. Časovo zvládneme celý okruh asi za štyri hodiny. Dedinu Sucháň, východisko nášho výletu, nájdeme na krátkej odbočke z cesty, ktorá smeruje zo Zvolena cez Pliešovce a Senohrad do Modrého Kameňa a Veľkého Krtíša.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama