21.03.2010

Poľana nad Detvou nie je len výraznou dominantou kraja, ale aj významnou chránenou krajinnou oblasťou a biosférickou rezerváciou. V jej rozsiahlom masíve si vďaka značeným turistickým chodníkom môžeme vybrať desiatky zaujímavých výletných cieľov. K tým najatraktívnejším patrí 23 m vysoký vodopád Bystré na južných svahoch Poľany nad Hriňovou.

K vodopádu Bystré vedú zelené značky z detvianskej osady Skliarovo. Ale východiskom môže byť aj Hriňová (žlté značky, ktoré sa so zelenými križujú na autobusovej zastávke Vrátka), prípadne zo železničnej stanice Kriváň (modré značky cez lazy Zlatnô a Blato, ktoré sa na Fangovom vrchu na lazoch Zánemecká pripájajú k spomínaným zeleným). Po zastávku Vrátka je to – podľa toho, aké východisko si vyberieme – 1 ½ – 3 hod. chôdze.

Z autobusovej zastávky Vrátka (kam sa – samozrejme – môžeme dostať nielen pešo alebo autobusom, ale aj autom) je to k vodopádu asi hodina chôdze. Keď sme sa tam v sobotu (20. marca) vybrali, vládla tam taká zimno-jarná atmosféra. A v takom šate sa nám predstavil aj samotný vodopád. O čo menej vody padalo cez prah andezitového brala, o to viac nevšedných ľadových útvarov sme mohli vidieť v okolí.

Prechod cez vodopád Bystré, ktorý je – vrátane jeho okolia – chráneným územím, umožňujú rebríky a lano. O údržbu týchto pomôcok sa starajú členovia združenia K.O.Z.A. (Karpatské ochranárske združenie altruistov) pri Správe CHKO Poľana. Toto zvláštne slovo altruista mi bolo donedávna neznáme. Keď som sa podíval do slovníka cudzích slov, dozvedel som sa, že altruista je vlastne opak sebca, teda je to človek, ktorý ochotne a nezištne pomáha iným. A takých je u nás – aspoň podľa mňa – ako povestného šafranu. O to viac si musíme vážiť prácu tých, ktorí pridajú svoju pomocnú ruku, a to aj v prípade budovania turistických chodníkov.

Od vodopádu pokračuje zeleno značený chodník cez lesy a Huklove lúky k horskému hotelu na Poľane (40 min.). Pri ňom je križovatka značených chodníkov. V prípade dostatku síl a chuti môžeme vyjsť až na najvyšší vrch Poľany, na Zadnú Poľanu (1 458 m n. m., hore a späť asi 2 hod., odporúčam zájsť na vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec, keďže samotná Zadná Poľana je zarastená smrekovým lesom). Na Vrátka, odkiaľ sme sa vybrali k vodopádu Bystré, sa do hotela môžeme vrátiť po žltej značke za 1 ¼ hod.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama