04.02.2013

Kto by nepoznal povesť o Bátoryčke? O pani, ktorá sa kúpala v krvi mladých panien? Práve tento príbeh sa odohrával na Čachtickom hrade.

Hrad vznikol na začiatku 13. storočia, kedy patril medzi prvé hrady, ktoré tvorili zabezpečenie západnej hranice Uhorska. V roku 1273 ho napadol český kráľ Přemysl Otakar II., ktorý ho aj silno poškodil. Jeho majiteľmi boli Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, istú dobu aj Matúš Čák Trenčiansky. Po týchto majiteľoch prešiel na konci 14-steho storočia do vlastníctva Stibora zo Stiboríc. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka II. Rákociho a odvtedy hrad začas pustnúť. Hrad plnil predovšetkým obrannú a ochrannú funkciu hranice Uhorska, preto sa nikdy nestal prepychovým sídlo, ale bol vybudovaný ako silná pevnosť.

p4120050.jpg

Čachtický hrad je dnes zrúcaninou, ktorá sa týči na kopci medzi obcami Čachtice a Višňové v Čachtickom Krase, Malých Karpatoch.

p4120056.jpgp4120062.jpg

Hrad smutne preslávila „Krvavá grófka“ Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. – steho storočia. Hovorí sa, že dala zavraždiť viac ako 600 mladých dievčat. Bolo to preto, aby sa mohla kúpať v ich krvi. Verila, že iba tak ostane navždy mladá a krásna. Grófku dal v Bytči palatín Thurzo odsúdiť na doživotné väzenie.

O hrade a jeho obyvateľke grófke Báthoryovej bol natočený celovečerný film Báthoryčka od režiséra Juraja Jakubiska. A nielen to. Vďaka krásnemu výhľadu z jeho múrov a jeho špecifickej siluete si zaslúžil úlohu vo filme Dračie srdce. Pasáže vo filme boli nakrútené nielen na tomto hrade, ale aj na hrade Strečno a Spišskom hrade.

Prístup:

na hrad sa dostanete viacerými spôsobmi a to:

  • – autom po lúku pod hradom
  • – pešo po žltej z autobusovej zástavky z obce Čachtice – cesta trvá asi 45 minút
  • – pešo po zelenej zo železničnej stanice strmým stúpaním z obce Višňové– cesta trvá asi 45 minút

Moje osobná skúsenosť je zaparkovať pod hradom pri ceste a vybrať sa po poľnej ceste po žltej. Je to úžasná prechádzka, plná zážitkov z krás prírody, nemá strmé stúpanie a máte možnosť si vychutnať výhľad na hrad odspodu.

p4120042.jpg

Aktuálny stav:

Od júna 2012 je hrad uzavretý pre rekonštrukciu. Cieľom rekonštrukcie by malo byť zakonzervovanie hradných múrov, aby sa zabránilo ich rozpadu. V rámci rekonštrukcie sa má zastrešiť kaplnka a časť vnútrajška hradu. Hrad by mal byť oplotený a vstup na hrad je zakázaný. Vstup bol doteraz pre turistov na vlastné nebezpečenstvo.

p4120068.jpg p4120069.jpg p4120070.jpg p4120071.jpg

Uzavretie hradu kvôli rekonštrukcii by vás nemalo odradiť navštíviť túto oblasť, pretože v okolí hradu je krásna príroda a aj napriek zamedzenia možnosti prehliadky hradu je možné vidieť veľa zaujímavého.

Z vrcholu je nádherný výhľad na svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Čachtický hradný vrch je štátna prírodná rezervácia.

p4120052.jpg p4120067.jpg

V okolí hradu v obci Čachtice môžete navštíviť neskororenesančný Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia, v ktorom sa nachádza múzeum s expozíciou vlastivedného charakteru.

Každopádne je čo vidieť, ale ak máte záujem o hrad, budete musieť byť trpezlivý a počkať si na dokončenie rekonštrukčných prác.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama