10.09.2012

Beckov je rekonštruovaná hradná zrúcanina, ktorá sa týči na strmom, takmer 70 metrov vysokom brale nad obcou Beckov. Pre jej dobrú viditeľnosť ju môžete uzrieť pri cestovaní vlakom alebo autom po diaľnici, kde sa hrdo vyníma jej silueta.

História:

Hrad bol postavený v polovici 13. storočia. Postavili ho na obranu severozápadných hraníc Uhorského Kráľovstva. Bol pôvodne majetkom uhorských kráľov. V roku 1296 ho Matúš Čák III. tzv. Trenčiansky, prebudoval na svoju rezidenciu. Počas jeho pôsobenia sa hrad stal miestom obchodu a remesiel. Po smrti Matúša Čáka III. sa opäť stal majetkom kráľa. V roku 1388 daroval hrad uhorský kráľ Žigmund Luxemburský za verné služby poľskému šľachticovi Stiborovi zo Stiboríc. Po jeho smrti ho zdedil syn Stibor II., tento však nemal syna, tak postúpil právo na svoj majetok svojej dcére Kataríne. Keďže v tej dobe ženy majetok mať nesmeli, tak sa s podmienkou vydaja za rytiera Pavla Bánfiho, vrátila späť na hrad. Hrad bol niekoľkonásobné obliehaný, ale ani raz dobitý.
Na prelome 14. a 15. storočia sa začala prestavba, pri ktorej sa zvýšili hradné veže a postavili horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnku. V polovici 16. storočia zvýšili obvodové múry hradu, kvôli tureckým nájazdom. Po vymretí posledných majiteľov Bánffyovcov sa o hrad prestali starať a hrad začal chátrať. V roku 1727 hrad vyhorel na základe požiaru a od tej doby je opustený.

Súčasnosť:

V súčasnosti je hrad sprístupnený verejnosti. Pozostáva z hornej a dolnej časti. V hornej časti bývalo panstvo, nachádza sa tu i ruina kaplnky, v zadnej časti Stiborove paláce, ktoré ale pre nebezpečenstvo pádu skál nie sú sprístupnené. Dolná časť slúžila pre ubytovanie poddaných, nachádzali sa tu hospodárske časti pre zvieratá a vykonávali rôzne remeslá. V dolnej časti bola aj studňa s vodou, ktorá je tam aj doteraz (vstup na vlastné nebezpečie), vstupná a druhá brána. Na zabezpečenie obranyschopnosti hradu sa na nádvorí vybudovala delová bašta. Z nádvoria sa vám vyskytne pohľad aj na strážnu vežu. Hrad je po rekonštrukcii, čo vám zabezpečí ľahší prístup do hornej časti hradu.

Vstupná brána

Vstupná brána

Horná časť hradu

Horná časť hradu

Strážna veža

Strážna veža

Pohľad na Stiborove paláce

Pohľad na Stiborove paláce

Hradná kaplnka

Hradná kaplnka

Nádvorie s historickými zbraňami

Nádvorie s historickými zbraňami

Ako na hrad?

Na hrad sa dá dostať autom po diaľnici D1 výjazdom na Nové Mesto nad Váhom / Rakoľuby-Beckov až do centra Beckova. Z centra je to už len 5 minút po kameňom upravenej ceste až k vstupnej bráne hradu.
Vlakom musíte vystúpiť v Novom Meste nad Váhom a zo stanice sa odviezť autobusom do centra Beckova.

Vstupné:

dospelí – 3 €
dôchodcovia + ZŤP + študenti – 2 €
deti od 6 do 15 r. – 1,2 €
deti do 6 r. – zdarma
rodinné vstupné (2 dospelí + deti do 15 r.) – 7 € / rodina
organizované detské skupiny (deti do 15 r.) – 1,2 € na dieťa
Môžete si vybrať prehliadku so sprievodcom, alebo s popisom hradu s pôdorysom.
Víkendové vstupné a vstupné počas podujatí nájdete na stránke www.hrad-beckov.sk

Otváracie hodiny:

od mája do konca septembra každý deň okrem pondelka v čase od 9:00 do 18:00 hod.

Čo vám ponúka okolie?

  • – Beckovské Skalice – zvyšky pasienkov a riedkolesie v Beckovskej bráne
  • – Skalka pri Beckove – chránený prírodný výtvor – vápencové bralo
  • – Zelená voda – štrkovisko – možnosť kúpania a ubytovania sa v chatkách
  • – Skanzen – tu môžete vidieť maketu pôvodnej stavby hradu pred mnohými rokmi
  • – Lipový sad – park pod hradným bralom, je tu možnosť oddychu pre dospelých a ihrisko pre deti
  • – veľa cykloturistických trás a možnosť lezenia na hradnej skale

O hrade Beckov kolujú rôzne povesti, napr.:

  1. Podľa jednej dal hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka, pretože ho aj napriek jeho nadmernej únave dokázal rozveseliť. Sľúbil mi preto, že mu splní želanie a to bolo, aby mu na neďalekom brale postavil hrad. Keď už hrad stál, tak sa ho Stibor odmietol vzdať. Becko súhlasil pod podmienkou, že sa ho vzdá, ak mu vyplatí toľko zlata, koľko Becko váži. Becko ale poriadne pribral, a preto dostal veľa zlata. Tak dostal hrad názov Beckov.
  2. Ďalšia povesť hovorí o zvrhnutí sluhu zo skaly, pretože sluha poranil pánovho psa, aby ochránil svoje deti. Pri páde zo skaly sluha zakričal, že sa stretnú „do roka a do dňa!“. Jeho kliatba sa splnila. Deň po roku od smrti sluhu pán oslavoval a išiel si ľahnúť na lúčku na brale, kde ho spiaceho poštípala vretenica do oka. Oslepený sa v zúfalstve a v šialenstve zrútil na mieste, kde pred rokom zvrhol svojho sluhu, do priepasti.

Takéto ale aj iné povesti si môžete vypočuť pri prehliadke hradu, preto jeho návštevu vrelo odporúčam.

Foto: archív autora

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama