25.08.2012

nachádza sa nad obcou Smolenice, postavený na ruinách rovnomenného starého hradu.

História:

Jeho vznik sa traduje k 14. storočiu, v 15. storočí patril kráľovi, kedy bol označovaný ako strážny hrad v Malých Karpatoch. Začiatkom 16. storočia patril rodine Országovcov a po nich takmer dve storočia Erdődyovcom. Na začiatku 19. storoči a hrad vyhorel a zostali z neho iba ruiny. Vtedajší poslední majitelia, Pálfiovci, na začiatku 20. storočia začali na ruinách hradu stavať terajší Smolenický zámok. Zo starého hradu ostalo iba vonkajšie opevnenie. Dobudovali ho až po roku 1945.

V dnešnej dobe je majetkom Slovenskej akadémie vied (SAV) a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti. Zámok slúži hlavne na organizovanie národných a medzinárodných vedeckých podujatí SAV, poprípade sa tu robia svadby. Veľa mladomanželom poskytuje anglický park nachádzajúci sa v areáli Smolenického zámku na vytvorenie krásneho pozadia pri fotografovaní.

Anglický park

Anglický park

Svadobná sieň

Svadobná sieň

Ak by ste tento zámok chceli navštíviť, je to možné iba v letných mesiacoch.

Možnosť návštev:

Vzhľadom k tomu, že zámok nemá typický pamiatkový charakter, ale využíva sa väčšinou na konferencie, môžete ho navštíviť v mesiacoch júl a august. V ostatných mesiacoch nie je pre verejnosť sprístupnený.

Návštevné hodiny:

Pondelok – piatok v čase od 10,00 do 17,00 hod. Vstupy prehliadok sú každú hodinu.

Vstupné:

Dospelí 1,5 €
Deti a dôchodcovia 0,70 €

K zámku sa dostanete z obce Smolenice od cintorína, od ktorého vedie asfaltová cesta až pred starú medenú bránu Smolenického zámku. Táto brána predstavuje jediný vchod do zámku.

Vstupná brána

Vstupná brána

Cez bránu vstúpite na veľké nádvorie, kde sa kupuje vstupné a dá sa tu zakúpiť malé občerstvenie. Keďže sú vstupy každú hodinu, na nádvorí je umiestnené aj posedenie, kde si v kľude vychutnáte čakanie na vstup.

Pohľad z veže na posedenie

Pohľad z veže na posedenie

Vstupujete hlavným vchodom do zámku, kde vás sprievodca oboznámi s históriou zámku. Môžete si prezrieť rôzne predmety, ktoré počas prehliadky zámku uvidíte, resp. sa ich môžete aj dotknúť. Z týchto spomeniem napr. benátske zrkadlo, podobizeň A. Sládkoviča v zlatom ráme, krištáľový luster, olejomaľby v zlatých rámoch, reliéf sochára R. Príbiša, predstavujúci stretnutie sa nášho ľudu s partizánmi.

Krištáľový luster

Krištáľový luster

Olejomaľba v zlatom ráme a zlatá truhla

Olejomaľba v zlatom ráme a zlatá truhla

Benátske zrkadlo

Benátske zrkadlo

obývacie priestory zámku

obývacie priestory zámku

Veža:

Na konci prehliadky vás čaká výstup na vežu. Od brány až po vežu musíte zdolať 156 schodov.
Z veže je nádherný výhľad. Z jednej strany vás privíta pohľad na obec Smolenice, v diaľke môžete za dobrej viditeľnosti zbadať mesto Trnava, resp. atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Pohľad z veže – v diaľke Jaslovské Bohunice

Pohľad z veže – v diaľke Jaslovské Bohunice

Z opačnej strany vás prekvapí krásna príroda Malých Karpát, z veže uvidíte najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby, ďalej výhľad na Molpír.

Pohľad z veže – v pozadí Záruby

Pohľad z veže – v pozadí Záruby

Ak sa už rozhodnete navštíviť obec Smolenice so zámerom prehliadky zámku, určite si nenechajte ujsť prechádzku krásnym parkom s jazierkom pod zámkom, kde sa mimochodom natáčala aj rozprávka o Dúhenke. V okolí Smoleníc sa nachádza rekreačná oblasť Jahodník, kde je možnosť ubytovania a stanovania. Po turistickom chodníku sa dostanete aj na zrúcaninu Ostrý Kameň, z ktorej je dobrý výhľad na vodnú nádrž Buková, kde je taktiež možnosť stanovania. V Malých Karpatoch je známa aj jaskyňa Driny, ktorá je opäť prístupná verejnosti.

Pešie túry sa dajú absolvovať po značkovaných chodníkoch v rámci niekoľko hodín. Známa je aj cykloturistika, keďže cyklocesty nie sú dlhé a náročné.

Takže ak sa niekedy rozhodnete vyraziť do Trnavského regiónu, nevynechajte návštevu Smoleníc a ich krás. Určite sa postarajú o nezabudnuteľný zážitok a budete sa sem chcieť vrátiť každý rok.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama