09.05.2011

Väčšina cestovateľov vyhľadáva na svojich výletoch rôzne veže, najčastejšie šikmé, chrámy, kostoly, výnimočné pamätníky či sochy ľudí, o ktorých sa veľa píše v učebniciach dejepisu. Eiffelova veža je síce pekná, ale nie každý chce cestovať 2000 km, aby videl vysokú železnú stavbu, odfotil si ju, a ako výsledok mal rovnakú fotografiu, ako ostatných sto miliónov turistov.

experimentalna turistika

Experimentálny cestovateľ nevyhľadáva všeobecne uznávané pohľadnicové destinácie. Pri experimentálnej turistike na destinácii viac-menej nezáleží. Čo je dôležité, je hlavne osobitý zážitok z cestovania a jedinečnosť takej skúsenosti. Experimentálny turista je vedení viac náhodou ako plánom, jeho kroky sú pod vplyvom osudu a šťastia.

Experimentálny cestovateľ potrebuje hlavne fantáziu a túžbu po niečom výnimočnom. Pri nedostatku inšpirácie je možné využiť jeden z nasledujúcich desiatich tipov.

1) Strávte dovolenku v meste, v ktorom bývate. Znie to zvláštne? Áno, rozhodne je to netradičný spôsob trávenie voľných dní. Namiesto hotela v Paríži si zarezervujte hotel vo svojom meste, kúpte si turistického sprievodcu, zbaľte si kufor a vyrazte. Choďte do hostelu a zoznámte sa s ďalšími turistami, ktorí prišli objavovať vaše mesto. Zostaňte v hoteli až do konca svojej dovolenky.

2) Vyberte sa na letisko alebo na vlakovú či autobusovú stanicu, ale nikam necestujte. Strávte nejaký čas v priestoroch letiska či stanice, sledujete ľudí, preskúmajte budovu a následne sa vráťte domov.

3) Navštívte tradičné turistické atrakcie v noci a získajte takto nevšedný pohľad na tieto miesta turistického záujmu.

4) Nechajte sa viesť v meste náhodou. Striedajte smery pri každom rohu ulice. Zabočte pri prvom rohu dvoch ulíc doprava, pri druhom doľava, pri treťom opäť doprava, a takto to striedajte a nechajte sa unášať týmto jednoduchým pravidlom.

5) Vyberte sa na vlakovú alebo autobusovú stanicu a nasadnite do prvého autobusu alebo vlaku, ktorý uvidíte. Takto sa pravdepodobne dostanete na miesta, kde by ste za normálnych okolností určite necestovali. Spoznajte takto všedné mestá a dediny, ktoré často skrývajú množstvo prekvapení a nečakaných zážitkov.

6) Zoberte mapu mesta, prilepte ju na stenu a naslepo hoďte do nej šípku. Vyberte sa na miesto, kam sa šípka zapichla. Alternatívne je možné zatvoriť oči a použiť prst namiesto šípky, pokiaľ chcete mať stenu neporušenú. Týmto spôsobom veľmi ľahko spoznáte tajomné miesta vášho mesta. Pokiaľ potrebujete nejakú výzvu, tak namiesto mapy mesta môžete použiť mapu Slovensku či dokonca mapu sveta.

7) Cestujte podľa doporučení ľudí, ktorých stretnete počas cestovania. Keď cestujete vlakom alebo autobusom, spýtajte sa miestnych na ich obľúbené miesto v ich krajine či v okolí ich bydliska, a vyberte sa tam. Keď tam dorazíte, tak sa spýtať opäť miestnych obyvateľov a pokračujte takto, pokým vás to bude baviť.

8) Dajte si zopár drinkov či pív v rôznych baroch a krčmách. Striedajte tieto bary na základe doporučení barmanov a čašníkov. V každom bare sa spýtajte barmanov či barmaniek na ich obľúbený bar či krčmu. Dajte na ich radu a vyberte sa do odporučeného baru. Pokračujte v tomto, dokiaľ vám budú sily stačiť.

9) Zaviažte si oči a nechajte sa niekým vodiť po meste. Takto objavíte miesta dôverne známe z trochu iné pohľadu či skôr zvuku a hmatu.

10) Navštívte opustené budovy vo vašom meste a jeho okolí. Množstvo slovenských miest je plných starých priemyselných areálov, ktoré ponúkajú nevšedný pohľad na minulosť mesta. Vo svete sú veľmi populárne návštevy katakomb. Tých na Slovensku nie je veľa, avšak v mnohých mestách sa nachádzajú bunkre civilnej ochrany či opustené bane. Na návštevu týchto stavieb je však potrebné osobité povolenie.

Ďalšie nápady

Pri experimentálnej turistike sa fantázii skutočne medze nekladú. Tvorivosť je základ tejto formy tvorby zážitkov a spomienok. Máte nejaký ďalší nápad na netradičnú turistiku?

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama