22.09.2015
(Platená inzercia)

Konečne ste si našli čas a rozhodli sa pre realizáciu dlho plánovaného výletu? Kdekoľvek, len preč odtiaľto? Úplne ľahké rozhodnutie, no natískajú sa ďalšie otázky. Kde sa vybrať? Koľko sa zdržíte? S kým vycestujete? Čo si treba zabaliť a na čo pred cestou nezabudnúť? Existuje toľko vecí, ktoré Vám môžu celkový dojem a radosť z výletu pokaziť. Bolo by nefér sa na ne vopred nepripraviť. S výberom spoločníka na zdolávanie sveta, ak práve nemáte nikoho poruke, Vám môže pomôcť aj kresťanská zoznamka pre všetkých single ľudí. Je však mnoho ďalších tematických zoznamiek, ako aj iných príležitostí, vďaka ktorým nájdete skvelých partnerov na cesty. No možno chcete cestovať sólo a spoznať nových ľudí priamo v cieli. Tak či onak, ponúkame pár rád, ktoré Vám pomôžu zorganizovať všetko tak, aby to dopadlo k úplnej spokojnosti a aby sa Vám práve tento zážitok vryl hlboko do pamäte i srdca.

Rozhodnite sa, kam to bude

Najprv sa musíte rozhodnúť, kam vlastne chcete ísť, aká destinácia Vás láka. Je totiž oveľa ľahšie plánovať cestu, keď presne viete, kde je Váš cieľ. Všetko sa zjednoduší, ak si poviete, že chcete ísť do Paríža, namiesto obšírneho „chcem ísť do Francúzska“.

Určte si dĺžku výletu

Kým si neurčíte dĺžku výletu, nebudete vedieť odhadnúť náklady naň. Preto si musíte namiesto rozhodnutia „chcem ísť do Paríža“ vedieť povedať „chcem ísť do Paríža na 7 dní“. Konkrétne číslo je naozaj dôležité.

Odhadnite náklady

Po ujasnení predchádzajúcich bodov ostáva odhadnúť celkové náklady na výlet. Je potrebné sa zamyslieť, čo všetko chcete vidieť, kam pôjdete, kde budete prespávať, ako sa na dané miesto dostanete. Po zodpovedaní týchto otázok budete vedieť, koľko peňazí potrebujete našetriť, aby ste si výlet mohli vôbec dovoliť.

Začnite šetriť

Teraz nastal čas našetriť na cestu. Ale kde na to zobrať? Potrebujete ušetriť napr. sumu 900 eur na výlet, ktorý sa uskutoční o 6 mesiacov? To si stačí odložiť 5 eur denne. Ako? Najviac míňame zväčša na maličkosti, tu si doprajeme nejaký snack, tam kávičku, tu niečo drobné pod zub… Týchto „darmožráčov“ sa rýchlo zbavte a uvidíte, peniažky sa ušetria aj sami.

Správna banka

Skontrolujte si, či Vaša banka ponúka bez poplatkov služby v zahraničí. Nebudete predsa platiť za každý výber a za každú platbu kartou. Tieto zbytočne vyhodené peniaze sa môžu hodiť na ďalšiu cestu.

Last minute

Pred rezerváciou čohokoľvek skúste hľadať alternatívy a porovnávajte ceny. Môžete predsa letieť aj inou spoločnosťou, bývať v inom hoteli, jesť v inej reštaurácii. A hlavne lacnejšie. Obzvlášť obľúbená voľba mnohých turistov je atraktívna last minute dovolenka Čierna Hora. Dáte sa na ňu nahovoriť, alebo Vás láka niečo exotickejšie? Nič proti tomu, no dobre zvážte svoje možnosti.

Bookovanie

Zabookujte si letenku a ubytovanie čo najskôr! Získate ich tak oveľa lacnejšie a budete nútený robiť všetko pre to, aby sa Vám výlet vydaril. Budete mať totiž konkrétny dátum odletu, a to Vás bude urgovať, aby ste všetko nutné stihli vopred a potom sa už len tešili z dovolenky. Snažte sa mať potvrdenia o zaplatení a bookovaní odklepnuté online, aby ste ich v prípade straty papierového potvrdenia mali k dispozícii.

Plánovanie

Rozvrhnite si svoj budúci program, určte miesta, ktoré chcete navštíviť a snažte sa nemeniť ich na poslednú chvíľu, aby ste mali dostatok ušetrených financií. Niektoré vstupenky sa dajú zohnať dopredu za akciovú cenu a niektoré je zasa potrebné dopredu zabookovať. Na poslednú chvíľu sa tam totiž už nebude dať dostať. A to by bola škoda. Organizovaním sa vyhnete vypätým situáciám. Veriacich dokáže spojiť a upokojiť napríklad nádherná liturgia hodín, čo je každodenná modlitba celej Cirkvi. Vyjadruje jednotu a statočnosť. Ak aj nie ste veriaci, nech je pre Vás vlastným breviárom práve skvelé rozvrhnutie a rešpektovanie vlastného času.

Balenie

Prišiel čas zbaliť si veci! Nezabudnite si dopredu spísať, čo všetko budete potrebovať, aby ste náhodou na niečo dôležité nezabudli. Svoje veci zrolujte, zmestí sa ich viac do kufra. Zbaľte si aj nejaké uzatvárateľné vrecká (napr. na mokré veci). Keď máte tú možnosť, uprednostnite kufor na kolieska pred taškou na chrbát. Zredukujte obuv – uprednostnite tú multifunkčnú pred samostatnou obuvou na rôzne príležitosti. Vyberte si oblečenie podobných farieb, aby sa dalo kombinovať. Samozrejme, nezabudnite ani na fotoaparát alebo kameru, pretože určite chcete svoje dobrodružstvo navždy zvečniť.

Poistenie

Všetci si myslíme, že sme zdraví a že sa nám nemôže nič stať. To je skvelé, ale treba myslieť aj na to, čo keď sa niečo stane? Pred odchodom na výlet sa naozaj nezabudnite poistiť a myslite hneď na viaceré scenáre (úraz, nehoda, strata dokladov, odcudzenie platobných kariet, strata vecí, krádež cenností…). Stojí to len pár eur, ale v prípade, že sa niečo stane, budete mať uhradené náklady, prípadne získate aj niečo navyše, a nie pokazené spomienky na toľko očakávaný výlet.

V tomto videu sa dozviete niečo o skvelých mobilných aplikáciách, ktoré sa môžu pri plánovaní cesty hodiť:

Ak Vám nerobí problém anglický jazyk, potom si môžete do prehliadača naťukať ricksteves.com/tra­vel-tips, alebo si pozrite toto video:

Aj keď sa hlavná dovolenková sezóna skončila, nemení to nič na tom, že si môžete svoj výlet užiť na jednotku. Prajeme príjemnú cestu a ešte príjemnejší pobyt.

Zdroj: nomadicmatt.com, personalorgani­zing.about.com
Foto: dollarphotoclub.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama