Prikrátka slovenčina
Opäť výrazové prostriedky našej slovenčiny nestačia na toto hobby, ktoré síce bolo na svete prítomné už dávno, avšak iba počas posledných rokov získava štatút ľudovosti. Slováci iba začínajú spoznávať svet, ktorý bol od nich po dlhé roky z rôznych pričín odrezaný. K alternatívnemu spôsobu cestovania sa dosiaľ veľa ľudí nemá, takže slovenčina zatiaľ ani vlastný výraz pre „backpacking“ nepotrebuje.
V Čechách nazývajú ľudí venujúcich sa backpackingu „baťůžkáři“. Na Slovensku by sme ich mohli potom volať „batohári“, „ruksakári“ alebo „plecniakári“. Termín trampovanie je síce blízky, ale pomenúva predsa len inú aktivitu.
Čo to ten backpacking je ?
Backpacking v jeho širokej definícii je cestovanie s batohom na pleciach. Backpackeri zväčša všetky veci, ktoré potrebujú počas svojej cesty majú vo svojom batohu. V tomto sa líšia od klasických cestujúcich, ktorí prepravujú svoje veci v kufroch alebo v cestovných taškách.
Backpacking sa neodlišuje od klasickej formy cestovania iba druhom batožiny. Odlišná je hlavne celá filozofia alebo prístup k cestovaniu. Batoh na pleciach a všetko potrebné v ňom prináša backpackerovi voľnosť. Klasické cestovanie sleduje líniu: môj dom – taxi – letisko – druhé letisko – taxi – hotel a späť. Väčšinou vyžaduje starostlivé plánovanie a je rozšírené iba v oblastiach s rozvinutou turistickou infraštruktúrou. Príčina je jasná, veľký kufor s kolieskami potrebuje hladkú plochu. Kufor je nemotorný a ťažký. Na zlom povrchu je jeho preprava ešte ťažšia.
Je to celé o slobode
Backpacker je slobodný cestovateľ. Môže starostlivo plánovať. Môže navštevovať luxusné rezorty a plážové strediská so všetkým potrebným pre pohodlný pobyt. Avšak Backpackeri sú väčšinou mladí ľudia alebo ľudia, ktorí chcú spoznať svet. Cestovať po krajinách, presúvať sa z miesta na miesto, zo stanice na stanicu, hľadanie lacného hotela v chaotických uličkách historických miest je s kufrom často nemožné.
Ľudia vyznávajúci backpacking sa snažia cestovať ekonomicky. Cestujú nie len lietadlami, ale aj autobusmi či vlakmi. Častokrát využívajú aj exotickejšie formy cestovania, ako sú rôzne druhy lodí, autostop či dokonca horské povozy.
Na cestách sa často vyskytujú nečakané udalosti. Človek môže zmeškať vlak. Hotel, ktorý uvádzal váš sprievodca, buď už neexistuje alebo je plne obsadený. Backpacker je na tieto udalosti pripravený. Zvyčajne má v batohu spací vak, ktorý mu umožňuje v nutnosti prespať prakticky kdekoľvek. Niektorí backpackeri nosia zo sebou aj stan, prípadné iné kempingové pomôcky ako napríklad varič. Takto sa stávajú absolútne nezávislými na hoteloch.
Hostely
S masovým rozšírením bakpackingu sa začali rozvíjať aj služby namierené priamo pre tento druh zákazníka. Namiesto hotelov používajú backpackeri hostely, čo sú vlastne ekonomické hotely so špeciálnou atmosférou cestovateľov. V týchto hosteloch je možné prenocovať za rozumné ceny, prípadne sa zoznámiť s nejakými ďalšími cestovateľmi a vymyslieť s nimi nejaký spoločný cestovateľský plán.
Ako na backpacking ?
Ak sa chcete pustiť do tejto aktivity, v prvom rade sa musíte vybaviť materiálne a musíte sa aj obohatiť o zopár dôležitých informácií a rád.
Kúpte si kvalitný batoh. Kvalitný neznamená drahý. Batoh by mal hlavne zodpovedať účelu. Ak plánujete backpacking v horách, nároky na batoh sú ďaleko vyššie ako na batoh používaný iba v mestách. Batoh musí byť hlavne pohodlný a nesmie vám spôsobovať ťažkosti ani po hodinách na pleciach. Dnes je trhu veľké množstvo druhov batohov od desiatok výrobcov.
Kúpte si doplnky podľa vaších cestovateľských cieľov. Stan, varič, karimatka vám nesmie chýbať pokiaľ idete do hôr. Pršiplášť je vhodný do každej situácie.
Vyberte si vašu destináciu. Rozhodnite sa, či pôjdete cestovať sám/sama alebo v skupine. V druhom prípade zorganizujte ten správny cestovateľský mix.
Kúpte si kvalitného cestovného sprievodcu. Príkladom môže byť „lonely planet“.
Dajte sa zaočkovať podľa potreby. Pripravte si základnú lekárničku s nevyhnutnými liekmi prvej pomoci.
zdroj foto: google images
Zanechať odpoveď