Archív

Barefooting – koníček s nádychom svetonázoru

Barefooting je v Západnej Európe na vrchole popularity, na Slovensku sa k nemu ešte len začal šplhať. Bosé nohy sú však hitom, o ktorom sa naozaj oplatí vedieť.

percorso-di-barefooting.jpg

Na stránke Hobby portál sme si barefooting predstavili už pred piatimi rokmi, kde sme ho uviedli pod slovenským názvom „bosovanie“. Päť rokov v živote človeka síce nie je veľa, no barefooting za tak krátku dobu prešiel obrovský kus cesty a získal si popularitu naprieč celým svetom. Poďme sa teda k nemu vrátiť s novými poznatkami.

Bosá noha ako symbol

Ešte donedávna boli topánky považované za symbol, alebo ukazovateľ civilizácie a bosá noha bola symbolom chudoby – dnes sú topánky odhadzované ako nepotrebná záťaž. Bosé nohy sú hitom ale aj dávnym odkazom. Stačí spomenúť niektoré náboženstvá, v ktorých je vzťah k bosým nohám naozaj posvätný: moslimovia sa modlia naboso, budhisti sa pred vstupom na posvätné miesto vyzujú a v kresťanskej mytológii napríklad Mojžiš hovoril s Bohom bosý. Tí, čo navštívili Čínu a našli tam reflexné cestičky by vám vedeli porozprávať o tom, ako sú tieto dláždené kamienkami, na ktoré sa vstupuje bosou nohou a kamienky tak účinkujú na reflexné miesta chodidiel, pomáhajúc tak človeku udržovať v harmónii mentálne i fyzické zdravie. Tie cestičky sú v Číne už tisíce rokov…
Čo sa týka „civilizovaného“ zvyšku sveta, ešte donedávna platilo, že ak vidíte na spoločenskej udalosti ženu na boso, tak má pravdepodobne za sebou pár drinkov a chystá sa tancovať na stole. Odrazu prišiel rok 2016 a po červenom koberci na filmovom festivale v Cannes sa prešla Julie Roberts úplne bosá. Trend barefootingu prenikol do Hollywoodu.

pay-main-julia-roberts.jpg

Noha ako dokonalý anatomický kúsok

Priaznivci bosovania tvrdia, že naša noha potrebuje obuv len v chladných mesiacoch. Akonáhle sa oteplí, sú nám topánky k ničomu. Chodidlo je dokonalý mechanizmus samé o sebe a nepotrebuje pomocníka v podobe topánky: Skladá sa z 26 kostí obalených svalmi v dĺžke cca 5,7 m, na chodidle nájdeme 107 väzov, žily, tepny a nervy v celkovej dĺžke 1,6 km a stovky tisíc potných žliazok a pórov. Palec má dve kosti, ostatné štyri prsty po troch. 52 kostí, ktoré sú dohromady na oboch chodidlách, predstavujú jednu štvrtinu kostí celého tela. Achillova šľacha je najväčšou a najsilnejšou šľachou v celom tele – všetko je to spojené do mechanizmu, ktorý je dokonalý. O stabilitu sa postarajú vejárovito rozprestreté prsty. A aby sme nezabudli na podstatnú vec: V každom chodidle máme 200 000 nervových zakončení, ktoré pri chôdzi naboso zažívajú uragán vnemov a podnetov. Ak si obujeme nevyhovujúce topánky, tak je to začiatok katastrofy, no ani dokonalá obuv nie je takým majstrovským dielom, ako naše chodidlo.

Čo na to lekári?

Topánky nás okrem chladu chránia aj pred poranením – to je podľa mnohých lekárov ich jediný benefit. Vďaka chodidlám máme síce nohy ako vo vatičke, ale oslabené a mäkké. Vďaka oslabeným svalom dochádza k zlému postoju počas chôdze i státia. Naopak – počas chôdze naboso sa zlepšuje kontrola rovnováhy, výrazne sa zlepšuje cirkulácia krvi v nohách, ktorá zabraňuje tvorbe kŕčových žíl, barefooting podľa mnohých odborníkov upravuje tlak, znižuje napätie aj stres. Už v roku 2006 vznikla štúdia, ktorá popisuje blahodarný vplyv chôdze na boso u ľudí s osteoartritídou.

Alternatíva? Bosotopánky

Lekári však neodporúčajú chôdzu na boso všetkým. Napríklad ľuďom s cukrovkou by poranenie nohy bolo veľmi riskantné. Existuje však umiernená alternatíva – bosotopánky. Bosotopánky chodidlu umožňujú prirodzený pohyb, avšak zároveň ho tiež chránia pred možným zranením. Sú vyrábané z kvalitných priedušných materiálov, tenká a ohybná podrážka odolá aj črepom a nešmýka. Cieľom bosotopánok je zabezpečiť zdravú a prirodzenú chôdzu (i beh) pre všetky generácie.
Foto: mirror.co.uk, tripadvisor.com