21.02.2012

Kým na Slovensku je plesová sezóna v plnom prúde, v iných končinách odštartovala najmasovejšia show na svete, spojená s oslavou pohybu, tela, farieb a tanca. Američania ju nazývajú Mardi Gras, Švajčiari Fastnacht a my ju voláme presne tak, ako napríklad Brazílčania – Karneval. Hobbyportal bude vašim sprievodcom po najšialenejších, najkrajších a najmasovejších karnevaloch na svete. Dozviete sa odpovede na otázky kedy, kde, ako a za koľko. Možno vo vás prebudíme cestovateľské chúťky a vy zatúžite pozrieť sa aspoň raz v živote na ozajstný nefalšovaný karneval. Že to nestihnete tento rok? Nevadí. Budete mať takmer 12 mesiacov na plánovanie cesty. Navyše vám predstavíme mesto, kde karneval začína až koncom augusta.

Rozlúčka s mäsom

Napriek rozdielnym názvom spája karnevaly spoločný cieľ – baviť sa. Už samotný názov napovedá, že sa zvyčajne konajú tesne pred veľkonočným pôstnym obdobím, ktoré začína Popolcovou stredou. Carne totiž v latinčine znamená mäso a vale = rozlúčka. Typickým znakom karnevalu je verejná oslava spojená so sprievodom, kombinujúca niektoré prvky cirkusu s maskami a pouličnou párty. Nezriedka je udalosťou, ktorou doslova žijú celé mestá, kde sa stretávajú rôzne kultúry, etniká, proste ľudia z celého sveta. Dominuje im duch zábavy, uvoľnenosti, pohody a oddychu od stresu. A hoci sa spája s kresťanskou Veľkou nocou, je pre všetkých bez rozdielu viery. Dokonca sa kvôli výstrednosti často považuje za pohanskú udalosť – rozlúčku s radostným obdobím.

Rio de Janeiro, Brazília

Kým vo februári v našich končinách drkoceme zubami od zimy, na južnej pologuli vrcholí horúce leto. Aj preto je tu správny čas na nespútané veselie. Karneval v Riu sa môže pýšiť prívlastkami ako najväčší, najkrajší, najveľkolepejší, najmasovejší. Že je naozaj najväčší na našej planéte má potvrdené aj v Guinnessovej knihe rekordov. Je to najslávnejšia show na svete, ktorá ročne priláka okolo 700 000 turistov. Rok čo rok trvá karneval od soboty do utorka pred Popolcovou stredou (takzvaný Tučný utorok). Vrchol prichádza v nedeľu a pondelok. Práve vtedy slávna 800 metrov dlhá trieda Sambodrom zažíva sprievod plný dokonalých kostýmov, choreografie a nádherných alegorických vozov. Tradícia karnevalov v Riu de Janeiro vznikla vďaka Francúzom v roku 1641. Ale až v 19. storočí preniesli do sprievodu svoje zvyklosti a rytmy Afričania a Brazílčania. Tak dostal karneval tvár, akú poznáme doteraz. V roku 1984 bol otvorený Sambodrom. Na ňom sa uskutočňuje zlatý klinec programu – pochod Samba – prehliadka škôl samby. Všetko sa známkuje a hodnotí. Reč čísel je síce strohá, ale ohromujúca. Na šaty a alegorické vozy sa priemerne ročne spotrebuje 80 000 metrov štvorcových látky, 6000 litrov pestrých farieb a 40 ton oceľových rúrok. Kuriozitou je, že počas štyroch karnevalových dní sa v Riu vypije až 80% ročnej spotreby piva.

Každá zábava však niečo stojí a tak lístok na tribúnu pozdĺž Sambodromu stojí od 80 až do 550€. U priekupníkov ho však zoženiete až za 800€. Na tribúnu sa zmestí „len“ 70 000 vyvolených a tak sa do priľahlých ulíc nahrnú ďalšie 2 milióny ľudí (!). Síce zadarmo, no s možným rizikom ušliapania davom. Samba Parade, ale aj ostatné podujatia na Sambodrome sú platené. Všetky oslavy mimo neho sú však zadarmo. A tak ten, komu sa nechce vyhadzovať peniaze za lístky väčšinou uvidí aspoň nacvičovanie na pochod Samby v priľahlých uliciach. Najjednoduchšia doprava do Ria de Janeiro je samozrejme letecky. Lístky si však musíte zabezpečiť s dostatočným predstihom. Ceny leteniek sú rôzne. Spravidla sa pohybujú medzi 550 – 950 € (spiatočné) a to aj vrátane letiskových poplatkov. Let trvá približne 17 hodín a viac – záleží od miesta prestupu. Ak prestupujete v New Yorku, môžete letieť až 32 hodín. Štandardne sa však prestupuje najčastejšie v Paríži, Madride, Londýne či vo Frankfurte n/Mohanom. Kameňom úrazu môže byť v čase karnevalu ubytovanie v Riu. Pomôcť vám môžu cestovné kancelárie. Cena hotelov je cca 100 – 500€ za noc. Z finančného hľadiska je najzaujímavejšou možnosťou objednať si zájazd na karneval v Riu v spolupráci s cestovnými agentúrami, ktoré takúto možnosť ponúkajú.

Sambodrom. 70 000 divákov privádzajú tanečníci do vytrženia

Sambodrom. 70 000 divákov privádzajú tanečníci do vytrženia

New Orleans, Louisiana, USA

Prvý karneval v New Orleanse sa konal v roku 1699 a tak, ako v Riu, aj Američania zaň vďačia Francúzom. Z francúzštiny pochádza tiež názov karnevalu Mardi Gras (tučný utorok). Samotný karneval sa koná cez víkend – dva týždne pred Popolcovou stredou. Až do dnešných dní je Mardi Gras v New Orleans najstarším a najväčším karnevalom v USA. Spájajú sa s ním mnohé unikátne tradície. Jednou z nich je aj hádzanie pestrofarebných korálikov z alegorických lodí. Tento zvyk je starý 130 rokov. Zaujímavosťou je, že až do 60. rokov minulého storočia sa o dovoz malých farebných sklenených korálikov staralo Československo. Potom nás nahradil Hong Kong, ktorý ich dodáva doteraz.
Keď v roku 2005 zasiahol New Orleans hurikán Katrina, zdalo sa, že bude s karnevalom na pár rokov koniec. Opak bol pravdou a nasledujúci Mardi Gras bez preháňania postavil mesto opäť na nohy. Jeho ekonomický prínos sa totiž dá porovnať k finále amerického futbalu Super Bowlu. Ide o zisk viac než 300 miliónov dolárov. Mardi Gras totiž každoročne navštívi milión návštevníkov, ktorí tu pod vplyvom nekonečnej zábavy utrácajú množstvo peňazí. Pozor však na to, ak sa vám nejaký pouličný chytrák bude snažiť predať lístok na karneval s výraznou zľavou. Prečo? Lístok totiž vôbec nie je treba! V New Orleanse majú tiež unikátnu a bezprostrednú metódu na odhad počtu ľudí na karnevale vďaka odpadkom. Minulý rok sa ich tu nazbieralo a vyviezlo vyše 20 ton. Z toho sa vyrátal približný počet zúčastnených ľudí.
Aj tu platí, že najvýhodnejšie je navštíviť Mardi Gras s cestovnou agentúrou, ktorá sa postará o dopravu a ubytovanie. Ak chcete cestovať individuálne, tak spiatočná letenka z Budapešti vás vyjde od 550 €. Ubytovanie si však budete hľadať s veľkými problémami.

Mardi Gras – karneval pre všetkých

Mardi Gras – karneval pre všetkých

Benátky, Taliansko

Z opačnej strany zemegule sa presunieme na starý kontinent. Talianske Benátky žijú karnevalom celých 10 dní a oslavy končia tak, ako v iných mestách tesne pred Popolcovou stredou.
História tohto karnevalu je veľmi zaujímavá. Pred stovkami rokov sa celé Benátky topili v maskách. Kto ju nemal, akoby neexistoval. Chudobu to jednoducho baví, schudobnelí šľachtici ich zasa nosia, aby ich nik nespoznal pri žobraní. A boháči? Maska chráni ich drahocennú identitu pri cestách za milostnými dobrodružstvami. Časom sa vžije to, že masky sú symbolom hriechu a padlej benátskej spoločnosti. A tak sa zavádzajú prísne zákony. Zákon z roku 1339 zakazuje nočné potulky v maskách a zákon z roku 1608 pritvrdí tak, že ak bude nosiť muž masku mimo karneval, hrozia mu až dva roky väzenia. Pre ženy je pre zmenu pripravené bičovanie a štvorročné vyhostenie z Benátok. A tak sa z karnevalu stane úžasná prehliadka benátskych masiek – škrabošiek. Nie sú to žiadne nudné masky – tu sa tvorí so zlatom, porcelánom a drahokamami. Dodnes existuje remeselný cech maskérov – Mascherari, ktorí ich vyrábajú tak, že každá je originálnym umeleckým dielom. Masky sa dajú kúpiť od pár eur vyššie, niektoré kúsky až za stovky eur.

Benátske masky sú úžasné

Benátske masky sú úžasné

Zájazd do Benátok na karneval aj s ubytovaním stojí okolo 100 €. Kto sa tam vydá, stane sa jedným z milióna turistov, ktorí tam každoročne počas karnevalu strovia okolo 990 miliónov € (!). A hoci priamo v Benátkach je takmer nemožné zohnať ubytovanie, ak sa rozhodnete navštíviť karneval na vlastnú päsť, nezúfajte. Počas karnevalu je posilnené autobusové aj vlakové spojenie, ktoré vás spoľahlivo dopraví do Benátok aj zo vzdialených miest Talianska.

Notting Hill, Londýn, Anglicko

Tento karneval sa od predošlých líši v dátume konania. Začína totiž až poslednú augustovú nedeľu. Počas dvoch dní sa roztancuje 20 kilometrov ulíc. Milión zvedavcov sleduje viac, ako 40 000 pestrofarebných tanečníkov, rozdávajúcich úsmevy v dlhočiznom sprievode. Je to sviatok, pôvodne tradičná oslava karibských prisťahovalcov do Anglicka. Karneval je usporadúvaný od roku 1964 a prináša mestskej a štátnej pokladnici približne 112 miliónov €. Pôvodne vznikol, ako reakcia na rasovú búrku, ktorá sa prehnala Notting Hillom v roku 1958. Aj v súčasnosti podtrháva pestrosť kultúry Karibiku a zaručene prinesie teplo do síce letných no často zahmlených londýnskych ulíc. Dôraz je kladený hlavne na latino hudbu, tanec a originalitu masiek. Hlavný program býva naplánovaný na pondelok. Vtedy sa uskutočňuje aj hlavný sprievod, ktorému dominujú tie najpestrofareb­nejšie kostýmy a najlepšie tanečné kreácie. Zájazd na karneval aj s ubytovaním stojí od 200€.

Notting Hill – farby a tóny Karibiku

Notting Hill – farby a tóny Karibiku

A čo u nás?

Pomaly, ale isto karnevalové (fašiangové) sprievody na Slovensku zanikajú. Názory, prečo to tak je, sa rôznia. Niektorí hovoria o nezáujme mladých o naše tradície, iní sa sťažujú na nedostatok financií. Svoju úlohu zohráva aj mrazivé februárové počasie, ktoré mnohých odrádza od návštevy týchto podujatí. Preto máme pre vás ešte jeden tip. Obľúbenou destináciou dovolenkujúcich Slovákov je Chorvátsko. Počas horúcich letných mesiacov sa karnevaly konajú vo viacerých mestách tejto prímorskej krajiny. Od roku 1968 sa každoročne v lete koná jeden z najznámejších v meste Senj. Letné karnevaly sa konajú tiež v mestách Mali Lošinj, Pag, Novi Vinodolski, Fužine a iných.

Foto: moatrip.com.br , festacarnaval.com, viamercosulsa­.com.br, venice-photos.com, eatdallas.blog­spot.com , thestar.com , thisislondon.co.uk, planeteyetrave­ler.com, in.news.yahoo.com
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 08.03.2012 11:27
Milan Švidroň
Ivan Nôta napísal:

Ivrea je talianske mesto známe práve vďaka netradičnému karnevalu. Ten je spojený s takzvanou pomarančovou bitkou. Ulice sa premenia doslova na bojové pole, no jedinou povolenou zbraňou je pomaranč. Ľudia sa nimi obhadzujú s dosť značnou silou. Preto je pripravených okrem množstva pomarančov aj nemalý počet záchranárov. Karneval tak, ako väčšina ostatných začína v nedeľu a po troch dňoch (v tučný utorok) končí tichým sprievodom spojeným s podobným rituálom, akým je u nás pochovávanie basy.

Vďaka

Ivan Nôta 25.02.2012 09:34
Ivan Nôta
Milan Švidroň napísal:

Tak do toho Ria by som si dal povedať, no vzhľadom na smutnú štatistiku počtu mŕtvych (zavraždených) počas karnevalových dní radšej zostanem doma. Chcel som sa opýtať. Počul som čo to o karnevale v talianskom meste Ivrea. Neviete podať nejaké bližšie info?

Ivrea je talianske mesto známe práve vďaka netradičnému karnevalu. Ten je spojený s takzvanou pomarančovou bitkou. Ulice sa premenia doslova na bojové pole, no jedinou povolenou zbraňou je pomaranč. Ľudia sa nimi obhadzujú s dosť značnou silou. Preto je pripravených okrem množstva pomarančov aj nemalý počet záchranárov. Karneval tak, ako väčšina ostatných začína v nedeľu a po troch dňoch (v tučný utorok) končí tichým sprievodom spojeným s podobným rituálom, akým je u nás pochovávanie basy.

Milan Švidroň 25.02.2012 09:09
Milan Švidroň

Tak do toho Ria by som si dal povedať, no vzhľadom na smutnú štatistiku počtu mŕtvych (zavraždených) počas karnevalových dní radšej zostanem doma. Chcel som sa opýtať. Počul som čo to o karnevale v talianskom meste Ivrea. Neviete podať nejaké bližšie info?

Prihlásenie
 
 
Reklama