Väčšina ľudí tvrdí, že nemá rado vybaľovanie batožiny a niekedy kufre po dovolenke ľudia nechávajú zatvorené aj niekoľko dní. Je to však zaujímavé, nakoľko treba iba „vyhádzať“ veci von a roztriediť ich. Oproti baleniu je to totiž už len perlička. Keď sa človek balí musí myslieť na všetko možné, aby na nič nezabudol a pritom sa mu aj veci zmestili do kufra či cestovnej tašky. Tento proces sa zdá oveľa náročnejší, zdĺhavý a vyžaduje si viac času. Paradoxne to však býva naopak…
Balím, balíš, balíme
Hovorí sa, že cvik robí majstra. Asi na tom niečo bude aj pri balení. Ak ste nútení cestovať často, máte už svoj systém a zbalený ste za pár minút. To platí aj pri náruživých a nenáročných cestovateľoch, ktorí si zbalia pár vecí do ruksaka, hodia ho cez plece a môžu vyraziť. Ak ste však cestovateľ začiatočník alebo príležitostný dovolenkár či nebodaj puntičkár, balenie je pre vás niečo tak jednoduché ako napríklad vymáhanie pohľadávok či predaj ready made sro Existuje však i skupina, ktorá má dokonca spomínané dve činnosti radšej ako samotné balenie. Takýmto typom odporúčame nájsť si rýchlo partnerov, ktorí ich v tomto efektívne doplnia a radi vykonajú baliace procedúry za nich.
Doklady a dokumenty
Hocikam cestujete, nutnosťou je mať pri sebe doklad totožnosti – *občiansky preukaz*. Na základe neho môžete cestovať v rámci Schengenu, ak chcete tieto hranice prekročiť – potrebujete *cestovný pas*. Ak cestujete v rámci Schengenu a máte aj platný pas, odporúča sa vziať si ho so sebou. Keď cestujete napríklad v lete do zahraničia za brigádou či inými sezónnymi prácami, určite bude lepšie ak budete mať dva doklady – napr. v Anglicku sa Vám môže stať, že ak si vybavujete zdravotnú a sociálnu poistku, budete im musieť jeden doklad chvíľu nechať, preto sa vám určite zíde ak máte zo sebou takéto dva kusy. Ak cestujete do zahraničia na pas, je nutné, aby jeho platnosť bola minimálne šesť mesiacov po návrate z cudziny. Inak by ste sa mohli na letisku stretnúť s nepríjemnosťami. To isté platí aj o vízach. Ak cestujete za prácou, zistite si či na danú pozíciu nepotrebujete *ýpis z registra trestov*. Niektoré pracovné ponuky môžete získať aj na základe diplomov, certifikátov, osvedčení a pod. Na tieto dokumenty budete potrebovať úradné preklady v cudzom jazyku overené notárom. Dôležité je si zaobstarať i fotografie zo súčasnosti veľkosti pasu, ktoré môžete využiť napr. na osobnom pohovore, identifikačných kartách a pod. Ak sa chystáte v zahraničí šoférovať, pred odjazdom si zistite, či váš vodičský preukaz platí aj v danej krajine. Pokiaľ cestujete v rámci Európy, samozrejmosťou by mala byť *európska kartička poistenca*.
Zahraničné odchýlky
Ak cestujete do zahraničia, nezabúdajte na to, že tam môžu niektoré veci „fungovať inak“. Ak cestujete napr. do Anglicka, nezabudnite si zaobstarať redukciu na anglickú zástrčku. Inak by ste si mobil či notebook nenabili.
Ak sa v cudzine zdržíte dlhšie, rozhodne vám život uľahčia dual sim mobilné telefóny Ak totiž budete chcieť telefonovať domov svojim známym, lacnejšie vás to zvyčajne vyjde od operátora v danej krajine. Ak však nemáte dual sim mobil nezúfajte, doma určite nájdete nejaký starší mobil, ktorý na tento účel bude ako stvorený.
Hygienické potreby
Základom sú nevyhnutné veci ako zubná kefka, zubná pasta, sprchovací gél/ mydlo, šampón, príp. kondicionér, deodorant či parfém. Ďalej sa zoznam líši podľa typu dovolenky a pohlavia. Muži si balia zvyčajne holiace potreby, antiperspirant, krém, prípadne balzam na pery. U žien sa toho nájde viac, ako napríklad telové mlieko, líčiace potreby – make-up, špirála, očné tiene, linky, rúž, lesk či púder, ďalej nožnice na mihalnice, lak na nechty, manikúra, tužidlo, lak alebo vosk na vlasy, krém na ruky, píling, holiace potreby, odličovač make-upu a pod. Ak cestujete k moru nezabudnite na opaľovacie krémy a krémy po opaľovaní a na lyžovačke sa určite zídu tiež.
Oblečenie
Záleží od sezóny, príležitosti a dĺžky pobytu. Ak ide človek na sedem dní alebo na mesiac – obsah batožiny býva zväčša rovnaký. Treba si predstaviť koľko krát denne sa budete prezliekať (koľkokrát je to vyžadované pokiaľ idete na služobnú cestu) a predstaviť si čo si oblečiete celý týždeň. Pokiaľ nejdete kempovať a zdolávať hory, rátajte s možnosťou prania svojich vecí a baľte s mierou. To platí najmä pre ženy. Je dobré nevkladať veci rovno do kufra, ale urobiť si hromádky a nakoniec každú prejsť a zredukovať počet vecí z jednotlivých kategórií (napr. počet tričiek s krátky rukávom a dlhým). Stručne je dobré sa zamerať na kategórie: spodná bielizeň, krátke a dlhé nohavice, sukne alebo šaty, sveter, bunda alebo kabát, tričká a tielka, košele, ponožky, pyžama, čiapka, klobúk či šiltovka, topánky (uzavreté, športové, sandále) a doplnky (šatky, šperky či bižutéria, opasky, sponky). Keď už budete veci baliť do kufra či cestovnej tašky, mali by ste robiť poschodia – viac sa vám do nich zmestí. Gombíky na bundách či nohaviciach by mali byť pozapínané, tekuté hygienické potreby by mali byť zabalené zvlášť (keby vytiekli, aby neznečistili celý zbalený obsah kufra), ťažké veci ako topánky, dáždnik, kozmetika či fén sa balia na spodok, poschodia zbalených vecí sa prekrávajú napr. šatkou, uterákom alebo nohavicami a ľahké veci ako šále a svetre patria na vrch batožiny.
Ak balíte deti do tábora či na prázdniny k starým rodičom, nezabudnite teplákové či „šušťakové“ súpravy, bundu do dažďa, tenisky, plavky, klobúk či šiltovku na hlavu, rukavice, šál, čiapku alebo hrubé ponožky.
Dôležité maličkosti
Závisia od typu dovolenky, no najčastejšie ide o: uteráky, utierky, posteľnú bielizeň, papierové vreckovky, ochranu proti hmyzu, vreckový nožík, otvárač na konzervy a víno, vreckové šicie potreby, slovník, bedeker a mapu, slnečné a dioptrické okuliare (náhradné), dáždnik, nožničky, igelitové či plátené vrecká na špinavú bielizeň a na odpadky, toaletný papier, karty či spoločenskú hru, prášok na pranie, saponát na riad, šnúru na bielizeň či štipce.
Čo do cestovnej lekárničky
Nech idete kamkoľvek, mali by ste si so sebou zbaliť základné klasické lieky, keby ste prechladli. Nezabudnite na niečo proti horúčke (napr. paralen; dnes bývajú lieky, ktoré pôsobia na celý unavený a prechladnutý organizmus ako napr. modafen či coldrex), kvapky do nosa, pastilky či kloktadlo na bolesti v hrdle, liek proti hnačke (smecta či čierne uhlie), na pálenie záhy (espumisan), bolesti brucha (hylak), nadúvanie (espumisan), obväz, leukoplast, gázu, septonex zásyp, masť infadolan na popáleniny a odreniny, nožničky, lupu, pinzetu alebo na masť po štipnutí hmyzom (fenistil). Samozrejme zabaľte si so sebou lieky, ktoré užívate pravidelne ako napríklad antikoncepcia, lieky na vysoký krvný tlak, cukrovku, cholesterol, alergiu či vitamíny.
Nezabudnite vybaviť pred cestou
Ak sa chystáte opustiť svoj domov na dlhší čas, mali by ste myslieť na svoje kvety či domácich miláčikov. Poproste niekoho, aby sa vám o nich postaral, kým budete preč. Taktiež by ste sa mali niekomu zveriť o vašej presnej adrese, kde dovolenkujete, s kontaktom na seba a hotel. Taktiež niekoho poproste, aby vám vyberal zo schránky poštu. Nemali by ste si zatiahnuť závesy či žalúzie – pre zlodejov je to ako pozvánka. Dôležité je vysypať pred vašim odchodom smeti, umyť riad a vyprázdniť chladničku (prípadne ju i odmraziť). Okná i dvere poriadne zavrite a uzamknite a elektrické spotrebiče ako televízor alebo mikrovlnku vypnite z elektriny. Mali by ste vypnúť vodu i plyn a pred vycestovaním si nabiť batérie v mobile, kamere, laptope či fotoaparáte.
Ak letíte
Ak cestujete pomocou leteckej dopravy nezabúdajte, že každý prepravca má iné normy. Napr. Ryanair dovoľuje každému pasažierovi zbaliť si batožinu, ktorá váži 15 kg alebo 20 kg (podľa destinácie letu). Ďalšie kilogramy sú za príplatok – 1kg za 20 €. Príručná batožina môže vážiť max. 10 kg a jej rozmery musia byť max. 55x40x20 cm. Každý pasažier má nárok na jednu príručnú batožinu. Najčastejšie odobraté predmety pri bezpečnostnej kontrole sú: manikúrové súpravy, vreckové nožíky, žiletky, orezávače, náradie – kladivo, klince, skrutkovač, rôzne kovové odliatky alebo príbor – nôž či vidlička. V príručnej batožine môže byť len určité množstvo kozmetiky – spolu jeden liter, ale každé balenie musí obsahovať max. 100 ml, a musí byť preukázané pri bezpečnostnej kontrole v plastikovom vrecúšku, ktoré si môžete zakúpiť na letisku. (1 €/5 ks)
M. CH.
Zanechať odpoveď