29.04.2011

Ak máte radi turistiku a zároveň vás fascinuje najmodernejšia technika, je možné, že ste už o geo cachingu počuli. Ak nie, ste na správnom mieste, pretože vám ho predstavíme. Ide o jedinečnú hru, ktorá zahŕňa hľadanie pokladu, GPS navigáciu a tiež turistiku v prírode. Hra je obľúbená u všetkých vekových skupín.
Myslíte, že tieto zdanlivo nesúvisiace veci sa nedajú spojiť?

Čo je to geo caching?

Hlavnou myšlienkou tejto zábavy je ukryť cache poklad na tajnom mieste, čiže skrýši a podeliť sa o zážitky z hľadania na internete. Cache je väčšinou škatuľa, ktorá obsahuje bižutériu, drobnosti alebo drobné mince. V schovanom boxe sa tiež nachádza logbook alebo zápisník, v ktorom sú informácie ako napríklad, kedy a ako nálezcovia skrýšu našli, ich meno, odkiaľ sú, dátum nájdenia a podobne. Pravidlom je, že to, čo sa vám v skrýši páči si môžete vziať a na oplátku tam niečo zanechať pre ďalších nálezcov. Čiže ak si z cache niečo vezmete, treba tam opäť niečo pridať. Potom ako nálezcovia navštívite stránku www.geocaching.com, alebo slovenskú stránku www.geocaching.sk, kde uvediete zemepisnú dĺžku a šírku nájdeného pokladu. Na uvedenej stránke si môžete nájsť ukryté poklady vo vašej blízkosti a zadať údaje do prenosného GPS zariadenia. A tak sa môžete vydať na cestu hľadania. Jednoduché, nie? Keď sa už dostanete na miesto zadané v GPS zariadení, treba predsa len trochu hľadať na vlastnú päsť, pretože cache je skryté napríklad na strome.

Čo to stojí?

Hra vôbec nie je nákladná a je finančne dostupná. Jednorazová investícia sa určite oplatí. Používajú sa ručné bezdrôtové navigátory, ktoré sú určené rovno pre Geo caching. Ich cena sa pohybuje okolo 200 až 300 Eur. Skrýša sa dá originálne sprístupniť a dá sa využiť aj pri multi-cache – /čítaj ďalej/

Druhy cache

Je zaujímavé, že existuje niekoľko druhov cache. Spomenieme napríklad Multi-cache. Už názov napovedá, že ide o viac ako len jednu skrýšu, v ktorej sa nachádza celý poklad. Väčšinou je v nich odkaz a návod na nájdenie ďalšieho miesta. Night-cache je zase verzia, ktorá je určená na hľadanie pokladu v noci. Musíme však pripomenúť, že vždy treba rodičom alebo najbližším oznámiť, kam sa chystáte a kde sa budete zdržiavať.

Pre koho je geo caching?

Hru môžu hrať kamaráti, mladší ľudia i starší, ktorí milujú prírodu alebo dokonca i celé rodiny. Je to akoby kombinácia turistiky, techniky, adrenalínu pri hľadaní a objavovaní nových skrýš, zábavy a schopnosti orientácie v priestore. Na internete sa nachádza množstvo stránok a videií o geocachingu.

Ak sa vám toto hobby pozdáva, sme radi a prajeme vám veľa zábavy a nájdených pokladov.

Zdroje fotografií:
www.thesalmons.org, www.cincinnatibeacon.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Zuzana Bujnová 09.10.2011 10:02
Zuzana Bujnová

Moja rodina podľahla geo cachingu! Hlavne počas prázdnin to bol fajn program pre nás aj pre naše deti.Ak máte lepší mobil, nepotrebujete ani kupovať navigátora, pretože v mobiloch sú už celkom kvalitné GPS.
Deti sa veľmi tešia na hľadanie pokladu, pretože v krabičkách sú často kindervajíčkové hračky. platí pravidlo, že koľko si vezmete toľko by ste mali dať do cache naspäť. Takže si už vopred nachystajú hračky, ktoré chcú vymeniť. Konečne ich nemusíme nútiť ísť do lesa. Poklady sú ukryté vždy na nejakom zaujímavom mieste, s pekným výhľadom. Toto hobby môžem len odporúčať, všetkým záujemcom.

Prihlásenie
 
 
Reklama