Archív

Geo caching – turistika spojená s modernou technikou

Ak máte radi turistiku a zároveň vás fascinuje najmodernejšia technika, je možné, že ste už o geo cachingu počuli. Ak nie, ste na správnom mieste, pretože vám ho predstavíme. Ide o jedinečnú hru, ktorá zahŕňa hľadanie pokladu, GPS navigáciu a tiež turistiku v prírode. Hra je obľúbená u všetkých vekových skupín.
Myslíte, že tieto zdanlivo nesúvisiace veci sa nedajú spojiť?

geo1.jpg

Čo je to geo caching?

Hlavnou myšlienkou tejto zábavy je ukryť cache poklad na tajnom mieste, čiže skrýši a podeliť sa o zážitky z hľadania na internete. Cache je väčšinou škatuľa, ktorá obsahuje bižutériu, drobnosti alebo drobné mince. V schovanom boxe sa tiež nachádza logbook alebo zápisník, v ktorom sú informácie ako napríklad, kedy a ako nálezcovia skrýšu našli, ich meno, odkiaľ sú, dátum nájdenia a podobne. Pravidlom je, že to, čo sa vám v skrýši páči si môžete vziať a na oplátku tam niečo zanechať pre ďalších nálezcov. Čiže ak si z cache niečo vezmete, treba tam opäť niečo pridať. Potom ako nálezcovia navštívite stránku www.geocaching.com, alebo slovenskú stránku www.geocaching.sk, kde uvediete zemepisnú dĺžku a šírku nájdeného pokladu. Na uvedenej stránke si môžete nájsť ukryté poklady vo vašej blízkosti a zadať údaje do prenosného GPS zariadenia. A tak sa môžete vydať na cestu hľadania. Jednoduché, nie? Keď sa už dostanete na miesto zadané v GPS zariadení, treba predsa len trochu hľadať na vlastnú päsť, pretože cache je skryté napríklad na strome.

Čo to stojí?

Hra vôbec nie je nákladná a je finančne dostupná. Jednorazová investícia sa určite oplatí. Používajú sa ručné bezdrôtové navigátory, ktoré sú určené rovno pre Geo caching. Ich cena sa pohybuje okolo 200 až 300 Eur. Skrýša sa dá originálne sprístupniť a dá sa využiť aj pri multi-cache – /čítaj ďalej/

Druhy cache

Je zaujímavé, že existuje niekoľko druhov cache. Spomenieme napríklad Multi-cache. Už názov napovedá, že ide o viac ako len jednu skrýšu, v ktorej sa nachádza celý poklad. Väčšinou je v nich odkaz a návod na nájdenie ďalšieho miesta. Night-cache je zase verzia, ktorá je určená na hľadanie pokladu v noci. Musíme však pripomenúť, že vždy treba rodičom alebo najbližším oznámiť, kam sa chystáte a kde sa budete zdržiavať.

geo2.jpg

Pre koho je geo caching?

Hru môžu hrať kamaráti, mladší ľudia i starší, ktorí milujú prírodu alebo dokonca i celé rodiny. Je to akoby kombinácia turistiky, techniky, adrenalínu pri hľadaní a objavovaní nových skrýš, zábavy a schopnosti orientácie v priestore. Na internete sa nachádza množstvo stránok a videií o geocachingu.

[* youtube:-4VFeYZTTYs *]

Ak sa vám toto hobby pozdáva, sme radi a prajeme vám veľa zábavy a nájdených pokladov.

Zdroje fotografií:
www.thesalmons.org, www.cincinnatibeacon.com