23.07.2012
(Platená inzercia)

Letná dovolenka nemusí automaticky znamenať vycestovať do zahraničia. V dnešnej dobe sa ľuďom pri tomto pojme vybaví väčšinou more, hotel s niekoľkými hviezdičkami, služby all inclusive a príjemné leňošenie. Pritom dovolenku si možno poriadne vychutnať a užiť i u nás, na Slovensku. Kým človek neuvidí na vlastné oči aké krásy nám ponúka naša krajina, chodí ich hľadať ďaleko do zahraničia. Každý má však iné gusto, no aj keď more ani hypermodernú metropolu u nás nenájdete, pýšiť sa našťastie stále máme čím.

Nedotknutá príroda

Nie len zálesákom a nadšeným skautom ulahodí pohľad na Štrbské Pleso či výhľad z Veľkého Rozsutca. Slovensko je bohaté na túry. Skúsili ste už niekedy stanovať s kamarátmi na čistinke v lese, piecť si zemiaky v pahrebe, hrať si na gitare a pospevovať si pod holým nebom? Aj takto sa dá leňošiť. Ak však nemáte radi vylihovanie pri vode (alebo aj mimo nej) viac ako dva dni a radšej si obzeráte pamiatky a spoznávate kultúru vašej destinácie, učiniť tak môžete aj u nás. Napríklad takým splavom sa môžete presúvať po toku rieky kam sa vám len zachce. Keď nebudete vládať, zakotvíte, kde sa vám bude páčiť, rozložíte stan a budete si vychutnávať ticho a čerstvý vzduch. Dobré je si však cestu dopredu trošku „omrknúť“, lebo aj medvede sa teraz radi túlajú a spoznávajú nové kultúry…

Menšia divočina, väčšia aglomerácia

Ak hľadáte niečo menej akčné, oddýchnuť si môžete aj bližšie pri civilizácii, ako napríklad v kúpeľných mestách – Dudince, Piešťany, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice alebo v dedinách, ktoré ponúkajú rôzne relaxačné centrá či zábavné atrakcie (lanové centrá, bowling, atď.) – Terchová, Bešeňová. Vyhľadávanými mini dovolenkami na jeden či pár dní sú aj aquaparky, napríklad v Poprade či Senci. Niektoré slovenské destinácie ponúkajú i viacero spomínaných možností naraz. Ako napríklad dovolenka v súkromí na Orave, ktorú nájdete na http://ubytovanie.naorave.eu/index.php?…, je skĺbením možných túr v Skorušinských vrchoch, kúpania sa v bazéne v Oravskom háji, kde sú k dispozícii i masáže a sauny, blízko sú i aquaparky či Oravská priehrada, na ktorej sa možno plaviť i loďou alebo vyskúšať vodné športy. Ak sa vám predsa len neráta dovolenka, ktorá nie je v zahraničí, ale láka vás spoznať aj kúty Slovenska, môžete si vybrať takú časť našej krajiny, ktorá je blízko pri hraniciach. Napríklad z Oravy sa môžete vydať na neďaleké nákupy do Poľska (do Jablonky, Nového Targu či Zakopaného). Ak budete dovolenkovať na Žitnom ostrove, výlety si môžete urobiť do blízkeho Maďarska , dovolenkujúcich v Bratislave môže potešiť i cesta do Viedne či k Neziderskému jazeru a tí, čo sa rozhodn spoznávať východoslovenskú metropolu alebo sa pôjdu plaviť na Zemplínsku Šíravu, nemajú ďaleko sa pozrieť na Ukrajinu.

Za pamiatkami

Keď patríte k tým, ktorí si od dovolenky sľubujú nové poznatky a potrebujete si akoby „odškrtnúť“, že ste videli nové pamiatky, na Slovensku o nie je núdza. Hradov a zámkov máme veru požehnane, a naša história je veru ako víno. Zaujímavá, bohatá, sem-tam trpká, ale i slastná. Nakoľko prejsť našu republiku je možné skrz naskrz za pol dňa, naplánovať si „trip“ so stanovišťami v mestách a miestach podľa záujmu je príjemná „podívaná“. Niekde pobudnúť viac, niekde menej, obzrieť si mesto, či si oddýchnuť pri vode, inde sa zastaviť len napríklad na pozretie ako sa vyrába sklo či si vyšliapať nejaký ten vrch v Slovenskom raji a večer si opiecť niečo pri ohni; každému ako je po vôli. Či už si krajinu precestovať autom alebo si spraviť výlet len s batôžkom na chrbte a mať pri tom v ušiach slúchadlá … Z hrdosťou však môžete povedať, že poznáte svoju krajinu.

Kultúrne podujatia a festivaly

Dovolenku možno spojiť aj s hudobnými, filmovými či divadelnými zážitkami. Ak ste milovníkom kultúry a na festivaloch ste vo svojom živle, „obehať“ niekoľko festivalov za jedno leto, je náročné nie len po finančnej stránke, ale často aj po tej fyzickej. Nie je totiž žiadnou výnimkou, že k dobrej nálade na takýchto podujatiach patria aj nejaké tie promile. Ak patríte k „závislákom“ na nikotíne a cítite, že už vládzete menej ako kedysi, môžete skúsiť novinku. Elektronická cigareta, o ktorej zistíte viac na http://www.el-cigaret.sk/…cka-cigareta, aspoň ochráni svahy, lúky, chodníky či námestia od množstva cigaretových ohorkov. Dovolenkovať v centre folklóru či sa ocitnúť v niekoľkodňovom dianí dramatických hier má svoje čaro. Určite spoznáte nových ľudí, kultúry, zvyky, miesta či (jednoduché a rýchle) jedlá.

M.CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama