23.08.2017
(Platená inzercia)

Každú chvíľu sa na nás valia lacné letenky z nových nízko nákladových spoločností, a aj keď sú niektorí z nás voči malým lietadlám a obmedzenému priestoru pri cestovaní skeptický, tento nový trend nám ponúka množstvo možností. Kedysi sme vyberali medzi Chorvátstkom a Egyptom, hľadali last-minute cez cestovné kancelárie, no dnes si viete dovolenku s obmedzeným rozpočtom naplánovať bez väčších komplikácií. Stačí len vedieť ako na to.

Klasické dovolenkové destinácie, slnečné pobyty pri mori a popíjanie drinkov na pláži je niečo čo láka každého. Je normálne, že všetci chceme ísť na slnečnú Malorku. No spoznávanie nových kultúr a miest vie priniesť veľa nového do vášho života, vdýchnuť mu novú energiu a ukázať vám ako ináč sa dá žiť. Vždy keď sa po výlete vraciam domov, snažím sa prísť na to, čo sa zmenilo. No pri každom návrate si uvedomím, že som to ja. Bosna a jej hlavné mesto Sarajevo je miesto, ktoré som nikdy nemala na svojom zozname, no vďaka lacným letenkám som ju doňho zapísala. Mesto s čarom a duchom ako máločo iné, architektonicky sa v nej mieša veľa štýlov a každý si vie nájsť svoje. Prečo teda nenazriete za hranicu svojej komfortnej zóny? Tam sa predsa vždy dejú tie najlepšie veci!

Batožina

Prd tým než odletíte s nízko nákladovou spoločnosťou, veľmi dôkladne, opakujem VEĽMI DÔKLADNE, si skontrolujte rozmery a váhu povolenej batožiny. Niekedy sa stane, že vašu batožinu nikto nezváži pokiaľ cestujete len s príručnou batožinou, no kvôli dvom kilám navyše fakt nechcete platiť poplatky, ktoré sa vedia vyštverať niekedy až do 50 eur. Baľte len to nevyhnutné a voľte oblečenie z ľahkých materiálov. Takéto oblečenie často nájdete v športových obchodoch, medzi moje obľúbené patria práve výrobky značky Under Armour a moja nádherná Under Armour mikina je niečo bez čoho sa už na cesty nevydám.

Bývanie

Kam si zložiť hlavu? Pre tých čo sa im neprieči spať pod holým nebom, je tu možnosť stan a spacák. No pre nás ostatných čo oceníme posteľ a poriadnu perinu, sa tiež ponúka niekoľko finančne nenáročných riešení. Airbnb, vo veľa krajinách ešte stále novinka – v skratke môžete si prenajať byt/dom/izbu niekoho z domácich obyvateľov a bývať tak v kohosi domove. Niektorí ponúkajú len izbu, niektorí vám ponúkajú celý byt. Na ich stránke si viete pozrieť fotky interiéru a nájdete vypísané čo všetko vám byt poskytuje. Je to lacnejšie ako niektoré hotely a ponúka vám to autentický zážitok.

Pre tých odvážnejších je tu Couchsurfing, ktorý je vo väčšine zadarmo a funguje tiež veľmi jednoducho. Na stránke nájdete Couchsurfera, ktorý ponúka niekedy gauč, niekedy posteľ, niekedy matrac (niekedy spacák na podlahe). Všetko funguje na vzájomnej dohode a dôvere, couchsurferov iní používatelia hodnotia, takže si viete prečítať aj skúsenosti predchádzajúcich návševníkov.

V neposlednej rade, cenovo prístupnou možnosťou je Hostel. Ak vám nevadí deliť sa o izbu s cudzincami, hostel vie priniesť tiež veľa skvelých zážitkov. Pri návšteve New Yorku nám takto v jednom Hosteli v Queense spríjemnil pobyt náš arménsky spolubývajúci, ktorého chrápanie nás uspávalo do sladkej ríše snov štyri nekonečné noci. Pri odchode nám nechal na kufri čokoládu, hoci sme ledva vymenili slovo.

Kam do mesta?

Na to kam v ktorom meste ísť si viete veľa načítať na internete. Väčšie mestá majú vlastné mobilné aplikácie, no vo všeobecnosti Trip Advisor vám vie poradiť veľa čo sa týka jedla, zábavy, kultúry, etc. Aplikácie ako Tinder tiež ponúkajú možnosť stretnúť sa s domácimi bez romantických úmyslov. Nebojte sa zoznámiť online, a nechať si poradiť, či povodiť sa mestom niekým kto je tam doma. Dozviete sa viac ako z bedekrov. A nikdy neviete, môžete nájsť spoločníka pri ďalšom cestovateľskom dobrodružstve.

Nepodceňujte tiež bezpečnosť, ročné cestovné poistenie je prvou položkou na zozname vecí čo by ste si mali odškrtnúť. Nechráni vás len v prípade úrazu, ale aj pri nočnej more ako stratená batožina. Nezabúdajte však, že keď cestujete, ste na návšteve, ste cudzincom v kohosi domove a preto akceptujte ich zvyky a tradície. Venujte pozornosť tomu čo sa patrí a nepatrí, nechcete nikoho uraziť, alebo sa dostať do problémov. No hlavne, nebojte sa skúšať nové veci, ste na dovolenke, vrátiť sa domov bez zážitkov o jedení chrobákov alebo surfovaní, to ako keby ste nikde neboli!

Foto:pixabay

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama