09.11.2011

Pred pár týždňami uzrel svetlo sveta 16. ročník slovenského bedekra Spectacular Slovakia. Výnimočný je hlavne tým, že je produktom slovenskej spoločnosti, ktorá vydáva noviny The Slovak Spectator, ktoré týždenne prinášajú informácie o dianí na Slovensku v anglickom jazyku. (ako jediné slovenské noviny v angličtine, či už pre turistov alebo „cudzojazyčných domácich“) Spectacular Slovakia prináša každoročne zmapované celé Slovensko s užitočnými informáciami, priamymi kontaktmi na ubytovanie, stravovanie, otváracie hodiny pamiatok, kultúrne podujatia, ceny, nákupné či športové možnosti, informácie o doprave do daných oblastí a mnoho iného. Od všetkých iných sprievodcov sa líši svojou precíznosťou, aktuálnosťou, presnosťou a hlavne sa na jeho tvorbe podieľali redaktori, ktorí oblasti, ktoré zmapovávali poznajú alebo k nim majú blízko a vedia upriamiť pozornosť aj na nepoznané zákutia či jedinečné atrakcie.

Komu je určený?
Spectacular Slovakia patrí do rúk každému, kto rád cestuje a spoznáva krásnu krajinu. Slovensko má svoje čaro, hlavne jeho prírodné krásy, ktoré ponúkajú veľké množstvo turistiky. Cestovný ruch u nás nie je na najlepšej úrovni, no aj tak vieme ponúknuť služby na úrovni aj v oblastiach kultúry, zábavy, relaxu, historických expozícii či športového vyžitia. Určite sa máme ešte v čom zlepšovať, no to, že sa na Vás neusmeje obsluha v reštaurácii, vy nezmeníte. Ľudia v cestovnom ruchu si sami musia uvedomiť, že moc majú vo svojich rukách. A keď sa budú milo správať, možno sa im ten zákazník raz vráti alebo ich miesto odporučí svojim známym.

Bedeker je písaný v anglickom jazyku, no i pre neanglicky hovoriacich sú určite zaujímavé aspoň úchvatné fotografie, mapy a prehľad informácii z daného regiónu, z ktorého môžu vyčítať aspoň základné údaje, telefónne čísla, adresy, otváracie hodiny, ceny, spôsob dopravy a podobne.

Spectacular Slovakia ako aj The Slovak Spectator odoberajú najmä cudzinci žijúci a pracujúci na Slovensku, diplomati, manažéri slovenských i zahraničných spoločností so zastúpením na Slovensku, zastupiteľské úrady, ambasády či obchodné komory, ale aj Slováci, ktorí sa zaujímajú o Slovensko a chcú ho spoznať z pohľadu zahraničného návštevníka.

Kto sa podieľal na tvorbe?
Redakcia The Slovak Spectator tento rok prišla s novým nápadom. Vytvorila projekt „Get trained and then get published“, a tým pádom v spolupráci s Katedrou žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave dala príležitosť študentom tvoriť cestopisné reportáže a podieľať sa priamo na tvorbe 16. ročníka. Pre redakciu to bol z istého pohľadu risk, pre študentov veľká príležitosť. No v konečnom dôsledku, mali radosť obe strany a vznikol jedinečný produkt.

Na začiatku študenti absolvovali štyri workshopy, na ktorých boli oboznámený so systémom práce v redakcii, s novinárskou etikou, ako písať cestopisné články, vytvoriť video a zhromaždiť detailné informácie o regiónoch. Okrem členov redakcie, hlavne šéfredaktorky Beaty Balogovej a vydavateľa Jána Palla, študentom informácie sprostredkovávali priamo odborníci z oblastí, o ktorých sa prednášalo. Išlo o Líviu Lukáčovú a Františka Stana z Cestovnej agentúry Slovenskej republiky, ďalej napr. Miroslava Šifru z Tv SME a v neposlednom rade známeho kanadského fotografa Yuriho Dojca a britského editora Howarda Swainsa.

študenti s kanadským fotografom Yurim Dojcsom

študenti s kanadským fotografom Yurim Dojcsom

Každému študentovi bol pridelený nejaký región, ku ktorému mal tvorca blízko. Buď z danej oblasti pochádzal, mal tam rodinu alebo predkov alebo tú časť Slovenska jednoducho poznal. Výsledné produkty, ktoré sa očakávali od každého spolupracovníka, boli články, fotografie, video a súhrn presných informácii a detailov o ubytovaní, stravovaní, pamiatkach, expozíciách, aquaparkov, hradov, jaskýň, atrakcií, možnostiach dopravy, číslach na taxi služby, internetové kaviarne či wifi zóny, a pod.

S každým sa pred vycestovaním stretol editor Howard Swains, ktorý upresnil čo sa od každého článku očakáva a na čo by bolo vhodné sa zamerať. Študentom sa však nechávala voľná ruka vo stvárnení daných oblastí. A tým sa vytvoril nový pohľad na vec skrz oči mladých novinárov, čo žiadny iný bedeker nemá. Konečné editovanie článkov a skonkretizovanie pojmov do „normálnej“ angličtiny mal taktiež na starosti Howard.

Niekoľkí dobrovoľníci mali i neopakovateľnú možnosť cestovať pár dní Slovenskom s fotografom celosvetového formátu Yurim Dojcom, ktorý pochádza zo Slovenska a pre 16. ročník Spectacularu Slovakia vydal unikátnu fotoreportáž s názvom „Yuri Dojc 's Love Song to Slovakia“. K fotografiám sú pridané úryvky slovenských ľudových piesní voľne preložených do angličtiny. Jeho rady a skúsenosti určite zanechali stopy aj na fotografiách, ktoré nafotili študenti.

workshop s Yurim Dojcsom

workshop s Yurim Dojcsom

Páni z Tv SME zase naučili mladú krv, že dobré a pútavé video sa dá natočiť i bez vynikajúcej technickej výbavy. Často ide totiž o nápad a vnuknuté posolstvo. Tv SME ochotne opublikovala v tejto spolupráci všetky natočené videá zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré študenti vytvorili. (http://tv.sme.sk/…a/slovensko/)

Tvorbou priložili ruku k dielu okrem spomínaných aktérov i pochopiteľne všetci členovia redakcie The Slovak Spectator, ktorí výsledné produkty upravovali, zalamovali, a pod. až po samotnú tlač.

Top 50
Ďalšou výnimočnosťou, je že tento ročník bedekru prináša Top 50 slovenských turistických miest. Z každého regiónu je zastúpených niekoľko miest, ktoré by si návštevník Slovenska nemal nechať ujsť. Výber bol predsa len ťažký, no miesta obsadili ozajstné skvosty.

Krst Spectacular-u Slovakia 2011/2012
26.9.2011 sa o pol štvrtej v hoteli Crown Plaza v Bratislave zišli tvorcovia, prevažne diplomatická komunita a pozvané médiá, ktoré uviedli Spectacular Slovakia 2001/2012 do života. Krstilo sa podpismi študentov, ktorí sa dnes môžu pýšiť svojimi produktmi v spolupráci s uznávanými a renomovanými novinármi.

šéfredaktorka Beáta Balogová, vydavateľ Ján Pallo a študenti po krste Spectacular-u Slovakia

šéfredaktorka Beáta Balogová, vydavateľ Ján Pallo a študenti po krste Spectacular-u Slovakia

pokrstená publikácia Spectacular-u Slovakia

pokrstená publikácia Spectacular-u Slovakia

Kde sa dá Spectacular Slovakia zohnať?
Výtlačok tohtoročného Spectacularu si možno zakúpiť v kníhkupectvách (napr. http://www.martinus.sk/?…), v predajniach so zahraničnou literatúrou či objednať na internete (http://spectator.sme.sk/…pages/view/7).

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama