31.08.2016
(Platená inzercia)

Chystáte sa vycestovať do zahraničia a myslíte si, že ste pripravený na akúkoľvek situáciu? Máte zbalený dostatočný počet spodnej bielizne, opaľovacie krémy či pevnú obuv na potulky po historických miestach či nespevnených cestách? A nezabudli ste na niečo?

Zodpovedný cestovateľ sa nespozná podľa toho, či si pred odchodom z domu robí dôsledný zoznam potrebných vecí, počas cesty autom sa vždy pripúta a na ponožky si vyšíva iniciály pre prípad ich pomiešania či straty. Ide skôr o to, či myslíte aj na zadné vrátka a slovné spojenie „čo ak“ nie je pre vás len frázou, ale dôvodom pre uzatvorenie cestovného poistenia. Popri nákladoch na cestu ide o zanedbateľnú položku, ktorá vám však v prípade poistnej udalosti dokáže ušetriť stovky až desaťtisíce eur. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Cestovné poistenie uzatvoríte aj online

Takúto formu krátkodobého poistenia poskytuje na Slovensku množstvo komerčných poistení a považuje sa za doplnok k verejnému poisteniu, ktorým ste krytý vďaka Európskemu preukazu poistenca. Ten platí vo všetkých členských krajinách Európskej únie, Švajčiarsku, Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku. Vďaka tomuto preukazu vás v štátnom zdravotníckom zariadení ošetria v rámci verejného poistenia ako ktoréhokoľvek občana daného štátu.

Čo však v prípade, že nie je nablízku štátne, ale len súkromné zariadenie (bežná situácia v Chorvátsku)? Alebo ak stratíte batožinu, spôsobíte škodu alebo ujmu na zdraví alebo sa budete nachádzať v krajinách mimo EÚ? Vďaka komerčnému cestovnému poisteniu budete mať istotu, že prípadné náklady na ošetrenie, právnikov alebo prevoz do domovskej krajiny nepôjdu z vášho vrecka.

Výhodou je, že nemusíte nikam chodiť, pokiaľ sa rozhodnete uzatvoriť cestovné poistenie online. Ešte jednoduchšie bude, ak si vyhľadáte kalkulačku, ktorá vám po zadaní kritérií vašej cesty prehľadne zoradí ponuky od všetkých poisťovní. Výška poistného sa vypočíta najmä od oblasti, kam cestujete, ale tiež podľa počtu a druhu doplnkových pripoistení. Výrazné rozdiely tiež bývajú v jednotlivých poisťovacích inštitúciách. Cestovné poistenie vás môže vyjsť od 0,50 € až po 3 € na deň. Dvojtýždňové poistné do krajiny Európskej únie bez pripoistení vás podľa poisťovne bude stáť od 8 € do 20 €, na Kubu od 14 € do 34 €.

Aké sú možnosti cestovného pripoistenia?

Bežné cestovné poistenie kryje liečebné náklady (ošetrenie alebo zákroky) a automaticky zahŕňa aj 24-hodinové asistenčné služby. V rámci nich môžete kedykoľvek zavolať asistenta na linke a ten vám odporučí zdravotnícke zariadenie, sprostredkuje právnika alebo vybaví odťahovú službu.

V ponuke poisťovní však nájdete aj širokú ponuku pripoistení, ktoré sa vám môžu zísť v prípade špecifických situácií:

úrazové pripoistenie vám kryje náklady v prípade smrti alebo trvalých následkov úrazu
poistenie zodpovednosti za škodu oceníte vtedy, keď spôsobíte škodu na zdraví alebo majetku niekomu inému
poistenie batožiny vám zaručí preplatenie škody, ktorá vám vznikne odcudzením, stratou alebo poškodením batožiny
poistenie záchrannej činnosti vám pomôže v horách alebo nedostupných terénoch v zahraničí alebo na Slovensku
poistenie storna kryje náklady v prípade zrušenia zájazdu alebo predčasného návratu
● okrem toho je možné zvoliť si pripoistenie omeškania batožiny, letu alebo právnej asistencie

Vždy, keď uzatvárate cestovné poistenie, kombináciu pripoistení prispôsobte destinácii a účelu cesty. Obzvlášť to platí, ak plánujete v zahraničí vykonávať šport na rekreačnej alebo profesionálnej úrovni.

Foto: Bigstockphoto

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama