21.02.2012
(Platená inzercia)

V posledných rokoch sa dovolenka v Chorvátsku cenovo vyrovná leteckému last minute do Tuniska. Dôvod je jednoduchý – Chorvátsko má čo ukázať. Navyše v krajine nehrozia žiadne nepokoje, more je stabilne čisté, letoviská udržiavané, história bohatá, kuchyňa delikátna a nočný život spolu s kultúrnym a športovým vyžitím je zaručený. Veľkým plus je i blízkosť. Veď na severe krajiny ste autom za päť hodín, čo je skoro ako cesta z Bratislavy do Košíc. Pre tých, ktorí nemajú radi lietanie, a vystačia si s „chorvátskou exotikou“ alebo majú radi voľnosť a odmietajú sa držať skupín a presného plánu zájazdu je Chorvátsko priamo rajom. Navyše človek ušetrí za letenky a manipulačné letiskové poplatky.

Prečo Vodice?

Chorvátsko ponúka nespočetné množstvo krásnych destinácií. Avšak Vodice ležia pri pobreží takmer v strede krajiny a práve táto výhodná poloha medzi dvoma veľkomestami – Zadarom a Splitom – dodávajú Vodiciam množstvo výhod a možností na výlety v okolí. Vodice sú naozaj vhodnou destináciou pre rodiny s deťmi, rovnako ako pre skupiny mladých ľudí, ktorí si chcú vytvoriť nezabudnuteľné letné spomienky. Vodice ponúkajú centrum s úzkymi uličkami s malými obchodíkmi, reštauráciami či barmi hneď vedľa prístavu, pričom apartmány, hotely alebo penzióny sa nachádzajú ďalej od centra na jeho oboch stranách a nastolia príjemnú tichú atmosféru na poludňajšiu či nočnú siestu.

Základné info

Vodice sa nachádzajú v Šibenicko-kninskej župe, jedenásť kilometrov severozápadne od Šibeniku. Letovisko, ktoré je situované v širokej zátoke patrí dnes medzi elitu chorvátskeho pobrežia a leží pri Jadranskej magistrále. Počet obyvateľov je takmer deväť tisíc a ich iniciatíva v udržiavaní letoviska sa prejavuje napríklad aj v projekte „Tisíc paliem“, v ktorom vysádzajú palmy, aby skrášlili svoje mesto. Tunajšie palmy patria k najkrajším v Severnej Dalmácii a sú ozdobou nábrežia, ktoré lemujú. Dovolenkárov lákajú udržiavané dlhé pláže, historické pamiatky, športové možnosti, nočný život, adrenalínové možnosti, plytké more s pozvoľne klesajúcim dnom, kultúrne a zábavné možnosti, množstvo protiľahlých ostrovčekov a aj hojnosť vodných prameňov, ktoré majú na svedomí bohatú vegetáciu. Pláže sú pozdĺž celého pobrežia veľmi rozmanité a človek počas svojho pobytu nestihne ani všetky okúsiť. Líšia sa v klesaní dna, ako aj jeho povrchom (veľké kamene, malé kamienky, štrk, piesok, a pod.). Vodice majú dve hotelové strediská – jedno je situované na zalesnenom polostrove Punta, a druhé je okolo hotela Imperial a Olympia. Pozdĺž celého pobrežia vedie príjemná promenáda, na západ do Tribunje, na východ do Srimy. V konkurencii 42 letovísk získalo mesto Vodiče ocenenie „Turistický kvet“.

Pláže

Letovisko Vodice sa považuje za chorvátske Saint Tropez. Nachádzajú sa tu veľké pláže i romantické zákutia a priezračné more má vôňu borovíc, ktoré rastú všade vôkol a sú útočiskom pred slnkom. Všetky pláže majú pozvoľný vstup do mora. Najznámejšia pláž je Modrá pláž (Plava plaža), ktorá je prevažne oblázková, ale určitý úsek je aj pieskový, je veľmi pekne upravená a tiahne sa štyri kilometre smerom od hotelu Punta smerom na západ až do Tribunje. Táto pláž bola vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou. Čiže o jej čistotu a udržiavanie sa nemusíte vôbec báť. Pri hoteloch Olympia a Imperial sú pláže z rôznych malých oblázkov a sú doplnené betónovými plátmi a mólami. V niektorých úsekoch tvoria v mori kamene výbežky dlhé niekoľko metrov. Z každej pláže je výhľad na priľahlé ostrovy, nevidíte tak len široké a nekonečné more. Na plážach sú rôzne bufety a rýchle občerstvenia s rôznymi jedlami a nápojmi, ako aj športové a zábavné vžitie. Priamo na pláži sú k dispozícii tobogany, biliardové stoly a rôzne hracie automaty. Výnimkou nie sú ani vozenia na kolesách či banánoch ťahaných za člnmi či výhľad z padáku, ktorý taktiež za sebou ťahá čln.

Športové vyžitie

Vodice ponúkajú širokú škálu športov, takže ak budete presýtení z „vyvaľovania sa na pláži“ alebo budete chcieť tréning pre svoju „kondičku“ či na vás doľahne previnilý pocit, že zo švédskych stolov každé ráno ochutnáte všetko a pomyslíte na chudnutie), môžete okúsiť niečo z týchto športov: potápanie (k dispozícii je i potápačská škola), windsurfing (taktiež je tu škola windsurfingu), jachting (v prístave Marina Vodice), vodné lyže, vodné skútre, tenis (tenisové areály), futbal, volejbal, basketbal, stolný tenis, minigolf či cyklistické chodníky v okolí.

Zábava a kultúra

Vodice sú veľmi živým a zábavným strediskom. Nočný život je pestrý v každom podniku v historickom centre. Vybrať si môžete z hlučných barov, gurmánskych pohostinstiev so živou hudbou či tichších kaviarničiek priamo pri pobreží (a samozrejme veľa ďalších typov podnikov). V širšom okolí sa nachádzajú tri veľké diskotéky. Vodice sa nenazývajú chorvátskym St. Tropez len tak, ale zaslúžila sa o to vo veľkej miere aj najväčšií tanečný klub v Európe – Hacienda s bohatým programom Hacienda.hr).

Počas leta je vo Vodiciach organizovaný bohatý kultúrny i spoločensko-zábavný program – tzv. Vodické leto. Veľká ľudová zábava Vodická veselica (Vodička fešta) prebieha začiatkom augusta, Vodické hry (Vodičke igre) v prvej polovici augusta a napríklad Slávnosť P. Marie Karmelské sa koná 16. augusta.

V hlavnej sezóne sa usporiadavajú aj koncerty vážnej hudby (v Kostole sv. Kríža), výstavy (stále galérie, v Kostole sv. Kríža), promenádne koncerty, a pod. Na nábreží je tiež Múzeum námornej tradície a Akvárium.

Pamiatky

Mesto bolo vybudované a dobre opevnené tak, že poskytovalo obyvateľom pomerne bezpečné útočisko pred Turkami. Z celého opevnenia sa však zachovala len trojposchodová Čaricova veža (Čarićev toranj/ Čorićev toranj) zo 16. storočia, ktorá dnes stojí v centre mesta blízko barokového farského kostola Objavenia Sv. Kríža (Našašća sv. Križa) z polovice 18. storočia. Na západnom okraji Vodíc, smerom na Tribunj, stojí gotický kostol sv. Kríža (Sv. Križ), ktorý pochádza zo 17. storočia.

Názov Vodíc vznikol od početných vodných prameňov, ktoré sa nachádzali v okolí mesta. Prvé zmienky o meste pochádzajú z prvej polovice 14. storočia.

Ubytovanie

Vodice je moderné európske letovisko plné hotelov, penziónov, apartmánov či privátov. Ubytovať sa dá vo všetkých možných kategóriách, v závislosti od vašej peňaženky. Treba si len vybrať.

Hotelový komplex Punta se nachádza v západnej časti letoviska Vodice, na východnej strane sú hotely Olympia a Imperial, a tiež kemp s rovnakým názvom. Široká ponuka ubytovania v súkromí sa nachádza najmä v časti Vodíc za hotelmi Olympia a Imeprial. Je tu i mládežnícky hotel – hostel (Hostel Vodice Inn).

Tipy na výlety do okolia

● malebná rybárska dedinka Tribunj
● Šibenik (11 km)
● Zadar (77 km)
● národná park Krka (25 km)
● výlet loďou na blízke ostrovy Prvić, Žirje, Kaprije, Zlarin
● Kornatské ostrovy (17 nám. mil.)
● zátoka Telašćica
● ostrov Dugi otok
● vrch Okit (133 m. n. m.; vedie tam i cyklistický chodník, je tam kostol Matky Boží Karmelskej)

Tip na záver – v Chorvátsku rastie krík bôbového listu skoro na každom kroku a úplne bežne. Preto ak využívate toto korenie vo vašej kuchyni, nebojte sa trošku zobrať zo sebou ako suvenír. Len nechajte niečo aj ostatným a nebuďte príliš lakomí.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Zuzu (Neregistrovaný užívateľ) 25.07.2012 17:17
Zuzu

teraz sme sa vratili,boli sme tam treti krat partia 18 ludi vrelo odporucam,a plaz vobec nieje mala a tobogan je funkcny

Natália M. (Neregistrovaný užívateľ) 17.07.2012 10:58
Natália M.

Ak túžite po oddychu na pláži a dobrom plávaní, tak tu ste na zlom mieste.
Pláž pri hoteloch Olympia a Imperial je malá, bez nefunkčného toboganu by len získala.
Ak sa chcete kúpať a opaľovať, chodte inam.

Milan Švidroň 25.02.2012 09:16
Milan Švidroň

Bol som tam na dovolenke a môžem iba súhlasiť s článkom. Odporúčam navštíviť.

Prihlásenie
 
 
Reklama