16.08.2012
(Platená inzercia)

Hoci Chorvátsko sa stáva čoraz viac finančne zaťažujúcou letnou dovolenkou, stále platí, že sa v ňom nachádza „slovenské more“. A preto ide o neustále Slovákmi vyhľadávanú destináciu, nakoľko cestovný ruch sa rozvíja a krajina tak má od severu po juh čo ponúknuť. Okrem priezračne čistej vody na jedinečných kamenistých či štrkových plážach, delikátnej gastronómii a kultúrneho či zábavného vyžitia Chorvátsko ponúka aj piesočnaté pláže, ktoré sú v poslednom čase veľmi vyhľadávané. Prevládajúci názor, že keď „k moru za pieskom“ tak určite nie do Chorvátska, nemusí byť až tak pravdivý. Čisté more, ktorého pieskové dno samozrejme rozvírite chôdzou, nájdete aj v Chorvátsku!

Piesok vs. Croatia

Väčšinu dovolenkujúcich, ktorí sa radi zrelaxujú pri mori tak, že sa „vyvalia“ na pláž a nasávajú atmosféru, šum vĺn a slnečné lúče a majú radi piesok, láka najmä čistá voda a piesok spolu s príjemným prostredím. Pre niekoho to však môže byť rajský pokoj, pre iného rušný nočný život. No jemný, zlatistý piesok namiesto bahna pripomínajúceho zeminu či štrkopiesok (pričom pri výbere dovolenky z katalógu vám bolo ručené, že ide o zlatistú piesočnatú pláž) ocenia azda všetci jeho milovníci.

Generalizuje sa, že Chorvátsko nemôže ponúknuť kvalitnú pieskovú pláž. Známe je síce svojou čistou vodou, aj vďaka kamenistým plážam, no nehádžme zas všetky pláže do jedného vreca. Ak chcete zažiť nezabudnuteľnú „pieskovú“ dovolenku, ale neradi lietate alebo si myslíte, že nemáte financie na letenky, nemusíte ísť automaticky do Talianska. Ak totiž hľadáte piesok výlučne kvôli tomu, že máte malé deti, Chorvátsko má čo ponúknuť. Predsa len je aj bližšie, ak by ste chceli cestovať individuálnou dopravou, a jedinečné je aj svojou rozmanitosťou. Tu totiž nájdete okrem pekných piesočnatých pláží, aj kamenisté, ktoré sa delia na okruhliakové, štrkové, štrko-pieksové, štrkové, betónové atď. Zárukou je samozrejme všade azúrové more a na jednej dovolenke tak môžete vyskúšať hneď niekoľko typov pláží. Pre deti sú dnes takmer samozrejmosťou topánky do vody – čo znamená, že štrková pláž im tiež „neublíži“ a aj kebyže s deťmi vycestujete do Grécka či Talianska, topánky do vody by mali azda kvôli morským ježkom.

Dostupnosť

Z Bratislavy ste autom na severe Chorvátska rýchlejšie ako na druhom konci republiky. A keď sa na dovolenku vyberiete vlastným cestovným prostriedkom, máte možnosť vyskúšať rozmanité pláže, zákutia krajiny a v tomto je Chorvátsko veľmi vďačné, pretože hneď akoby ste boli na niekoľkých dovolenkách.

Dĺžka cesty nie je v porovnaní s inými destináciami zo Slovenska k moru najdlhšia a preto vydržať jednu noc v autobuse nie je pre bežných cestovateľov úplne najhoršie. Cenovo vás z Bratislavy na Makarskú riviéru vyjde spiatočný lístok cez cestovnú kanceláriu už od cca 65 Eur.

Ak však neradi cestujete a chcete byť v bode svojho záujmu čo najrýchlejšie, pričom nemusíte minúť „celý majland“, dajú sa zohnať aj lacné letenky, o ktorých sa môžete presvedčiť na infoletenky.sk.

Mestá s najobľúbenejšími piesočnatými plážami

• Čiovo: Saldun Bay
• Dubrovník: Lapad beach
• Dugi Otok (Veľký ostorv): Saharun
• ostrov Hvar: pláž Mlaska
• ostrov Korčula: Lumbarda
• ostrov Krk: Klimno Bay
• ostrov Lopud: Sunj Bay
• ostrov Mljet: Saplunara Bay
• ostrov Murter: plážSlanica
• Ninské pláže
• Omiš: riviéra pláží Omiš
Ostrov Pag: pláž Sveti Duh
• ostrov Pag: pláž Trincel
• Peljesac peninsula, Ston: pláž Prapratno
• Peljesac peninsula, Orebic: pláž Trstenica
• ostrov Rab, Lopar: pláž Paradise
• ostrov Susak: pláž Susak
• ostrov Ugljan, Kukljica: Sabusa, Jelenica & Kostanj
• ostrov Vis: pláže Stoncica & Zaglav

Pag

Pag

Na Istrii:

 1. Medulin
 2. Rabac
 3. Poreč
 4. Umag

5.Vrsar

Medulin

Medulin

Na Kvarneri:

 1. Baška
 2. Rab
 3. Lošinj
 4. Mošćenica
 5. Cirkvenica
Baška

Baška

V Severnej Dalmácii:

 1. Zaton
 2. Biograd
 3. Novalja
 4. Murter
 5. Bibinje
Zaton

Zaton

V Južnej Dalmácii:

 1. Bol
 2. Makarska
 3. Split
 4. Hvar
 5. Dubrovnik
Bol

Bol

Mestá s najkrajšími kultúrnymi pamiatkami

 1. Split
 2. Dubrovnik
 3. Poreč
 4. Zadar
 5. Rab
 6. Opatija
 7. Šibenik
 8. Hvar
 9. Rovinj
 10. Pula
Split

Split

Mestá a miesta s najúžasnejšou prírodou

 1. Plitvice
 2. Kornati
 3. Krka
 4. Brijuni
 5. Limski kanal
 6. Neretva
 7. Mljet
 8. Paklenica
 9. Elafiti
 10. Trsteno
Plitvice

Plitvice

Mestá s najlepším nočným životom

 1. Poreč
 2. Pula
 3. Rovinj
 4. Medulin
 5. Opatija
 6. Novalja
 7. Zadar
 8. Vodice
 9. Split
 10. Dubrovnik
Poreč

Poreč

Mestá s najšportovejším vyžitím

 1. Cetina
 2. Paklenica
 3. Poreč
 4. Premantura
 5. Zadar
 6. Bol
 7. Krk
 8. Umag
 9. Mljet
 10. Kornati
Cetina

Cetina

Zoznamy top destinácií sú použité z výskumov z webových stránok unline.hr a croatia-beches.com

Ceny

Finančne sa dovolenka v Chorvátsku pomalými krôčikmi približuje tým viac exotickejším. No napriek tomu sa teší veľkej obľube turistov a nemusí sa obávať upadajúceho cestovného ruchu. Nakoľko na blízkom východe či v severnej Afrike nie je vždy bezpečná a stabilná situácia, a Grécko spoločne s napríklad Španielskom hrozí protestmi a inými nie veľmi príjemne dopĺňajúcimi dovolenkujúcimi efektmi.

Pre porovnanie last minute Chorvátsko, ktoré nájdete napríklad ja na hrvatska.sk, v auguste s polpenziu v dvojhviezdičkovom hoteli na 10 dní s autobusovou dopravou vás vyjde na cca 350 eur, pričom 11 dňový pobyt v Grécku taktiež v dvojhviezdičkovo hoteli s polpenziou avšak s leteckou dopravou vás vyjde na cca 470 eur.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

  V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama