18.02.2013

Medzi zaujímavé miesta, ktoré sa v Chorvátsku určite oplatí navštíviť patrí polostrov Kamenjak. Od roku 1966 je chránenou krajinnou oblasťou, v ktorej rastie viac ako 500 druhov rastlín. Výnimočnosťou vynikajú orchideje, medzi ktorými je aj 5 endemických druhov.

Kamenjak je najjužnejším výbežkom Istrie a návštevníkom má naozaj čo ponúknuť. Vyniká pomerne pestrým pobrežím s množstvom zátok a pláží. Každý kto hľadá súkromie si tu nájde niečo pre seba. Pre odvážlivcov sú k dispozícii skaly, tunely a jaskyne.

Rt Kamenjak

Rt Kamenjak

Pre menej zdatných Kamenjak ponúka pieskové pláže, ktoré však musíte objavovať pešo, pretože autom sa k nim nedostanete. Oddychovať však môžete aj na kamienkových či skalnatých plážach. Niektoré miesta sú však dostupné len z mora. Cesta v Kamenjaku je prašná a na prvý pohľad vhodná len pre terénne autá, ale nie je problém ju absolvovať aj s osobným autom. Vstup do oblasti autom je spoplatnený a v roku 2011 bol 25 HRK/osobné auto. Pre peších turistov a cyklistov tento poplatok samozrejme neplatí.

Je to miesto s výnimočne čistým morom modrozelenej farby, ktoré je bohaté na podmorský svet. Plavcom sa odporúča opatrnosť predovšetkým na južnej strane, pretože morské prúdy sú tu skutočne silné.

Rt Kamenjak

Rt Kamenjak

Na pravej strane mysu Kamenjak sa nachádza náučný chodník – „Náučný chodník prírodných a paleontologických hodnôt lokality Dolného Kamenjaku a medulinského súostrovia“. Chodník slúži ako cenný odborný nástroj pre výchovu detí a mládeže, ale aj ako zaujímavá výletná možnosť pre návštevníkov Istrie.

Kamenjak patrí k trom najlepším oblastiam Jadranu vhodným na windsurfing. Vanie tu prakticky neustále maestra, ideálny vietor pre tento šport. Miestne morské prúdy predstavujú spojenie, ktoré je ideálne, ale vyžaduje aby surfisti nepreceňovali v týchto podmienkach svoje sily.

Taktiež tu môžete nájsť niekoľko miest vhodných na rybárčenie. Kamenjak je vyhláseným miestom pre rybárov. Napríklad v zátoke Albanež (Perikulož) sa nachádzajú výborné miesta na lov na udici. V minulosti sa v miestnych vodách lovil vo veľký množstvách zvláštny druh morských rakov. Bola to miestna vyhlásená špecialita, ktorú rybári vozili až do Benátok. Sezóna lovu rakov končila na prelome apríla a mája veľkou ľudovou slávnosťou Fešta od raka (Slávnosť rakov). Každý návštevník priniesol niečo „pod zub“ a rybári dodali množstvo rakov. Ich príprava bola veľmi jednoduchá – hádzali ich do ohňa a upečených ich rozdávali ľuďom. Raky sa lovia aj dnes, ale v mesiacoch mimo sezóny, kedy Kamenjak navštívi len veľmi málo turistov.

Pre cyklistov je určený značený chodník, ktorý vedie naprieč celým polostrovom od severu na juh. Zaujímavým je aj výlet loďou na okolité ostrovy. Pol kilometra od juhozápadného polostrova leží ostrov Fenolig, miestnymi nazývaný Tanjur (Tanier), pretože svojím tvarom naozaj pripomína tanier. Stal sa známy predovšetkým vďaka otlačku stopy dinosaura, ktorý tu s nadšením turisti fotografujú. Na polostrove sú k dispozícii dva bary, kde sa môžete občerstviť. Ide predovšetkým o reštauráciu robinzonovského štýlu – Safari bar. Nachádza sa na južnom pobreží polostrova, blízko jaskyne Kolumbarica.

Safari bar

Safari bar

Môžete tu ochutnať najrôznejšie rybie špeciality. Ide o veľmi netypický bar, jediné čo pripomína bežný bar je kuchynka a pult, kde sa nakupuje. Ostatné zariadenie baru je čisto z prírodných materiálov. Nemenej zaujímavý je aj miestny Dog’s bar.

Útes Porer, ktorý je vzdialený 2,5 km spoznáte veľmi ľahko podľa 34 metrov vysokého majáku. Bol postavený v roku 1833 a je to ukážkový príklad kamennej stavby majáku.

Útes Porter

Útes Porter

Západne od Kamenjaku sa nachádzajú ostrovy Medulinského súostrovia. Najznámejšie sú Fenera, Ceja, Bodulaš a Trumbuj, ktoré navštevujú predovšetkým milovníci kúpania. Kedže sú tieto ostrovčeky pokryté prevažbe trávou alebo len nízkou vegetáciou, nemôžete rátať takmer so žiadnym úkrytom pred páliacim slnkom. Na niektorých sa môžete občerstviť v miestnych sezónnych baroch.

Aj keď je tento polostrov v sezóne vyhľadávaný turistami z neďalekých letovísk a jachtármi, stále má status nedotknutej prírody. Každý si tu môže nájsť pláž aká mu vyhovuje a dokonale zrelaxovať.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama