21.07.2014

Je leto – čas kempovania. Hobby portál vám prináša 10 nápadov, ktoré mnohí z vás pri pobyte v kempe určite ocenia.

1. Novinové drievko na podpaľovanie

Tiež ste sa stretli s problémom pri zapaľovaní vlhkého dreva? Rôzne chemické podpaľovače síce pomôžu, no charakterizuje ich typický zápach, ktorý všetkým nie je po chuti. Pardon, po vôni. Naučte sa jednoduchý trik, ktorý vždy zaberie. Počas plánovania kempingového výletu si vopred pripravte podpaľovacie polienko. Zoberte staré noviny a po jednotlivých listoch ich ponorte do vane s vodou. Takto ich nechajte približne hodinu. Potom ich opatrne vytiahnite, nechajte odkvapkať a položte na starú plachtu po dvoch-troch listoch na seba postupne, aby sa čiastočne prekrývali (podobne, ako padnuté domino). Zoberte kus suchého rovného konára z mäkkého dreva a na pevno naň namotávajte listy novín až kým nevznikne „polienko“ požadovanej hrúbky. Polienko musí schnúť niekoľko dní na teplom mieste, najlepšie na slnku. Podpaľovanie vlhkého dreva s ním bude veľmi jednoduché. Novinové polienko horí dostatočne dlho a založiť kvalitný oheň bude hračka, aj pri nepriaznivých podmienkach. Takýchto polienok si môžete pripraviť viac kusov.

2. Vešiaky na riad

Ak ste ochrancom prírody až do takej miery, že odmietate ničiť živé stromy vŕtaním či zabíjaním klincov, vyskúšajte tento jednoduchý organizér kempových pomôcok a riadu. Postačí k nemu starý opasok a kovové háčiky v tvare S. Opaskom oviniete strom v dostatočnej výške a jemne utiahnete. Potom rozmiestnite po vnútornom obvode opaska háčiky a nakoniec opasok utiahnete na pevno.

3. Malá pílka na drevo

Postačí aj kus odlomeného pílového listu, ktorý nie je zatupený. Tento priskrutkujete na rozmerovo vhodný kus plochého dreva pomocou skrutky a krídlovej matice. Je vhodné použiť pružiacu podložku, ktorá zabráni nežiadúcemu uvoľňovaniu pílového listu počas pílenia. Takúto núdzovú pílku určite oceníte. Nezaberie veľa miesta a v zloženom stave sa vojde napr. do starého obalu z dáždnika.

4. Ochranný box na toaletný papier

Vlhkosť, deformovanie, hlodavce – to sú len niektorí z „nepriateľov“ toaletného papiera. Vytvorte si naň ochranný box. Postačí vhodný uzatvárateľný plastový obal z instantnej kávy, kakaa a podobne, do ktorého vyrežte dostatočne veľkú škáru tak, aby obal bolo stále možné uzatvoriť vrchnákom na závit. Cez prierez vytiahnite kus papiera a ochranný box zaveste na miesto, kde bude k nemu dobrý prístup.

5. Jednoduché vyčistenie termosky

Po roku sa chystáte opäť kempovať a s hrôzou ste zistili, že vaša termoska po tak dlhom čase zapácha zatuchlinou a má zvnútra nevábny povlak a usadeniny? Vyskúšajte tablety na prípravu roztoku na čistenie zubných protéz (dostať ich v drogériách aj lekárňach). Naplňte starú termosku teplou vodou a pridajte do nej pár tabliet. Nechajte „pracovať“ aspoň 15 minút a obsahom niekoľkokrát zatraste. Potom vylejte vodu do umývadla a termosku ešte raz umyte saponátom.

6. Proti zápachu a vlhkosti topánok

Utrpeli vaše topánky po celodennej túre malé „kozmetické“ defekty? Vyzujte ich, dôkladne vyčistite a nasypte do nich jedlú sódu (bikarbónu). Topánkami zatraste a nechajte sódu 3 – 5 minút pôsobiť. Okrem eliminovania zápachu zničí sóda vo veľkej miere zárodky plesní a iných druhov baktérií. Topánky oklepte, aby sa čo najviac sódy dostalo von a potom do nich napchajte staré suché noviny. Po hodinke ich vyberte a postup s novinami zopakujte. Nechajte stáť celú noc. Novinový papier absorbuje vlhkosť. Na druhý deň ešte raz vyklepte zvyšky sódy.

7. Lepiaca páska

Lepiaca páska býva niekedy počas kempovania doslova záchrancom. Celý kotúč však zaberie dosť cenného miesta vo vašom batohu. Preto si môžete pomôcť tak, že niekoľko metrov pásky odviniete a nalepíte okolo zapaľovača. Takto môžete mať pásku vždy pri sebe. Ak budete potrebovať pásky viac, môžete ju nalepiť okolo termosky.

8. Jednoduché podpaľovanie dreveného uhlia a brikiet na grilovanie

Potrebujete papierový „kontajner“ na uskladnenie vajec a pár kusov brikiet. Povkladajte brikety do priestoru na vajíčka, do veka vyrežte malé otvory, uzavrite a položte na skrčené noviny. Podpáľte priamo v grile. Zaručene chytia.

9. Rýchle podpaľovače

Pripravte si doma s kozmetických tampónov niekoľko kusov rýchlych podpaľovačov. Roztopte vosk v nádobe a ponorte do neho jednotlivé okrúhle tampóny. Nechajte vyschnúť. S ich pomocou zapálite oheň veľmi rýchlo.

10. Nočná lampa z „čelovky“

Postačí ak upevníte čelovú lampu svetlom do vnútra plastového polopriesvitného obalu z aviváže, tekutého pracieho prostriedku a pod. naplneného vodou. Vytvoríte tak jednoduchú nočnú lampu s príjemným jemným svetlom, ktoré je dostatočne silné a nepôsobí rušivo.

11. Pasca na dotieravý hmyz, osi a mravce

Prerežte plastovú fľašu asi v jednej tretine, otočne vrchnú časť a vsuňte do spodnej. Zaistite po obvode lepiacou páskou a dovnútra nalejte trochu prírodného sirupu s ovocnou vôňou(nie chemického s umelými sladidlami)a vody. Pascu nechajte položenú v okolí. Hmyz vletí za arómou dovnútra, no von už nedokáže vyletieť. Nakoniec sa utopí v sirupe. Podobne reagujú aj mravce.

Foto: popularmechanic­s.com, tacticalintelli­gence.net, fieldandstream.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama