05.06.2015

Dobrá správa pre všetkých trampov pri dlhom pobyte v prírode. Koniec žobraniu v najbližšej reštaurácií o elektrickú zásuvku. Svoj mobil (aj mnohé iné zariadenia) dobijete spoľahlivo nabíjačkou, fungujúcou na plyn!
Volá sa Kraftwerk, je malá, ľahká a dobije sa v priebehu troch sekúnd pomocou bežného plynu do zapaľovačov. Hobby portál vás zoznámi s novinkou, ktorá mnohým uľahčí život.

Mnohí z nás to poznáte. S nástupom leta sa vyberiete na niekoľkodňovú túru do prírody a už na druhý deň zistíte, že vďaka neustálemu vyhľadávaniu signálu vám dochádza batéria v mobilnom telefóne. A odrazu vám z vašej dovolenky začne ukrajovať čas snaha dostať sa k najbližšej reštaurácií, motelu, či inej budove v civilizácií, vybavenej elektrickou zásuvkou a to ešte neviete vopred, či vám majiteľ dovolí dobiť si u neho telefón. Tomuto je koniec. Po pokusoch dobíjať zariadenia pomocou slnečných kolektorov, väčších prenosných zdrojov energií či dokonca turistického variča prichádza riešenie, ktoré si určite nájde (nielen medzi turistami) veľké množstvo priaznivcov.
Kraftwerk je v podstate malá krabička, ktorú schováte v dlani, pracuje ako palivový článok na plyn a je určená k nabíjaniu prakticky všetkých prenosných zariadení, pripojiteľných k USB.

Technické parametre a využitie

Tvorcovia tejto nabíjačky ju popisujú, ako malé elektrochemické zariadenie transformujúce priamo chemickú energiu paliva a okysličovadla na energiu elektrickú. Samotnú nabíjačku „dobijete“ za tri sekundy pomocou bežného plynu do zapaľovačov. Na jednu plynovú náplň by mal prístroj dobiť 11 telefónov. Potom samozrejme je ho možné opäť za tri sekundy nabiť a používať ďalej. Okrem toho zvládne nabiť aj vašu kameru, fotoaparát, navigačné zariadenia a mnoho iného. Základom je, aby vaši elektronickí a elektrickí pomocníci mali možnosť pripojiť a nabiť sa cez USB, pretože Kraftwerk nabíja prostredníctvom USB podobne ako bežné powerbanky.
Stály výkon je 2 W, špičkový 10 W, napätie 5 V a prúd 2 A. Váha naplnenej nabíjačky dosahuje 200 gramov. Slušné.

Keď nejde Mohamed k hore…

S nápadom na novinku medzi nabíjacími zariadeniami prišla nemecká spoločnosť eZelleron, ktorá sa podľa ich vlastných vyjadrení zaoberá vývojom plynovej powerbanky od roku 2008. Samotný názov Kraftwerk znamená v nemčine elektráreň a pri práci na nej čakali spoločnosť mnohé úskalia, vrátane finančných.
„Využili sme služby webu Kickstarter, ktorý funguje ako sociálna sieť a kam podľa záujmu o konkrétnu vecičku posielajú ľudia peniaze, aby urýchlili jej uvedenie na trh, respektíve zhromaždili dostatok financií na jej výrobu,“ hovorí jeden z tvorcov a dodáva: “Sami sme boli ohromení veľkým záujmom o Kraftwerk. Sumu 500 000 dolárov sme potrebovali na rozjazd výroby a nákup kvalitných komponentov, pretože táto stanica by mala byť funkčná po každej stránke a príjemná aj po dizajnovej. 50 dní pred ukončením kampane sme už túto sumu mali. Ubezpečujeme však všetkých, že ich peniaze budú využité na neustále vylepšovanie nášho zariadenia, pretože našim mottom je umožniť využívanie moderných zariadení hlavne v oblastiach, kde sú problémy s dodávkami elektriny, napríklad v Afrike. Kraftwerk je vyrobená z ekologických materiálov a pomôže všetkým, pre ktorých je nepríjemné obracať svoju pozornosť len na to, aby našli nejkú zásuvku, ku ktorej by sa mohli s iPhonom, tabletom a inými zariadeniami pripojiť.“
Dobrá myšlienka. V čase písania tohto článku mali výrobcovia istých 1 529 561 dolárov od 11600 ľudí, ktorí ich v snahe podporili. Orientačná cena nabíjačky bola sprvu stanovená na 150 dolárov. Ak však cez web Kickstarter podporíte jeho urýchlené uvedenie do predaja a zároveň si ho objednáte, budete ho mať už za 99€ a to medzi prvými vo februári 2016 (možno o niekoľko týždňov skôr). Aj keď spomínaná cena nie je pre našinca malá, zvlášť pre takého, ktorý ju nevyužije. Pre outdoorových nadšencov, ktorí trávia mimo civilizácie množstvo času bude doslova požehnaním.
Zaujímavé tiež je, že v priebehu krátkej doby od „zjavenia“ Kraftwerku na Kickstartri sa už aj našli spoločnosti, ktoré majú záujem o výhradnú distribúciu tohto produktu, hneď ako bude k dispozícií na trhu.

Ako to funguje?

Naozaj veľmi jednoducho. Jediné čo okrem samotnej nabíjacej stanice treba pri sebe mať je zásobník s plynom, ktorým sa nabíjacia stanica “dobije“.
Ide o plyn, ktorý sa všade využíva na plnenie zapaľovačov, ale tiež pri kempovaní (propán-butan). Dostať ho kúpiť prakticky všade – v novinových stánkoch, drogériách, hypermarketoch. Ako sme spomínali, nabitie stanice trvá cca 3 sekundy a vy ju môžete takmer okamžite využívať, ako veľmi efektívny zdroj elektrickej energie a to aj niekoľko týždňov na jedno plynové nabitie. Ak chcete sledovať novinky okolo tejto nabíjačky, navštívte priamo Kickstarter
Kým sa dostane na trh, ubehne ešte nejaký čas, no aj podľa našej mienky je projekt odsúdený k úspechu. Minimálne dovtedy, kým sa nezobudia vývojári a neponúknu na trh batérie k mobilným zariadeniam, z oveľa väčšou výdržou, ako majú tie dnešné.


Foto: revolution-green.com, extremetech.com, jebiga.com, petapixel.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama