16.06.2016
(Platená inzercia)

Ste mamička na materskej dovolenke, ktorá chce svojim (a možno i susedovým) ratolestiam pripraviť pekné leto? Žijete vo veľkom dome so záhradou a zvažujete možnosti? Ste bezdetná, no k deťom máte blízko, a preto by ste uvítali zorganizovanie nejakej veselej akcie? A čo takto letný tábor? Malí táborníci milujú všetky tie kúzelné chvíle, ktoré im ponúka. Výhodou je tiež nadväzovanie priateľstiev a zverenie si svojich malých tajomstiev. Posedenia pri ohníku, spoločné hry a šibalstvá. S trochou plánovania a koordinácie dokážete vytvoriť podmienky akéhosi kempovania aj v domácom prostredí. Nech sa páči, prezradíme, ako na to!

Urobte si prieskum

Porozprávajte sa s rodičmi a deťmi vo svojom okolí. Zistite, o čo by bol záujem a či vôbec. V závislosti na veku a počte účastníkov sa potom rozhodnite, aké zameranie dáte svojmu táboru. Nezabudnite tiež na to, že možno budete potrebovať posilu. Ak chcete ísť do toho sólo, môžete vziať iba obmedzený počet detí. Aktívni drobci totiž vyžadujú pozornosť 24 hodín denne. Zvládnete to?

Premyslite ubytovanie

Viete, kde všetky tie deti uložíte? Určite nechcete, aby sa niekto cítil vylúčený. Áno, pohodlie by malo byť na prvom mieste, skúste však brať ohľad aj na vek detí. Škôlkárov umiestnite spolu a školákov zase spolu. Takto je pravdepodobnejšie, že sa počas svojho pobytu budú baviť. Výhodou môže byť aj to, ak sa účastníci už poznajú. Ako sme však spomínali, tábor je aj o nadväzovaní nových kontaktov, dajte teda šancu i tomuto. Žubrienky od žabiek môžete rozlíšiť aj originálnym tričkom s potlačou. Pre letné tábory sú takéto tričká charakteristické. Okrem iného pomôžu i pri výletoch. Vďaka nim zbadáte rýchlejšie zatúlané dieťa.

Dĺžka pobytu

Akonáhle zistíte, koľko jedincov by malo záujem, začnite premýšľať nad dĺžkou cyklu. Možno bohato postačí iba jeden, možno si to zamilujete a za leto ich stihnete hneď niekoľko. Sú ďalšie mamičky (alebo oteckovia) ochotné pomôcť? Pokiaľ sa prihlási deväť detí a piati z rodičov pomôžu, môžete sa pri deťoch striedať. Z toho vyplýva, že v relatívnej pohode by ste mali zvládnuť týždňový pobyt. Rodičom odovzdajte zoznam, čo budú deti potrebovať (plavky, slnečné okuliare…) a čo im viete poskytnúť Vy.

Téma

Je pravdepodobné, že po prieskume už máte nejakú predstavu, akým smerom by sa mala tematika domáceho letného tábora uberať. Dobre zvolená téma môže pomôcť zorganizovať aktivity, dekorácie, umelecké projekty a podobne. Budú to Superhrdinovia, Indiáni alebo Mimoni? Uvažujete skôr nad tvorivým písaním či športovými aktivitami? Samozrejme, je to na Vás a na požiadavkách väčšiny.
V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako sa dajú vyrobiť poháriky na pastelky v tvare Mimoňov. V detskom letnom tábore určite spríjemnia atmosféru.

Deti by možno uvítali aj prenocovania v záhrade. Skúste sa teda zamyslieť nad tým, či povoliť rozloženie stanov a dopriať im tak pravý táborový zážitok. Ešte pred otvorením svojho súkromného tábora nechajte ostatných rodičov spísať na papier, aké aktivity a slávnosti by uvítali. Viac hláv, viac rozumu.

Urobte si rozvrh

Zorganizovanie letného tábora nie je hračka, preto to chce výborné plánovanie. Akonáhle dostanete do rúk zoznam táborníkov a rodičov, ktorí sú ochotní pomôcť, a naplánujete jednotlivé aktivity, ste pripravený dokončiť svoj plán udalostí. Snažte sa jednotlivé dni zorganizovať tak, aby sa deti nemuseli nudiť. S plánovaním úzko súvisia aj potravinové zásoby. Majte na pamäti, že tiež jedlo a jeho dekorovanie na tanieri by sa malo držať témy. Deti sú obzvlášť vizuálne založené, a preto takéto niečo iste ocenia. Má niektoré z detí na niečo alergiu alebo potrebuje špeciálnu stravu? Ani toto netreba podceniť. Máte dostatok spacích vakov? Vedia ich poskytnúť rodičia? Uistite sa, že máte po ruke plne vybavenú lekárničku. Uznávame, že pre Vás to nebude žiadna vysnívaná dovolenka a narobíte sa viac ako inokedy, no za úprimný detský úsmev a pekné spomienky to iste stojí.

Predpríprava

Ešte pred nástupom detí budete musieť pripraviť výzdobu, možno i rozložiť stany či postaviť pevnosť. Stavba hradieb či akejsi pevnosti (ak to zapadá do témy) môže tvoriť aj zábavnú činnosť, s ktorou sa oplatí počkať na táborníkov. Opäť je to na Vás. A čo takto zohnať hrnčiarske kolo a dopriať deťom tvorivú chvíľku, kedy si budú môcť z hliny vypracovať niečo vlastné?
Pokiaľ sú deti staršie a majú tvorivého ducha, výtvor môže vyzerať aj takto:

Dochádzka

Je možné, že nie všetky deti budú ochotné v tábore prespať. Ak bývajú obďaleč, rodičia ich môžu vziať na noc domov. V tom prípade je nutné zistiť, či nasledujúci deň prídu, aby ste vedeli objednať jedlo a podobne. Ku každému dieťaťu si napíšte preto kontakt na jedného z rodičov. Na viditeľné miesto umiestnite tiež potrebné núdzové kontakty (zdravotníci, polícia…).

Občerstvenie a tekutiny

Šťavnaté ovocie a osviežujúce nápoje by mali byť deťom k dispozícií počas celého dňa. Pamätať treba na to, že deti budú vystavené letným horúčavám, neustále sa budú venovať nejakým aktivitám, a preto je nutné dodržiavať pitný režim. Zvlášť, ak sa vyberiete na výlet mimo tábora, myslite na dostatočné zásoby. V tomto videu ponúkame recept na skutočne báječnú jahodovú limonádu:

V teréne

Pokiaľ sa s deťmi chystáte navštíviť múzeum či ísť na turistiku, mali by byť vhodne oblečené a obuté. Rovnako tak aj Vy. Nieže sa vyberiete na kopec v lodičkách. Odporúčame kvalitnú obuv ako sú napríklad kvalitné topánky New Balance. Výhodou je aj pršiplášť a čiapka v ruksaku.

Spontánnosť

Áno, uvedomujeme si, že vyššie sme písali o tom, ako je nutné všetko dôkladne naplánovať. Akékoľvek akcie súvisiace s deťmi sú však najmä o spontánnosti, preto sa im nevyhýbajte, ak už k ním dôjde. Nebojte sa porušiť niektorý bod harmonogramu iba preto, že sa ponúka niečo iné. Nechajte svojich táborníkov, aby boli kreatívni a vo vhodnom okamihu mohli improvizovať. V prípade, že si budete zakladať na tom, aby deti prežili príjemné dni bez počítačov a mobilov, môže sa hodiť aj pár nápadov na hry v prírode. Motivovať sa môžete aj tipmi, ktoré nájdete na tomto odkaze:

alinka.sk/c/detske-hry-v-prirode-581.html

Pár užitočných informácií na záver

Deti by si mali so sebou vždy a všade nosiť zdravotnú kartičku. Netreba maľovať čerta na stenu, ale deti neobsedia a stať sa môže všeličo. V prípade, že chcete vyberať za pobyt aj peniaze, musíte mať na to patričné oprávnenie a priestory musia byť schválené hygienikom. Ak ide iba o priateľskú výpomoc, ako zamestnať deti známych počas letných prázdnin, musia sa sami rozhodnúť, či s predloženými podmienkami súhlasia. V prípade, že chcete na letnom tábore seriózne zarábať, nezaškodí ani reklama a dobrá propagácia. Tú si vytvoríte aj tak, že spokojní rodičia napíšu kvalitnú referenciu. Veľa šťastia a bavte sa!

Zdroj: wikihow.com, instructables.com
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama