22.09.2014

Zabudnite na tradičné kempy, kde si ničíte telo spánkom na krivej tvrdej zemi v chladnom stane. Glamping je stanovanie s veľkou pridanou hodnotou. Luxusnou.

Stanovanie a kempovanie je záľubou Slovákov už po mnohé a mnohé roky. Prináša so sebou nezabudnuteľné zážitky z priameho pobytu v prírode. Správni trampi nedajú na tento spôsob relaxu dopustiť. Existujú tiež ľudia, ktorí by si to radi vyskúšali, ale… v bežných kempoch môžu o pohodlí a teplej vode len snívať, navyše spánok v spacáku a na karimatke nie je pre každého. „Som závislá na prírode, no v stane by som spať nemohla, pretože by som to jednoducho nezvládla,“ hovorí Zdena: „Problém nie je v tom, že by som bola prehnane čistotná, alebo že mám veľké nároky, ale už len predstava, že v stane bude veľmi chladno či naopak nenormálne dusno ma od klasického kempovania odrádza.“ Hobbyportal má pre Zdenu a pre ľudí podobného razenia riešenie. Spôsob kempovania, o akom sa nám ešte pred pár rokmi mohlo len snívať. Vyskúšajte niečo oveľa príjemnejšie – stanovanie pre náročných a vyrazte do prírody bez obáv, že tam na vás budú striehnuť všetky nepríjemnosti s kempovaním spojené.

Dovolenka v glampoch

Pre našinca nezvyklý názov glamping vzniklo spojením dvoch bežných anglických výrazov „glamorous“ a „camping“ a v preklade to znamená luxusné, očarujúce kempovanie. Tento pojem je relatívne nový. S glampingom a glampovaním sa stretávame až od začiatku nového tisícročia. Vo svete sa však tento pojem celkom vžil. A to aj hlavne preto, že v mnohých končinách našej zemegule sa v priebehu pár rokov rozrástla celkom slušná glampovacia sieť. Miesto kempu tak ročne mieria desaťtisíce „prírodychtivých“ ľudí do glampu. Pri glampingu ide v prvom rade o pohodlie. Na nové slovo zareagoval aj Britský výkladový slovník, ktorý definuje glamping ako druh kempovania, zahrňujúci ubytovanie a vybavenie luxusnejšie, ako tradičné kempovanie. Glamping uspokojí každého meštiaka, ktorý má potrebu na chvíľu sa schovať v prírode bez toho, aby sa musel vzdať svojho životného prepychu.

Samotný výber príbytku je pre nerozhodných ťažkým orieškom. Môžete sa rozhodovať medzi stanom, teepee, karavanom, mongolskou jurtou, ekologickou bunkou, no k dispozícií sú tiež chaty, zruby, dokonca luxusné prírodné vilky pre náročných. Cieľom glampingu je okrem pohodlia vytiahnuť priamo do prírody aj tých ľudí, ktorí by v iných prípadoch využili voľný čas úplne inak. Glamping je určený nielen pre „ľudí z mesta“, ale tiež pre dobrodruhov, ktorí nemajú s klasickým stanovaním žiadne skúsenosti a v neprebernom množstve potrieb na kempovanie sa ani nevyznajú. Ďalej sa tiež odporúča rodinám s deťmi a náročným cestovateľom. Ako hovorí jeden z tých, ktorí si ho vyskúšali: „Stanovanie je predovšetkým dobrodružstvom v prírode. Pre mnoho ľudí však romantika končí vo chvíli, keď sú sužovaní horúčavou alebo zimou v stane a zvádzajú márny boj so všadeprítomnými komármi. Prvá skúsenosť so životom v divočine sa často stáva zároveň tou poslednou. Stále obľúbenejší glamping je práve pre tých, ktorí sa nehodlajú vzdať civilizačných výdobytkov a pohodlia, ale chcú si zároveň užiť krásny prírody a romantiku nocí pod hviezdnym nebom. A sú predovšetkým ochotní si za stanový luxus výrazne priplatiť, pretože sa jedná vo väčšine prípadov o už postavené stany a podobné obytné zariadenia, vybavené lepšie než niektoré hotely.“

Na prvý pohľad nenápadná jurta…

Na prvý pohľad nenápadná jurta…

…ukrýva v sebe nadštandardný luxus

…ukrýva v sebe nadštandardný luxus

Luxus v prírode

V dnešných klimatizovaných oázach komfortu nie je núdza o ručne tkané perzské koberce alebo o uteráky z egyptskej bavlny. V rámci stanového servisu vám rovnako ako v hoteli vyperú bielizeň a naservírujú večeru podľa toho, na čo máte práve chuť. Nie je nič zvláštne, ak je váš stan vybavený saténovými obliečkami, oddelenou sprchou, minibarom, nočnými stolíkmi, pripojením na internet a podobne. Pre mnohých „prírodychtivých“ ľudí sa stal glamping veľmi originálnym nápadom, iní zasa hovoria o snobskom výstrelku. Psychológ by tvrdil, že je pevným dôkazom o zvyšovaní lenivosti našej populácie a lekár zas niečo o jedinej šanci, ako dostať do prírody ľudí, ktorým by pobyt v prírode prospel, no oni kvôli prírodným „divokým“ podmienkam odmietajú opustiť luxus svojho domova a radšej sa napchávajú liekmi. Vyberte si…

Kam za glampingom?

Pre Slováka je klasické stanovanie ešte stále synonymom lacnejšej alternatívy dovolenky bez veľkých výdavkov za ubytovanie. Pravý slovenský glamp by ste teda hľadali márne. Iné je to vo svete. Všetky oblasti a rezorty poskytujúce služby glampingu si môžete vyhľadať a vybrať na tejto stránke, kde nájdete celú sieť luxusných kempov-glampov z celého sveta. Z hľadiska príjemného pobytu sa v našom okolí môžeme síce stretávať so snahou zmodernizovať kempovacie priestory, no napriek pridanej hodnoty vo forme práčovne, detského ihriska či internetového pripojenia nemôžeme o glampovaní v pravom slova zmysle hovoriť. Glamping je rozšírený v rámci Európy najmä vo Veľkej Británii a vo Francúzsku, kde si môžete vybrať spomedzi mnohých ponúk. Najbližšie k Slovensku je napríklad Das Park Hotel v Ottensheime, ktorý ponúka jedinečné mestské kempovanie vo verejnom parku. A tiež veľmi príjemný a hojne navštevovaný glamp v malej dedinke Pilisszentkeres­zt, 25 kilometrov od maďarskej Budapešti. Tu sa môžete ubytovať v luxusných jurtách s kúrením a klimatizáciu, kde nechýba elektrina, reštaurácia a okrem výletov do nádhernej panenskej prírody váš pobyt spestrí jedinečný kultúrny program. K dispozícií sú dielne tradičných remesiel, filmový klub a tiež akcie plné nefalšovaného maďarského folklóru.
Pobyt v prírode získal vďaka glampingu úplne nový rozmer. Môžete prejsť cestami národných parkov, vyraziť na náročnú horskú túru, spoznávať divy prírody, obrovské skaliská, aj panenské údolia. Večer si však oddýchnete, ako by ste boli doma.
Pozrite si tiež fotogalériu k tomuto článku, ktorá vám možno dá odpoveď na otázku: „Vyrazíte toto leto kempovať či glampovať?“


Foto: luxuryvacation­source.com, goglamping.com, theecologist.org, hardwaresphere.com, glendaloughma­nor.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama