02.11.2017

Shoal Tent – takto sa nazýva zvláštny kríženec nafukovacieho člna a stanu, pomocou ktorého budete už čoskoro môcť kempovať na vodnej hladine. Či už ako rybár, alebo turista.

70% plochy našej planéty tvorí voda, respektíve vodné hladiny. Predstavte si, že časti tohto obrovského priestoru sa poľahky môžu stať vašou vodnou posteľou a to tak tak, že sa priamo na nich budete môcť utáboriť. Shoal Tent je totiž prvý stan svojho druhu na svete, ktorý vám umožní spať priamo na vodnej hladine.

Je zvláštne, že na to neprišiel nik už pred rokmi (samozrejme vynímajúc amazonských a indonézskych domorodcov). Plávajúci stan Shoal Trent predstavila len nedávno spoločnosť SmithFly ako stan , ktorý jednoducho nafúknete a pošlite na hladinu rybníka, rieky či jazera. Podobne ako napríklad nafukovací čln. S jednoduchým spacím vakom potom v tomto stane prespíte v suchu a so strechou nad hlavou.
Nafukovací stan na vode nedrží pohromade žiadna konštrukcia, kolíky ani lanká, ako je tomu u bežného stanu. Základňu plávajúcu po vode tvorí stabilný a zdvojený nafukovací raftový čln, vysoký približne 15 centimetrov, na ktorom sa po nafúknutí vztýči vlastný prístrešok opatrený dostatočne veľkými priehľadnými oknami , ktoré je možné zatiahnuť. Nafukovacia konštrukcia stanu prešla mnohými testami a výrobca udáva, že poľahky odolá aj silnému vetru. Vonkajší rozmer stanu je 2,44×2,44 m, výška 1,92 m. Stanová tkanina je z odolného vodotesného materiálu a okná sú po zatemnení zaistené ôsmimi pevnými zipsami.
Nafukovací stan si zachováva vlastnosti raftu, po vode sa s ním teda možno aj prepravovať z miesta na miesto.

Základňu stanu, teda nafukovací raft (ten má z bezpečnostných dôvodov 2 nafukovacie komory) a vrchnú časť stanu (1 nafukovacia komora), možno pritom nafúknuť zvlášť. Je to praktické a užívatelia to patrične ocenia. Ak je napríklad potrebné raft preniesť, jednoznačne ľahšie sa prenáša so zbalenou vrchnou časťou.
K výrobku každý pri kúpe dostane tiež ako súčasť balenia aj manuálnu nožnú vzduchovú pumpu a súpravu na lepenie a prípadné opravy. Aj keď je plávajúci stan vyrobený z veľmi pevnej a vodotesnej tkaniny, prípadnú nehodu nemožno vylúčiť. Vetru i dažďu má byť stan odolný dostatočne, ale v teréne predsa len nemožno úplne vylúčiť možnosť prepichnutia či natrhnutia. Samozrejme, čln výrobca dodáva aj s praktickými vakmi na jeho prenášanie.
Komu sa táto „nafukovacie vodná posteľ“ amerického výrobcu z Ohia zapáčila, bude si musieť počkať, na trhu zatiaľ nie je. Firma SmithFly, ktorá od roku 2010 na trh dodáva potreby pre rybárov a dobrodruhov, berie zatiaľ len objednávky, vlastný výrobok má predpokladaný termín dodania v januári 2018 (prvé kusy už v decembri 2017), čo je prakticky za chvíľu.
Nafukovací stan na vodu stojí 1499 amerických dolárov, kto si stan na stránkach výrobcu objedná v predstihu, niečo málo ušetrí, zaplatí len 1274 dolárov.
Veríme, že nejde len o prvú lastovičku v konštrukcií takýchto „vodných postelí“. Podľa výrobcu záujem o tento produkt prevýšil očakávania a tak výhľadovo uvažuje o ďalších typových modifikáciách stanov na vode.

Foto: smithfly.net

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama