01.05.2010

The Book of Eli je americký akčný či dobrodružný film, ktorý sa dostal do našich kín začiatkom marca. Réžie sa ujali dvojičky Hughesovci, pre ktorých je Kniha prežitia prvým spoločným celovečerným filmom od roku 2001, keď režírovali mysteriózny thriller Z pekla v hlavnej úlohe s Johnny Deppom v postave Jacka Rozparovača.

kniha-prezitia-recenzia-novinka-2010–203×300.jpg

Hlavnú úlohu v knihe prežitia získal držiteľ Oscara za film Training Day Denzel Washington, hviezda filmov ako Malcolm X, Philadelphia alebo Hurikán v ringu. Tým však hviezdne obsadenie nekončí. Hlavným záporákom vo filme je Gary Oldman, ktorý je známy svojimi zápornými postavami. Výstavné je aj ženské obsadenie – kyjevská rodáčka Mila Kunis, či hlavná hrdinka dnes už kultového Flashdance Jennifer Beals.

Celý príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti v Spojených štátoch. Celá situácia je od začiatku zahalená rúškom tajomstva a až neskôr sa dozvedáme, že svet je po vojne, po ktorej vznikla na nebi diera, cez ktorú Slnko spálilo všetko živé na Zemi, čo sa nestihlo schovať. Hlavný hrdina Eli putuje naprieč vyprahlou krajinou plnou popola a beznádeje. Na prvý pohľad drsný a skúsený muž je rodeným bojovníkom, ktorý sa dokáže vysporiadať s každou nástrahou svojej cesty. Vždy sa riadi heslom nestarať sa do toho, čo sa ťa netýka, aj keď je svedkom doby, keď sa vraždí pre trochu vody, zapaľovač, či len tak zo zábavy. Cieľ jeho cesty nie je jasný, ale je zrejmé, že to, čo ho vedie, je posolstvo. Až neskôr sa dozvedáme viac o tom, kam a prečo ide. Jeho kroky ho zavedú do malej komunity, ktorú vedie nemilosrdný Carnegie v podaní Garyho Oldmana. Carnegie, despotický vládca mesta, má len jednu túžbu. Jeho banda vrahov denno-denne vyráža za hranice mesta a hľadá akúsi knihu. Tou knihou nie je nič iné, ako Biblia. Posledná existujúca Biblia na svete. Eli zaujme Carnegieho, keď vyzabíja celú jeho bandu. Jeho bojové schopnosti, inteligencia i tajomnosť – to všetko by chcel Carnegie vlastniť, preto donúti pustovníka prenocovať a na získanie pre svoje zámery mu ponúkne svoju nevlastnú dcéru Solaru, po ktorej baží aj šéf jeho vojska (Ray Stevenson – známy ako Frank Castle z pokračovania filmu Kat). Fyzické potešenie však nie je to, čo dokáže Eliho presvedčiť, ale stretnutie so Solarou sa pre oboch stáva osudovým. Pustovníkovi sa podarí z mesta ujsť, ale Solara, nevediac, čo pácha, vysloví pred Carnegiem slová z Biblie, ktoré ju naučil Eli. Carnegie tie slová poznal. Poznal aj moc tej knihy, po ktorej tak túžil. Vedel, že s ňou môže ovládať tísice zúfalých ľudí, ktorí prežili vojnu a prebíjajú sa v tomto neľútostnom svete. A zrazu bola tak blízko. Eli, ku ktorému sa na jeho ceste pridala i zúfalá Solara sa snaží uniknúť, ale pre jej záchranu je donútený vydať Carnegiemu svoju Bibliu. Ten však neskôr z hrôzou zisťuje, že posledná existujúca Biblia na svete je napísana Braileovým písmom, ktoré už nik nevie prečítať. Jeho mesto upadá do chaosu a s ním hynie i jeho despotický vládca. Eli za pomoci Solari doputuje na západné pobrežie, kde sa skupina ľudí snaží o znovuvybudovanie civilizovanej spoločnosti. Po splnení svojho poslania a odcitovaní celej Biblie nachádza pustovník svoj pokoj.

Kniha prežitia neprináša nič nové, nič svetoborné v rámci kinematografie, ale určite sa ju oplatí vidieť. Tento film sa dá chápať aj ako určité posolstvo. Katastrofická vízia budúcnosti po vojne, pri ktorej, ako bolo naznačené, boli použité jadrové zbrane, čo malo za následok praktické zničenie civilizácie, je výstrahou pre celý súčasný svet. Vraždy kvôli dnes bežným veciam, posledný šampón na svete a pitná voda na prídel – to všetko naráža na súčasný konzumný spôsob života. Ukazuje nám dobu, kedy sa vraždí kvôli tomu, čo sa dnes vyhadzuje na smetisko.

Postava pustovníka opradená tajomnosťou Denzelovi Washingtonovi sadla, takisto ako klasická rola záporáka pre Garyho Oldmana. Určite príjemným spestrením v bezfarebnom svete bola krásna a talentovaná Mila Kunis, ktorú po jej úlohách v Knihe prežitia či vo filme Max Payne isto budeme vídať na plátnach oveľa častejšie.

Podčiarknuté, zhrnuté – kvalitný oddychový film, ktorý vás, ak budete chcieť, donúti aj popremýšľať a prehodnotiť svoj život.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama