27.06.2013

Verili by ste, že na svete existujú ľudia (a vôbec ich nie je málo), ktorých koníčkom je ženský krik? Samozrejme tým nemyslíme zvukovú kulisu rozhnevanej manželky či svokry. Kráľovné vreskotu nie sú vôbec nepríjemné, práve naopak. Ich hlavnou devízou je pekná tvárička, dokonalá postava a hlavne silné hlasivky, ktoré tieto ženy preslávili natoľko, že dnes sa na ich počesť usporadúvajú festivaly, zostavujú rebríčky úspešnosti a na internete nie je vôbec problém nájsť tisícky fanúšikovských stránok venovaných práve im. Áno, uhádli ste. Budeme sa venovať herečkám, ktoré preslávili ich výkriky v hororových filmoch.

Scream Queens

V čase po skončení druhej svetovej vojny zápasili mnohé krajiny s finančnými problémami. Kríza sa dotkla aj západných filmových štúdií, ktoré si nemohli dovoliť platiť veľké hviezdy vo filmoch, ktoré sa neskôr začali označovať, ako béčkové. Práve kvôli tomu boli neodmysliteľnou súčasťou lacných filmových hororov sporo odeté krásky, o ktorých hereckom talente môžeme pochybovať. Ich jedinou úlohou totiž bolo vyzerať na plátne sexi a presvedčivo vrieskať. V 50. rokoch minulého storočia boli kiná zaplavené hrôzostrašnými filmami s kráskami v problémoch. Medzi niektorými fanúšikmi sa stávali tieto snímky fenoménom a tak sa rodia aj kráľovné vreskotu. Niektoré preslávi jediný výkrik na striebornom plátne, iné sa medzi kráľovné prevrieskajú desiatkami filmov. Nadšenci si ich každoročne pripomínajú na festivaloch a dokonca médiá, ktoré o filmovom umení píšu len okrajovo, alebo vôbec, s obľubou zostavujú ich rebríčky.
Možno ste nevedeli, ale ženy, kričiace od hrôzy boli oporou Hollywoodu aj v dobe, keď bol film ešte nemý. Filmový historik Georege Feltenstein k tomu dodáva: „Ľudia sa vždy báli, chceli sa báť a kino im prinášalo zimomriavky, aké by v reálnom živote málokedy zažili. Diváci zažívali hrôzu s nemo kričiacimi hrdinkami filmov, akým bol napríklad Kabinet doktora Caligariho z roku 1920.“ Samotný titul Kráľovná vreskotu sa objavil v roku 1933. Bola ním poctená kanadsko – americká herečka Fay Wray (1907 – 2004), za výkon v prvej snímke o King-Kongovi, opičom monštre. Malo to byť jednorazové ocenenie, pretože Fay podala obdivuhodný výkon a jej výkriky hrôzy spolu so strach naháňajúcou obrovskou opicou dvíhali divákov zo sedadiel. Roky však šli ďalej a cena za vreskot sa začala opakovane udeľovať vďaka divákom, ktorých jednoducho jačiace krásky očarili.

Fay Wray vo filme King-Kong

Cena Scream Queen sa však stala fenoménom až v 70. rokoch, vďaka obľúbeným slasherom, čiže vyvražďovačkám. Tie sú dôležitým podžánrom hororových filmov, v ktorých sa dej točí okolo psychopatického vraha ( maskovaného, ale aj nemaskovaného) a najčastejšie partie teenagerov – mladých, pekných, no hlúpych, ktorých psychopat postupne vyvražďuje. Stačí, ak spomenieme Vreskot či Viem, čo ste robili minulé leto. V deväťdesiatich percentách prípadov stojí v epicentre slasherového diania dievča, mladá žena a tak o výber najlepšie vrieskajúcej nie je medzi herečkami – neherečkami núdza. Zaujímavým faktom pri slasheroch je, že predstaviteľky obetí bývajú potom obsadzované len do podobných úloh a málokedy sa im podarí vymaniť sa zo zaškatuľkovania a preraziť aj v iných žánroch (česť výnimkám). Naopak, ak hrá hlavnú úlohu v horore muž, na daný film sa síce takmer nedá pozerať, no býva slušným odrazovým mostíkom k hviezdnej kariére. Napríklad Johnny Deep začínal v kultovej Nočnej more z Elm Street, Kevin Bacon v pilotnom Piatku trinásteho či Josh Harnett vo Fakulte.

Tie najlepšie

Filmový priemysel postupuje dopredu míľovými krokmi. Prešiel úžasný kus cesty. Od nemého filmu k čiernobielemu zvukovému. Ten vystriedal farebný film, ku ktorému sa pridali kvalitný viackanálový zvuk, 3D obraz a navyše zaúradovala digitalizácia snímok a špeciálnych efektov. No vrieskajúce ženy s očami plnými hrôzy zrejme tak rýchlo nenahradí počítačová animácia.
Kráľovné vreskotu nezastaví ani vlna feminizmu a tak si dnes môžeme predstaviť najznámejšie herečky, ktoré sa môžu popýšiť týmto titulom.

Barbara Steele (1937)

Herečku pochádzajúcu z britských ostrovov preslávil film Maska démona (1960). Mala tak zaujímavé črty tváre, že po tomto filme sa o ňu začali biť režiséri, natáčajúci béčkové horory. Barbara zažiarila hlavne v talianskych snímkach a jej výkriky boli naozaj strašidelné. Tento fakt z nej spravil najslávnejšiu kráľovnú vreskotu v histórií.

Janet Leigh (1927)

Niektoré herečky potrebujú natočiť množstvo filmov, aby sa o nich začalo rozprávať v súvislosti s jačaním a niektorým stačí vykríknuť jeden jediný krát. To je prípad americkej herečky Janet Leigh. V slávnom Hitchcockovom filme Psycho si zakričala len raz – v kultovej sprchovej scéne.

Caroline Munroo (1949)

Dokonalá postava, zmyselný pohľad a obrovská dávka sexepílu predurčovali túto herečku k úlohám zvodných krások. Stalo sa tak napríklad v bondovke Špión, ktorý ma miloval (1977), alebo v rozprávke Zlatá Sindibádova cesta (1974). Okrem toho sa venovala modelingu a nakrúcaniu hororov. Právom prevzala v 70. rokoch žezlo kráľovien vreskotu.

Jamie Lee Curtis (1958)

Je dôkazom, že jablko nepadá ďaleko od stromu a tiež toho, že z hororovej herečky môže vyrásť jedna z najvýznamnejších hviezd svojej generácie. Talent zdedila po svojej matke Janet Leigh a kráľovnou vreskotu sa stala doslova cez noc po uvedení legendárneho hororu Halloween

Linnea Quigley (1958)

Patrí medzi najusilovnejšie kráľovné. Na konte má viac, ako 50 úloh v nízkorozpočtových krvákoch a poctivo vrieska od 70. rokov po súčasnosť . Aj napriek svojmu veku ju nikdy nelákalo zobrať konečne nejakú inú úlohu, ktorá by ju vyniesla k hviezdnym výškam.

Heather O´Rourke (1975 – 1988)

Bola najmladšou kráľovnou, teda skôr princeznou vreskotu. Preslávila ju hororová trilógia Poltergeist. Bohužiaľ už nie je medzi nami. Zomrela ako dvanásťročná potom, ako jej prasklo črevo, zasiahnuté infekciou.

Dnešok
Súčasná vlna krvákov praje novým kráľovnám. V niekoľkých dieloch Vreskotu (Scream) excelovali aj zvučné mená strieborného plátna, ako Drew Barrymore či Neve Campbell. Podľa denníka USA Today patrí k novej kráľovskej krvi napríklad Naomi Watts (1968). Tá o filmovom vreskote povedala: „Nie je to vôbec sranda.Počas natáčania som niekoľko krát prišla o hlas.“ Opačný názor však má Tiffany Shepis (1979), známa hviezdička hororových príbehov: „Je to oveľa lepšie, ako sa chichotať v nejakej romantickej komédií.“

Naomi Watts

Naomi Watts

Drew Barrymore

Drew Barrymore

Foto: bumpshack.com, theschleicher­spin.com, picsdrive.com, beyondhollywo­od.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 27.06.2013 20:07
Milan Švidroň

Ja si neviem spomenúť, ktorá hrala hlavnú úlohu vo filme Mesto Zombie - bola to taká vysoká blondína a veru vrieskala tiež statočne...nevie niekto jej meno?

Prihlásenie
 
 
Reklama