27.04.2012

Svet im je vďačný za množstvo fantastických filmových postáv. Ich tváre však pozná málokto a ich mená poznajú zväčša len ozajstní filmoví znalci. Hrali hlavné postavy, no často krát sa im neušlo miesto ani len v záverečných titulkoch filmov a seriálov. Prijmite pozvanie zoznámiť sa s hercami, ktorí boli počas filmovania schovaní v maskách rozprávkových postáv, príšer a rôznych fantastických kreatúr.

GODZILLA

Päťdesiate roky minulého storočia znamenali v japonskej kinematografií prudký nástup filmov s tématikou kaiju (ázijské monštrá). Jednou z najznámejších príšer bola Godzilla, obrovský jašter, naháňajúci strach a zanechávajúci za sebou spúšť maximálnych rozmerov. V maske Godzilly sa neuveriteľných 18 rokov schovával Haruo Nakajima , známy pod prezývkou Kráľ netvorov. Svoju úlohu bral veľmi vážne. Ako raz poznamenal: „ Nechcel som byť len hercom v kostýme Godzilly, ktorý mohol byť hocikedy nahradený akýmkoľvek iným hercom. Sledoval som chovanie zvierať a dlhé hodiny som nacvičoval napríklad chôdzu jaštera tak, by na plátne vyzerala dôveryhodne.“ Okrem Godzilly neváhal Haruo navliecť na seba kostým akéhokoľvek monštra. A tých sa zjavovalo v tom čase v japonských filmoch nespočetne veľa. V jednom z posledných „godzillích“ filmov hral dokonca trojúlohu. Okrem jaštera sa objavil v postave vydavateľa kníh aj dôstojníka obranných síl. Herectvo mal totiž v krvi. A aj bez masky hral bravúrne. Dokázal to už v roku 1954 v legendárnom filme Akira Kurosawu Sedem samurajov, ktorý sa stal predlohou pre nemenej slávnu snímku Sedem statočných.

ALF

Kto by ho nepoznal? Chlpatá vesmírna príšerka, ktorá po stroskotaní svojej vesmírnej lode na Zemi začne znepríjemňovať život rodine Willieho Tannera. Bábka, stvárňujúca Alfa mala len okolo 80 centimetrov a väčšina záberov na ňu bola snímaná tak, že ju bolo vidno len od pol pása nahor. Pre zábery na celé telo Alfa však bolo potrebné nájsť niekoho extrémne malého, kto by stvárnil chlpatého mimozemšťana pri chôdzi a behu. Predstavy producentov dokonale spĺňal cirkusový artista, zabávač a trpaslík v jednom Mihály „Michu“ Mészáros (1939), rodák z maďarskej Budapešti. Napriek tomu, že v kostýme Alfa bolo počas filmovania pod jasnými svetlami reflektorov extrémne teplo a niektoré filmovacie úseky boli naozaj dlhé, Mihály si nesťažoval. Alf mu totiž priniesol ešte väčšiu slávu, ako jeho cirkusové vystúpenia. Členovia filmovacieho štábu dodnes spomínajú: „Bol to jeden z najdiscipli­novanejších ľudí v ateliéroch, kde sa seriál nakrúcal. Preto sme mu často odpustili obidva jeho zlozvyky – pitie whisky a fajčenie obrích cigár cez prestávku.“ Alfov hlas v originálnom anglickom znení nadaboval producent Paul Fusco. Mihály Mészáros sa s výškou 83 cm v pohode vmestil do kostýmu. Ten sa dá poľahky rozoznať od bábky pri sledovaní jednotlivých častí seriálu. Kostýmová hlava Alfa mala rozdielne proporcie oproti bábkovej verzií, do ktorej by Mihályho hlava nevošla.

E.T.

Steven Spielberg bol odjakživa známy svojou precíznosťou počas filmovania. Pri nakrúcaní filmu o malom mimozemšťanovi menom E.T. postavil sám seba pred ťažkú úlohu. Chcel, aby bábka, stvárňujúca stroskotanca z inej planéty vyzerala, ako živá. Tak boli zostrojené tri verzie vesmírčana. Dve mechanické bábky a jeden kostým, v ktorom mal byť herec. Film teda využíval tri telíčka E.T. so štyrmi vymeniteľnými hlavami. Bábka, upevnená na podlahu stála 1 500 000 dolárov. Skrývala v sebe množstvo elektroniky a mechanizmov, ktoré ovládalo desať technikov. Títo museli mať presne skoordinované pohyby, aby pohyby a mimika tváre bábky vyzerala naozaj reálne. Vyžadovalo to enormné množstvo úsilia. To však nebolo nič proti tomu, keď bolo potrebné nafilmovať bábku pri chôdzi. Pôvodne chcel aj tu Spielberg použiť elektro – mechanický pohon, no po upozornení, že by sa bábka tým predražila o ďalší milión dolárov sa rozhodol navliecť do bábky živého tvora. Človeka nízkeho vzrastu. Nakoniec sa v kostýme E.T. vystriedali traja ľudia.

Michael Patrick Bilon (1947 – 1983) meral vinou genetickej anomálie v dospelosti menej, ako 86 centimetrov. To mu však nezabránilo žiť plnohodnotný život. Vystupoval v niekoľkých reklamách, dokonca sa mu ušli aj malé filmové úlohy. To by ho však neuživilo a tak navyše pracoval ako dispečer na policajnej stanici. Tu prijímal tiesňové volania a koordinoval policajné zásahy. A práve tu ho zastihla správa, že Spielberg hľadá pre svoj film človeka veľmi malého vzrastu. Zobral si teda dovolenku a vyrazil na kasting. Na skúškach sa zúčastnilo veľa uchádzačov, no vybratí boli iba dvaja. Michael Bilon a Tamara Detro (1959 – 1990), známa pod umeleckým pseudonymom Tamara De Treaux – trpasličia žena, len o málo vyššia, ako Michael. Neskôr k nim pribudol 12 ročný chlapec menom Matthew de
Merritt
. Tento sa narodil bez nôh a v normálnom živote sa pohyboval pomocou skateboardu. V kostýme E.T. používal na chodenie ruky. Tak vznikla charakteristická kolísavá chôdza mimozemšťana.

Najčastejšie sa v chodiacich scénach zjavoval Michael Bilon. Ten doslova trpí horúčavou v kostýme z latexu, umelej hmoty a laminátu. Krátko po nakrútení filmu umiera na zápal pľúc. Spielberg sa snažil ututlať ľudský podiel na E.T. V prvom rade vyslovene zakázal hercom v kostýme vesmírčana rozprávať o tom, že ho hrali. Mená predstaviteľov E.T. sa nedostali ani do záverečných titulkov filmu. Navyše kamufloval hercov pomocou vyťahovacieho krku bábky, aby si nik nemyslel, že je v nej schovaný človek.Všetci traja predstavitelia E.T. boli tak malí, že siahali len do výšky trupu bábky. V prestávkach počas filmovania štáb vždy odmontoval hlavu a cez otvor vháňali hercom pomocou ventilátora dovnútra čerstvý vzduch.
To však nie je všetko. Aj ruky E.T. boli „živé“ a v skutočnosti patrili herečke pantomímy Caprice Rotheovej, ktorá zareagovala na inzerát zháňajúci človeka s dlhými a tenkými prstami. Vtedy ešte netušila, akú „búdu“ si na seba ušila. Počas filmovania mala navlečené špeciálne rukavice siahajúce až po ramená a končiace predĺženými prstami s legendárnou červenou žiarovkou, ktorá sa podľa potreby rozsvecovala. Caprice sa počas nakrúcania scén musela doslova poskladať aby ju nebolo v záberoch vidno. Vďaka nej sa mimozemšťanovi trasú ruky. Herečka totiž nemohla ovládať svoju nervozitu. Spielbergovi sa to však zapáčilo a „trasúce“ zábery použil vo filme.
Zvláštny je aj príbeh hlasu postavičky. Audio experti ho vytvorili spojením troch ľudských hlasov so zvukmi, ktoré vydáva pes a riečna vydra. Ako základ bol použitý hlas Patricie A. Welshovej. Tá sa na „pľac“ dostala náhodou po tom, ako jeden z členov štábu začul v supermarkete jej drsný hlas vypestovaný štyridsiatimi cigaretami denne. Zvukoví mágovia ho vyšperkovali hlasom známej herečky Debry Wingrovej. Patrícia nahovorila aj dve najznámejšie vety z filmu: „E.T. Phone Home“ a „Be Good“. Puntičkársky Spielberg si na tieto dve vety dokonca dal vystaviť ochrannú známku a podľa kontraktu ich nesmela Patrícia do konca života vysloviť, pretože by si ju diváci mohli spojiť s postavou E.T. Či túto zmluvu dodržala, nevedno. Isté však je, že ani ona nebola uvedená v titulkách.

Tamara De Treaux. Podľa jej postavy bol vymodelovaný trup E.T. Sama si zahrala v scéne, keď mimozemšťan odchádza k materskej lodi v závere filmu

Tamara De Treaux. Podľa jej postavy bol vymodelovaný trup E.T. Sama si zahrala v scéne, keď mimozemšťan odchádza k materskej lodi v závere filmu

MRÁZIK

Kto by nepoznal klasickú Ruskú rozprávku o Nastenke, Ivanovi a deduškovi Mrázikovi? Stretávame sa s ňou každé Vianoce na televíznych obrazovkách a ani po takmer päťdesiatich rokoch, ktoré v roku 2014 uplynú od jej nakrútenia nestráca nič zo svojho kúzla. Medzi postavami vyniká Baba-Jaga. Nielen kvôli svojskému humoru, ale aj bravúrne zvládnutému herectvu jej predstaviteľa. Ten sa volal civilným menom Georgij Milijar (1903 – 1993). Počas kariéry s obľubou brával na seba podobu všelijakých rozprávkových bytostí, no Baba Jaga bola jednoducho najlepšia. Georgij si pre túto úlohu sám vymyslel kostým. Neskôr s úsmevom spomínal na to, ako mu vďaka mimike grimasám počas nakrúcania odpadával umelý nos a maskéri mu ho museli znovu a znovu naliepať. To, že Babu Jagu hrá chlap zistili diváci už pri premiére rozprávky. Trvalo však dosť dlhú dobu, kým zistili, že pod jej maskou sa ukrýval práve Georgij Miliar.

PREDÁTOR

Zo svojou výškou 218 cm mal Kevin Peter Hall (1955 – 1991) našliapnuté skôr ku kariére profesionálneho hráča basketbalu. Zhoda náhod však chcela, že práve vďaka svojej výške hral v hollywoodskych trhákoch rôzne príšery. Najznámejšou z nich bola postava Predátora z rovnomenného filmu. Pikantné bolo, že v maske monštra tak nahradil vtedy ešte málo známeho Jeana Clauda van Damma, ktorý bol príliš malý na to, aby sa vo veľkom a ťažkom kostýme vôbec mohol pohybovať. Tvorcovia Predátora tiež robili veľké tajnosti s obsadením postavy vesmírneho netvora. Kevin Peter Hall však dostal v roku 1987 príležitosť ukázať svoju pravú tvár práve vo filme Predátor. Ako je to možné? Hall si jednoducho zahral v záverečnej scéne afroamerického pilota bojového vrtuľníku. Po nakrútení Predátora 2 mal Kevin vážnu dopravnú nehodu. Lekárom sa ho síce podarilo zachrániť, no pri transfúzií ho nakazili vírusom HIV. Hall umiera v roku 1991 na zápal pľúc spôsobený chorobou AIDS. Krátko pred svojou smrťou však hrá opäť zamaskovaný tak, že ho nikto nespoznal. Jeho postava sa tentoraz volá Bigfoot a je hlavnou hviezdou seriálu Harry a Hendersonovci.

VOTRELEC

Bola Badejo bol neznámy nigérijský študent dizajnu, ktorý navštevoval prestížnu školu v USA. Tak, ako Kevin Peter Hall ohuroval svojou impozantnou výškou 218 cm. Okrem toho však mal extrémne tenké telo. A práve preto sa stal objektom záujmu tímu režiséra Ridleyho Scotta, ktorý sa práve chystal nakrúcať jeden z kultových sci-fi hororov s názvom Votrelec. Spomína jeden z členov štábu: „Bolo to neuveriteľné. Ten človek mal tak tenké nohy a ruky, že vyzerali, ako kosti obalené kožou.“ Režisér Scott bol nadšený: „Keď sme Badeja navliekli do kostýmu, vďaka svojej výške a dlhočizným tenkým rukám a nohám vytváral ilúziu, že v maske nemôže byť človek.“ Od štábu si tiež vyslúžil prezývku „masajský bojovník“. Bola Badejo odohral väčšinu scén schovaný v kostýme, na výrobu ktorého okrem latexu a umelej hmoty bola použitá napríklad plastelína, prezervatívy, dokonca súčiastky z Rolls-Royce. Iba v niektorých náročnejších scénach ho zaskakovali profesionálni kaskadéri Eddie Powell a Roy Scammel. Model Votrelca mal dve kostýmové verzie, ktoré sa po filmovaní museli denne zvnútra a zvonku vyčistiť a natrieť farbou. Škoda, že v pôvodnej verzií, ani v rozšírenom režisérskom zostrihu sa votrelec skoro nikdy neukáže v celej svojej kráse. Vo vystrihnutých scénach, ktoré vyšli na DVD ako bonus ho však vidno. Hlavne v rozšírených scénach smrti Bretta a Lambertovej, ktoré boli tak drastické, že sa ich Ridley Scott rozhodol nepoužiť.

HVIEZDNE VOJNY

Hviezdne vojny sa od svojej prvej časti priam hmýrili rôznymi fantastickými postavami a postavičkami, pri ktorých hrala prím hlavne práca šikovných maskérov a ešte šikovnejších hercov. Pripomeňme si niektorých z nich.
Peter Mayhew – Chewbacca.
Režisér Hviezdnych vojen George Lucas chcel pôvodne navliecť do kostýmu chlpatého Chewbaccu kulturistu Davida Prowseho. Náhoda však chcela, že sa tak nestalo. V roku 1976 bola natočená rozprávka Sindibád a Tigrie oči. Úlohu obrovského netvora Minotaura v ňom hral neskutočne vysoký Pete

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Stana (Neregistrovaný užívateľ) 01.05.2012 10:39
Stana

Veľmi dobrý článok. Keď si však predstavím to neznesiteľné teplo v niektorých kostýmoch, vôbec tým hercom nezávidím.

Ivan Nôta 30.04.2012 15:05
Ivan Nôta

www.comicbookmovie.com/fansites/Whispers68/news/?a=11455 ...fotky hercov, schovávajúcich sa pod maskou - väčšinou v horroroch

Ivan Nôta 30.04.2012 14:53
Ivan Nôta
Milan Švidroň napísal:

Tak toto je vážne jeden z naj článkov - a to nielen ha hobbyportali, ktorý som čítal. Koníčkom množstva ľudí sú filmy - a práve tie, ktoré autor spomína v článku boli moje obľúbené počas mladosti až doteraz. Nikdy som sa nezamýšľal nad tým, kto bol v maske, ale teraz, keď to viem, si asi všetky tie filmy pozriem odznova. Ďakujem. P.S.: Nechystáte pokračovanie? POD MASKOU 2 ?

Ďakujem - Pod maskou 2 zatiaľ nechystám, niektoré doplňujúce informácie pridám možno sem do komentárov. Nejaké doplňujúce fotky nájdete napr. tu: music-juice.com/celebrity-news/celebrities-behind-the-mask… - upozorňujem, že fotografia M.Bilona, ktorý hral E.T. nie je v článku na music-juice.com relevantná. Pred pár rokmi niekto dal túto "fake" fotografiu do svojho blogu a potom sa rozšírila, ako kóšer.

Milan Švidroň 30.04.2012 14:21
Milan Švidroň

Tak toto je vážne jeden z naj článkov - a to nielen ha hobbyportali, ktorý som čítal. Koníčkom množstva ľudí sú filmy - a práve tie, ktoré autor spomína v článku boli moje obľúbené počas mladosti až doteraz. Nikdy som sa nezamýšľal nad tým, kto bol v maske, ale teraz, keď to viem, si asi všetky tie filmy pozriem odznova. Ďakujem. P.S.: Nechystáte pokračovanie? POD MASKOU 2 ?

Ivan Nôta 29.04.2012 20:50
Ivan Nôta

To Spock & moody -> Ospravedlňujem sa - jasné, že Star Trek, v tvorivom návale sa chybička "vloudila". Opravím to. Vďaka za upozornenie

Buran (Neregistrovaný užívateľ) 29.04.2012 20:35
Buran

Tak takéto niečo som hľadal. Skvelé. Filmy sú moja srdcovka a niekedy som aj ja premýšľal, kto hral napríklad Votrelca, Predátora a tak. Ďakujem.

Spock (Neregistrovaný užívateľ) 29.04.2012 11:54
Spock

Kirk je zo Star Treku, ale inak dobrý článok :)

moody (Neregistrovaný užívateľ) 29.04.2012 11:42
moody

"tvorcovia natreli na bielo masku kapitána Kirka z televízneho seriálu Star Wars, respektíve masku Williama Shatnera, ktorý Kirka hral."

Snad Star Trek nie ?

fifo (Neregistrovaný užívateľ) 28.04.2012 15:29
fifo

Tak toto je bomba článok. Super.

Sisa 28.04.2012 09:29
Sisa

No a ja som doteraz stále premýšľala, že odkiaľ tie potvory nabrali...:) Si mi skazil ilúzie z detstva :)))))) Super článok, tatko:)

Prihlásenie
 
 
Reklama