11. decembra 1910 sa v Senici pri Banskej Bystrici narodil herec, filmový režisér a scenárista Paľo Bielik.
V roku 1929 vyštudoval Paľo Bielik Štátnu odbornú školu kovorobnú v Banskej Bystrici a po vojenskej službe pracoval ako kreslič, montér, predavač i žandár a herectvu sa venoval ako ochotník v rodnej dedine. Na celoslovenskej prehliadke divadelných ochotníckych súborov si ho všimol Karel Plicka a statného mládenca odporučil Martinovi Fričovi do pripravovaného filmu o Jánošíkovi. Bola to šťastná voľba. Film, ktorý mal premiéru v roku 1936, zožal úspech a cezeň sa Paľovi Bielikovi otvorili dvere do filmových ateliérov i do Slovenského národného divadla, v ktorom účinkoval v rokoch 1939 – 42. Režisér Ján Borodáč mu dal príležitosť zahrať si v hrách Ivana Stodolu, Júliusa Barča – Ivana, Jána Chalupku ale i v Schillerovej dráme Viliam Tell.
V roku 1942, po tom, čo absolvoval štúdium na dramatickom oddelení Štátneho konzervatória v Bratislave, prešiel Paľo Bielik do filmovej spoločnosti Nástup a venoval sa filmovej tvorbe, a to ako scenárista i ako režisér. Menej je známe, že Paľo Bielik sa vo svojich režisérskych začiatkoch venoval dokumentárnemu filmu a vlastne je zakladateľom slovenskej dokumentárnej filmovej tvorby. Z jeho dielne vyšli dokumenty Miznúca romantika, Hlavátky, Umelé vlákna a predovšetkým si získal uznanie autorským filmom Na ostrove kormoránov.
V lete 1944 Paľo Bielik nakrúcal v rodnom kraji folklórny film Hanka sa vydáva. So skupinou svojich spolupracovníkov prešiel do služieb Československého armádneho filmu v Banskej Bystrici a nakrúcal zábery z rušných povstaleckých dní. Hoci sa z tohto vzácneho dokumentu zachovalo len 590 m, bolo to dostatok na to, aby po vojne, ktorej koniec privítal v gestapáckom väzení, pripravil dokumentárny film Za slobodu a niektoré sekvencie využil aj v hranom filme Vlčie diery v roku 1948.
Prvým Bielikovým hraným filmom bola dráma Varúj!, ktorú natočil v roku 1947 a v ktorej si aj sám zahral. Nasledovali spomínané Vlčie diery, Priehrada, Lazy sa pohli, V piatok trinásteho, Hamovka v sektore B, Rohy, Nie je Adam ako Adam, Štyridsaťštyri, Kapitán Dabač, Majster kat, Traja svedkovia. Je aj autorom scenárov k filmom Stretnutie a Nie. Že Vám v tomto zozname jeden film chýba? Áno, máte pravdu. V rokoch 1962 – 63 sa na plátnach kín objavili dva diely jeho Jánošíka.
Paľo Bielik zomrel v Bratislave 23. apríla 1983.
Foto: Encyklopédia Slovenska.
Zanechať odpoveď