23.03.2012

Pred rokom, 23. marca 2011, zomrela jedna z najväčších osobností filmového plátna, herečka Liz Taylorová, ktorá do pamäti skôr narodeným vošla najmä ako Kleopatra po boku nemenej slávneho Richarda Burtona. Jej búrlivý život, v ktorom stihla osem sobášov, je akoby prototypom štýlu hollywoodskych filmových hviezd.

27. februára by sa bola dožila 80 rokov. Napriek všetkej sláve nepostrehli sme, že by toto okrúhle výročie nejako výraznejšie zaujalo verejnosť i médiá. Asi naozaj platí, že „sláva je len poľná tráva“.

Hviezdou už v detských rokoch

Elizabeth Rosemond Taylor sa narodila 27. februára 1932 v londýnskom Hampsteade ako dcéra amerických rodičov, s ktorými sa ako sedemročná presťahovala do Kalifornie. Cestou na lodi prvýkrát navštívila kino. Učarovalo jej a s podporou matky hneď mohla plniť svoj detský sen. Už ako deväťročné kučeravé okaté dievčatko sa postavila Liz pred kameru. Keď vo filme Lassie sa vracia úspešne nahradila Mariu Flynnovu, stala sa z nej detská hviezda najvyššieho rangu a jej kariéra stúpala.

Už vtedy nemohla ujsť pozornosti médií. Nie vždy ju iba chválili. „Elizabeth Taylor je živým argumentom proti zamestnávaniu detí vo filme,“ napísali londýnske Sundey Pictorial. Filmový priemysel má svoje zákonitosti. O malej Liz vyšla dokonca autobiografická knižka. Slávu doslova svetovú jej priniesol film Miesto na výslní, ktorý mal premiéru na jeseň 1951. V ňom bol jej filmovým partnerom Montgomery Clift, o ktorom neskôr napísala: „Poznám iba dvoch hercov, Montgomeryho Clifta a Richarda Burtona, s ktorými sa cítim takmer fyzicky zrastená, akoby pupočnou šnúrou, zelektrizovaná a elektrizujúca,“ povedala neskôr.

Nevydarené vzťahy

Ako sedemnásťročná sa Liz zasnúbila s Glenom Davisom, no nedlho na to dala prednosť Williamovi Pawleymu, no ani táto láska netrvala viac ako pol roka. To boli vďačné námety pre bulvár. „Keby som bola taká, ako ma opísali, nenávidela by som sa,“ reagovala Liz na novinové články.

V máji 1950 sa konala prvá veľkolepá svadba. Liz povedala áno Nickovi Hiltonovi. Otázne je, koľko v tom bolo skutočnej lásky a akú úlohu v tom zohrala vidina hotelového impéria, ktoré mal jej muž zdediť. „Naozaj som si myslela, že na manželstvo stačí biela chalúpka a nadýchaná zástera,“ vyjadrila sa o tomto svojom prvom manželstve Liz Taylorová. *„Iní mladí ľudia sa pokojne môžu hádať. Lenže my skôr ako sa stačíme pobozkať a zmieriť, už sú toho plné noviny.“
*
Toto jej prvé manželstvo trvalo osem mesiacov. Do roka a do mesiaca bola Liz opäť pod čepcom. Jej druhým mužom sa stal o 19 rokov starší Michael Wilding, ktorému porodila dvoch synov. Druhý z nich sa narodil na herečkine 23. narodeniny.

V roku 1956 vošiel do jej života ďalší osudový muž: Mike Todd, ktorému porodila dcéru Elizabeth Frances. Z rodinného šťastia, ktoré sa konečne pred ňou črtalo, sa však dlho netešila. V máji 1958 Mike zahynul pri páde lietadla. Napriek žiaľu Liz úspešne zvládla natáčanie filmu Mačka na rozpálenej plechovej streche, v ktorom bol jej filmovým partnerom Paul Newmann. Pomohol jej svedok na ich svadbe Eddie Fisher. Asi v tom „vedel chodiť“, veď mal za sebou už päť manželstiev. Zosobášila sa s ním 12. mája 1959, kvôli nemu dokonca konvertovala na judaizmus a spolu si adoptovali dievčatko.

Vraj osudová láska

Ťažko súdiť, koľko bolo v počínaní Liz Taylorovej túžby po sláve, popularite, koľko nymfomanstva a koľko skutočnej túžby po šťastí. To vedela azda iba ona sama a vzala si to so sebou do filmového neba. Faktom je, že dostala úlohu, vďaka ktorej ju spoznal naozaj celý svet. Stala sa Kleopatrou v rovnomennom veľkofilme. Jej partnerom sa stal Richard Burton a ako sa rýchlo ukázal, nielen filmovým. Obaja sa kvôli svojmu vzťahu rozviedli a v marci 1964 ho spečatili sobášom.

Ani toto manželstvo snov nebolo bezproblémové. O Richardovi Burtonovi prinášali bulvárne noviny nelichotivé články ako o pijanovi a hýrivcovi. Napriek tomu ich spoločný život, ktorý sa odráža aj v ďalšom úspešnom Oscarovom filme Liz Taylorovej Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, vydržal desať rokov. Ba po 16-mesačnom odlúčení si znova našli k sebe cestu, ba si aj sľúbili „večnú lásku“, ktorá trvala „až“ osem mesiacov. Zrejme na to mal vplyv nový Lizin objav: iránsky veľvyslanec v USA Ardeshir Zahedi. Hoci sa Liz opäť rozviedla, tento vzťah neskončil sobášom. Ukázalo sa, že pre Ardeshira bola silnejšia láska k vlasti a moslimskej viere.

Rok 1976 sa ešte neskončil a Liz Taylorová už bola znova riadnou manželkou. V decembri toho roku sa totiž zosobášila so senátorom Johnom Warnerom. Keď sa aj s ním po šiestich rokoch rozviedla, zdalo sa, že päťdesiatročná herečka má už všetky ľúbostné poblúznenia za sebou. Opak bol pravdou a štyri mesiace pred svojou šesťdesiatkou sa na Jacksonovom ranči Neverland konala posledná, ôsma svadba Liz Taylorovej. Jej manželom sa stal Larry Fortensky. Nebol z hereckého sveta, no zdalo sa, že by to mohol byť dobrý partner na jej dôchodcovské roky, hoci o ňom nekolovali dobré zvesti. Po piatich rokoch sa však aj toto manželstvo skončilo rozvodom.

Liz Taylorová nakoniec všetkých svojich mužov prežila. Zomrela pred rokom, 23. marca 2011, vo veku 79 rokov.

Vo filmoch žije ďalej

Nech už bol život Liz Taylorovej akokoľvek zložitý a búrlivý, nikto nemôže spochybniť fakt, že patrí na najvyššie poschodie v sieni hereckej slávy 20. storočia. A rovnako nikto, teda najmä z mužského pohľadu, nezaprie skutočnosť, že do sál divákov nepriťahoval iba dej filmu prebiehajúci na plátne, ale aj prirodzená, ženská krása hlavnej aktérky.

Už sme spomenuli niektoré jej úspešné diela, ktoré sa radia do zlatého fondu svetovej filmotéky. Úspech vo filme Lassie sa vracia, ktorý slávila ako 11-ročná, naštartoval jej hereckú kariéru. Kritika vysoko hodnotí najmä jej postavu Maggie v Mačke na rozpálenej streche v roku 1958 a jej výkon, ocenený Oscarom, vo filme Telefón Butterfield 8. Druhého Oscara získala Liz Taylorová za hlavnú úlohu vo filme Kto sa bojí Virginie Woolfovej? Ten mal premiéru v roku 1966.

Mohli by sme spomenúť ďalšie filmy, v ktorých Liz Taylorová uplatnila nielen svoje herecké schopnosti, ale aj prirodzenú krásu a šarm. Napriek tomu pre väčšinu z nás zostane natrvalo zapísaná v pamäti ako legendárna egyptská kráľovná Kleopatra. Tento jej najznámejší film prišiel do kín v roku 1963.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama