11.07.2010

Repo Men je akčná sci-fi snímka, ktorá rozpráva príbeh muža pracujúceho ako vymáhač. Nič neobvyklé. Až na fakt, že predmetom vymáhania sú umelé náhrady ľudských orgánov ako pečeň, srdce a vlastne čokoľvek, na čo si človek spomenie. Čo sa stane s neplatiacim klientom, ktorému mu je takýto orgán (ne)násilne odobraný, si určite každý dokáže predstaviť.

repo man

Jeden z najlepších vymáhačov v meste, Remy, príde pri pracovnej nehode o srdce a firma mu veľkoryso implantuje najnovší model. Po úraze však už nedokáže ďalej vykonávať svoju prácu, keďže v ňom umelé srdce a rodinné problémy prebudia skrytú empatiu voči zákazníkom. Bez práce si však nedokáže zarobiť na životodarné splátky a tak sa dostáva na čiernu, resp. červenú listinu.

Príbeh je adaptáciou knihy The Repossession Mambo od Erica Garciu, ktorý sa môže pochváliť naozaj pestrou tvorbou. Kniha síce nemá úchvatné ohlasy, ale pre ľudí ako ja, ktorí nemajú tento námet príliš opozeraný, je idea pútavá.

V hlavnej úlohe Remiho sa objavuje Jude Law a po jeho boku Forest Whitaker ako kolega a priateľ Jake. Foresta som v takejto úlohe naozaj nečakal. Je však očividne všestrannejší ako som si myslel. Rýchle akčné scény zvládajú obaja herci bravúrne a vydarené sú hlavné súboje s nožmi, ktoré sú vo väčšine akčných filmov pomerne odfláknuté. Choreografi bojov prejavili väčšiu fantáziu ako hod, či náhodilé bodnutie do oka. Za zmienku stojí aj Alice Braga ako Beth, príležitostná barová speváčka, ktorá sa skrýva pred vymáhačmi a jej vzťah s Remim predstavuje okrem iného aj romantickú zložku príbehu.

Film je natočený trochu nerovnomerne a kvalita má kolísavú tendenciu. Úvodných 20 minút je skvelých a pomaly a presvedčivo vás vťahujú do deja. Potom sa film na istý čas akoby kreatívne odmlčí. Akčný scény a dejové posuny v známych lokáciách nepôsobia veľmi originálne, ale ak nečakáte filmový zážitok á la Shawshank, dá sa na nich zabaviť. Všetko zachraňujú posledné dve desiatky minút filmu, ktoré sú skutočne excelentné. Rád by som niečo naznačil, ale aj najmenší detail by mohol prezradiť záverečnú pointu.

Pre sci-fi závisláka mierne cyberpunkový Repo Men neprináša vagón nových nápadov, ale nepatrí ani do kategórie filmov, na ktoré si už zajtra nespomeniete. Solídna akcia, občasný čierny humor a dostatočný podiel kvalitného filmu stoja za kúpu DVD či návštevu kina.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama