Archív

Rozprávka Nekonečný príbeh oslavuje 30 rokov

Pred necelým rokom sme oslavovali 40. „narodeniny“ legendárnej rozprávky „Tři oříšky pro Popelku“: http://hobbyportal.sk/umenie/filmy/legendarne-tri-orisky-pro-popelku-oslavuju-40-rokov .Dnes tu máme ďalšieho rozprávkového oslávenca. Od nakrútenia kultového Nekonečného príbehu (*The Neverending Story*) uplynulo práve 30 rokov.
Človeku sa ani nezdá, ako rýchlo plynie čas. Po tridsiatich rokoch od zrodenia rozprávky, ktorú si obľúbili malí aj veľkí na celom svete vám prinášame množstvo zaujímavostí a faktov o tomto filme.

story.jpg

Cesta do rozprávky, alebo – čo sa dialo za scénou

Nakrúcanie Nekonečného príbehu začalo v Nemecku 14. marca 1983. Posledná klapka padla koncom novembra v kanadskom Vancouveri. Veľa scén sa nakrúcalo v Španielsku a v Britskej Kolumbií. Počas natáčania v Nemecku bolo tak horúce leto, že sa jeden z modelov *Ivory Tower* (Slonovinovej veže) doslova roztavil. Taktiež vďaka rozhorúčenému „vlniacemu sa“ vzduchu nemal štáb pár dní prácu. Naháňačka na začiatku filmu a na samom konci sa nakrúcala vo Gastowne (Vancouver) a aj dnes v zábere môžete vidieť legendárne parné hodiny *Gastown Steam Clock*. Scény, nakrúcané v krytom štúdiu sa realizovali v Bavaria Studios Mníchov a aj dnes sa môžete počas prehliadok tohto štúdia dotknúť reálnych modelov draka Falca a Kameňožrúta , použitých vo filme a vyfotiť sa s nimi.

falco-kamenozrut.jpg

Nekonečný príbeh sa nakrúcal pod taktovkou režiséra Wolfganga Petersena podľa knižnej predlohy Michaela Endeho a na tú dobu stál veľmi slušnú sumu (27 miliónov dolárov), ktorá sa však časom niekoľkonásobne producentom vrátila. V tom čase to bol najdrahší film, vyprodukovaný mimo USA a ZSSR (Ruska). Aj je vám meno Wolfgang Petersen povedomé, tak vám pripomenieme, že tento rodák z Dolného Saska režíroval niekoľko ďalších filmových trhákov (napr. *Air Force One*, *Dokonalá búrka* či *Trója*).
Noah Hathaway, ktorý v príbehu stvárnil postavu malého bojovníka Atreju musel ešte pred samotným filmovaním stráviť niekoľko mesiacov v Anglicku, kde sa učil jazdiť na koni, perfektne ho ovládať a to všetko bez sedla. Paradoxne práve tieto zvieratá boli počas filmovania zdrojom nebezpečných situácií. Počas jazdy zhodil kôň, predstavujúci Artaxa mladého herca Noaha na zem a navyše na neho šliapol. Našťastie, mladík sa rýchlo vystrábil zo zranení. Oveľa väčšia tragédia však nastala pri nakrúcaní v močiaroch smútku, kde sa točila jedna z najsmutnejších scén. Atrejovho koňa Artaxa tam malo podľa scenára pochovať hlboké močiarne bahno. Scéna sa nemohla nakrúcať na viackrát, pretože jeden z koní, ktorý predstavoval v tejto scéne Artaxa bol veľmi nervózny. Stala sa však fatálna chyba, keď zlyhala plošina dvíhajúca a ponárajúca koňa do bahna. Namiesto zdvihu sa zasekla a potom sa ponorila až na dno aj z koňom, ktorý aj napriek všemožnej snahe štábu reálne umrel. Noaha Hathawaya to tak vzalo, že dva týždne odmietal filmovať. A nakoniec osud, podobný Artaxovi hrozil aj Noahovi. Plošina eskalátora zachytila jeho nohu a vtiahla ho pod hladinu. Kým herca vytiahli, bol už v bezvedomí. Našťastie, táto scéna sa viac netočila. Až po dlhej dobe od nakrútenia Nekonečného príbehu vyšli na povrch ďalšie skutočnosti, ktoré by v súčasnej dobe znamenali vysoké pokuty pre filmárov a s nimi spojené súdne spory. Napríklad počas nakrúcania scény súboja s Gmorkom prišiel Noah takmer o oko. Nakoniec však ako malé odškodnenie za všetky negatívne zážitky dostal Noah Hathaway po ukončení filmovačky koňa Artaxa (toho, ktorý prežil, samozrejme) do daru od samotného režiséra.

Slonovinová veža bol v skutočnosti model, ktorý by v dnešnej dobe vyrobil hociktorý počítač. V roku 1984 bola však reálna a z vosku *** Slonovinová veža bol v skutočnosti model, ktorý by v dnešnej dobe vyrobil hociktorý počítač. V roku 1984 bola však reálna a z vosku

Nepríjemnostiam sa nevyhli ani samotní tvorcovia. Autor knižnej predlohy Michael Ende po zhliadnutí pracovnej verzie rozprávky ostro protestoval, pretože samotný film sa až príliš odchýlil od jeho pôvodného románu. Sfilmovaná rozprávka končí dejovo v polovici knihy a samotné postavy boli tak veľmi „prerobené“ kvôli potrebám filmárov, že to spisovateľovi nedávalo spať. Napríklad hlavná postava Bastian (celým menom Bastian Balthazar Bux) mal byť podľa predlohy tučný chlapec s nohami do X a bojovník Atrej mal byť celý zelený. Lietajúci drak Falco sa v originálnom anglickom znení volá Falcor a v knižnej predlohe zase Fuchur. Celkové posolstvo knihy zaniká hlavne preto, že film končí v jej polovici. Michael Ende požiadal film buď premenovať, alebo zastaviť jeho výrobu. Keď to nešlo podobrotky, neváhal pohnať tvorcov pred súd. Ten však prehral. Nakoniec však požiadal filmárov aspoň o jedno. Aby jeho meno nebolo spomenuté v titulkoch. Táto prosba však bola splnená len čiastočne a pozorný divák zaregistruje úplne na konci meno Michael Ende drobnučkými písmenkami.

Kto je kto a kam sa podeli?

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať postavám z rozprávky. Kto hral koho a čo robia herci z Nekonečného príbehu teraz? Vieme odpovede, aj keď začneme netradične…
Auryn
=====
Auryn je medailón s hadmi, ktoré sú prepletené a hryzú si chvosty, vytvárajúc tak symbol nekonečna. Dnes by ste ho našli na stene v pracovni svetoznámeho režiséra Stevena Spielberga , ktorému sa tento originálny symbol veľmi páčil.

auryn.jpg

Barret Oliver (Bastian)
========================
Barret Oliver, ktorý stvárnil hlavného hrdinu Bastiana, bol vyradený z prvého castingu, lebo bol príliš mladý a nezrelý na takúto úlohu. Uspel až na druhý pokus. Narodil sa v 24.8.1973 v Los Angeles a v čase filmovania mal 10 rokov. Od svojich ôsmych rokov sa pravidelne zúčastňoval na filmových konkurzoch a vystupoval v rôznych reklamách. Nekonečný príbeh bol pre neho prelomovým filmom, hoci už predtým sa mihol v pilotnej časti Knight Rider s Davidom Hasselhoffom. Počas 80. rokov nasledovali ďalšie veľké alebo priamo hlavné úlohy v projektoch áčkových režisérov ako Tim Burton či Ron Howard (Frankenwenie, Zámotok, Zámotok 2: návrat …) Jednu z najlepších postáv vytvoril v rodinnom sci-fi Daryl, kde stelesnil rovnomenného androida a bol za svoj výkon poctený cenou Saturn Award.
V roku 1989 sa Barret pridal do scientologickej cirkvi a rezignoval na hereckú kariéru. V umeleckej oblasti však pôsobí aj naďalej a síce ako fotograf. Jeho diela sú s úspechom vystavované v prestížnych galériách, sám vyučoval fotografiu na univerzite v Los Angeles a dočkal sa celého radu ďalších ocenení.

bastian-vtedy-a-teraz.jpg

Noah Hathaway (Atreju)
======================
Narodil sa 13. novembra 1971 v Los Angeles rodičom *Robertovi Hathaway* a *Judy Ringlerovej* . Po otcovi je z jednej štvrtiny indián , jeho predkovia pochádzali z kmeňa Mohykánov .
Noah už ako trojročné dieťa hrával v reklamách a neskôr v seriáloch. Do povedomia sa však dostal až úlohou v seriáli Battlestar Galactica, kde ako šesťročný stvárnil postavu chlapca Boxeyho . Najväčšiu vlnu popularity a najväčšie ohlasy mu však priniesla až jedna z hlavných úloh v oceňovanom Nekonečnom príbehu, kde stvárnil bojovníka Atreyu . Preslávil sa takmer po celom svete a získal zástupy fanúšikov a fanúšičiek. Neskôr spomínal: *„Pôvodne som mal mať zelenú farbu, no filmári si to rozmysleli, pretože v maske som vyzeral, ako slizká huba. Neskôr mi však mnoho divákov povedalo, že v prvej chvíli si mysleli, že som dievča aj napriek tomu, že som sa v záberoch objavoval s odhalenou hruďou. V dvanástich rokoch som zažil ošiaľ, aký zažívajú snáď len dospelé celebrity. Návaly fanúšičiek boli enormné a ich vek sa pohyboval od 10 do 50 rokov. Ja, ako decko som sa zo dňa na deň stal objektom ich túžob….Mal som radšej byť zelená huba,“* smeje sa aj po dlhej dobe.
Po Nekonečnom príbehu hral v niektorých nie príliš vydarených filmoch a v roku 1996 zavesil herectvo na klinec. Až nedávno sa objavil vo filmoch Sushi Girl, Blue Dream a Mondo Holocausto. Herectvo však pre neho nebolo nikdy prvoradé. Odmalička sa venoval prevažne športu . Bol závodným plavcom a prevádzkoval a vyučoval *street dance* . A to až do svojich 18 rokov , kedy tanec musel kvôli zraneniu zanechať . Začal sa venovať bojovým športom . Študoval Muay Thai box a dokonca v ňom súťažil . Je držiteľom čierneho pásu v bojových štýloch Tang Soo Do a Shotokan . Týmto záľubám sa naďalej venuje .
Hathaway sa tiež zaujíma o motocykle a zúčastnil sa mnohých pretekov . Tiež podľahol kúzlu tetovania . V tej dobe sa staral o niekoľko motocyklových barov a nechal si urobiť pár tetovaní . S manželkou majú vytetované tiež snubné prstienky .
Noah žije v súčasnosti so svojou manželkou Sameerah a dvoma nevlastnými deťmi v Miami , kde si otvoril vlastný obchod s motocyklami . Venuje sa predovšetkým pretekom, pričom silné dvojkolesové mašiny aj sám navrhuje a skladá. So životným štýlom divokej jazdy sa stotožnil aj početnými obrázkami, ktorými si nechal ozdobiť ramená, predlaktia, ruky, chrbát a ďalšie časti tela.

noah.jpg

Tami Stronach (detská Cisárovná)
================================
Tami (Tamara) Stronach sa narodila 31. júla 1973 v iránskom Teheráne. Jej otec *David Stronach* je preslávený škótsky archeológ, špecialista na staroveké zrúcaniny v oblasti dávnej Perzskej ríše a zároveň profesorom na univerzite v Berkley. Počas vykopávok v Teheráne začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa stretol s izraelskou archeologičkou menom *Ruth Vaadia* a zaľúbil sa do nej. Krátko na to bola svadba a v roku 1973 sa im narodila Tamara, ako druhé dieťa. V roku 1978 počas iránskej revolúcie utiekla rodina do Izraela a po čase sa presťahovala do USA, kde otec David dostal prácu, ako profesor archeológie. V USA si Tami vyhliadli filmári a obsadili ju do úlohy detskej cisárovnej v Nekonečnom príbehu. Zaujala. Nielen diváka svojou prirodzenou detskou krásou, ale tiež kritikov, ktorí jej predpovedali slušnú filmovú kariéru. Jej rodičia však boli proti, pretože veľmi dobre vedeli, aký údel môže čakať detské herečky, ktoré dospeli príliš skoro. Chceli tomu zabrániť a Tamara neprotestovala. Jej vášňou bol totiž od detstva tanec. Stala sa už od mala členkou uznávaného izraelského tanečného súboru so sídlom v USA *Neta Dnace Company*, s ktorou precestovala nielen Spojené štáty, ale aj Európu a samozrejme Izrael. V dospelosti sa začala venovať tiež choreografií a vytvárala vlastné tanečné diela s ktorými sa dostala ešte ďalej, napríklad do Austrálie. Zdalo sa, že úloha malej cisárovnej bola prvou a poslednou filmovou rolou v jej živote. No prišiel rok 2008 a s ním ponuka od filmárov z Českej republiky. A tak sa Tami objavila v českej muzikálovej rozprávke Fredy a Zlatovláska, kde si zahrala úlohu bábiky z obchodíku s kuriozitami. Tento film u divákov na celej čiare prepadol a mnohí sa priznali, že si ho pozreli hlavne kvôli Tami. No a aktuálne môžeme potvrdiť, že to boli opäť Česi, čo si nedali pokoj a nakrútili fantasy trikový film Posledný z Aproveru, kde Tami opäť hrá. Premiéra filmu, ktorý stál mimochodom 104 miliónov českých korún a na trikové zábery padlo z tejto sumy 72 miliónov, bola začiatkom leta 2013. Od 30. Júna 2010 je Tami vydatá za Grega Steinbrunera a v januári 2011 sa im narodila dcérka.

tami-s.jpg

Bohužiaľ, niektorí herci už nie sú medzi nami. Jedným z nich je aj famózny černošský herec Moses Gunn, ako *Cairon*, ktorý zomrel 16.decembra 1993 na komplikácie, spojené s astmou. Thomas Hill stvárnil postavu pána Koreandra, ktorému Bastian ukradol knihu. Umrel, ako 81 ročný v apríli 2009.

herci.jpg

Hudba k filmu

Pod soundtrack k filmu sa podpísal nemecký frontman jazzovej skupiny „Passport“ Klaus Doldinger. V anglickej verzií filmu však vsadili tvorcovia na talianskeho hitmakera Giorgio Morodera, ktorý vlastnil v Mníchove nahrávaciu spoločnosť Oasis Records. Jeho ústrednú melódiu otextoval Keith Forsey a kompletná pieseň dostala názov (ako ináč) The Neverending Story. Stalo sa čosi nevídané. Film a melódia vytvorili zvláštny druh reciprocity, kedy rozprávka pomohla skladbe a skladba rozprávke k ohromnému úspechu. Za nám stál tiež spevák Christopher Hamill, ktorý bol a je známy pod pseudonymom Limahl. Bývalý spevák skupiny Kajagoogoo naspieval Neverending Story s neuveriteľnou ľahkosťou (vokály mu robila Američanka Beth Andersson). Keďže mužský part sa nahrával v Mníchove a ženský v USA, neobjavila sa Beth v oficiálnom videoklipe. Aj v neskoršej 2nd verzií videoklipu tejto piesne „otvára“ synchrónne ústa miesto Beth príležitostná modelka Mandy Newton. To však nič nemení na fakte, že sa pieseň v rebríčku singlov umiestnila v britskej hitparáde na 4. mieste. Ústredná pieseň bola viackrát prerobená, objavila sa v opernej verzií , dokonca v roku 2007 vyšla jej techno cover verzia na albume nemeckej kapely Scooter „Jumping All Over the World“. Za zmienku stojí možno aj fakt, že pôvodná skladba The Neverending Story (*Moroder/Forsey/Limahl*) naozaj nemá začiatok, ani koniec – prichádza z nekonečna a tam aj (ne)končí. Ak by ste si pri jej prehrávaní zapli na CD prehrávači funkciu „loop“ záverečné takty splynú s prvými a pieseň vám bude hrať nekonečne.

[* youtube:Gf1WT8VEZxk *]
Foto: hollywood.com, Warner Bros Pictures, doorq.com, zen171398.zen.co.uk