13.02.2013

Človek si mnohokrát povzdychne nad faktom, že ak by mal čas a hlavne peniaze, precestoval by celý svet. Pozrel sa na miesta, ktoré sa nedajú opísať, ktoré treba jednoducho vidieť. S prudkým nástupom nových technológií sa čoraz viac stretávame s panoramatickými fotografiami a v ostatnom čase aj s interaktívnym 360° videom. Hobbyportal vás zoznámi s projektom, ktorý má ambície stať sa jedným z najlepších, čo sa týka ponuky virtuálnych výletov a interaktívnych snímok.

Úžasné

Skôr, ako si predstavíme AirPano, pozývame vás na extrémnu exkurziu. Povedie takmer priamo do krátera sopky. Poletíte helikoptérou a uvidíte popraskanú zem s ohnivými jazykmi a vytekajúcou lávou ako na dlani. To všetko vďaka interaktívnemu videu, ktoré spôsobilo 3D ošiaľ na celom svete aj vďaka tomu, že ho zverejnili najznámejšie informačné internetové spoločnosti a pomohli tak dostať AirPano do povedomia státisícov ľudí. Známy nemecký Der Spiegel bol jedným z prvých, ktorý toto video zverejnil.
Ako postupovať pri virtuálnej prehliadke? Jednoducho – kliknite na odkaz prehliadky vulkánu Plosky Tolbachik . Po načítaní videa vo fulscreen mode môžete ovládať pohľad z výšky pomocou kurzora myši v 360° 3D virtuálnom priestore. Kolieskom myši pridávate či uberáte zoom. Domovská stránka AirPano vám zároveň dá možnosť vybrať si rozlíšenie videa, v akom ho chcete sledovať. Kým Ultra High Resolution je určené majiteľom výkonných PC a dostatočne rýchleho pripojenia k internetu (bit rate videa je 20Mbit/s, 30 frames per second), v Low Resolution si ho môže pozrieť každý užívateľ. Typ projekcie si ľubovoľne zmeníte aj počas prehrávania videa. Prakticky „za jazdy“ tak eliminujete možnosť perspektívneho skreslenia.

Pohľad na vulkán, chrliaci paru a popol je naozaj úžasný. Plosky Tolbachik ponúkol toto divadlo po 36 rokoch „spánku“. Prebudil sa vlani 27. novembra. Popol sa dostal do výšky niekoľkých kilometrov. Našťastie bezprostredne susediace obývané oblasti neboli ohrozené. Problémy skôr spôsobovali takzvaní „adrenalínoví turisti“, ktorí doslova stratili pud sebazáchovy a prichádzali až k samotnému kráteru v nádeji, že získajú unikátne fotografie a videá priamo z miesta činu. Sopečný masív Tolbachik sa nachádza v centrálnej časti polostrova Kamčatka v seizmicky aktívnej oblasti. Na polostrove je takmer 30 ďalších činných sopiek. Pri nakrúcaní tohto videa použili filmári z AirPano vlastnú metódu pre nahrávanie a editáciu videa pomocou štyroch kamier Canon DSLR. Ako prebiehalo nakrúcanie si môžete pozrieť na tomto videu:

AirPano – zoznámte sa

AirPano je nekomerčný projekt tvorený skupinou nadšených fotografov z Moskvy, ktorí vytvárajú letecké a iné panoramatické fotografie a videá s vysokým rozlíšením. Obvykle fotografujú z helikoptéry, občas použijú aj ľahké tryskáče, teplovzdušné balóny a rádiom riadené modely. Jedným z najaktívnejších členov AirPano Teamu je Oleg Gaponyuk (1970). O svojej práci hovorí: „Vyštudoval som Inštitút jadrového výskumu v Moskve, odbor strojárstvo a aplikovaná matematika. Fotografovanie je mojim koníčkom od malička. Som nesmierne rád, že som stretol ľudí, ktorí dali môjmu životu nový smer. Sú to rovnakí nadšenci ako ja. Pripravení cestovať kvôli fantastickým záberom aj na druhý koniec sveta a čakať trpezlivo hodiny na to, aby boli snímky najideálnejšie. Som hrdý, že AirPano predstavuje na svojej stránke najväčší počet panorám na svete. Sám som navštívil viac, ako 170 lokalít na celej Zemi. Naša webová stránka v súčasnosti ponúka viac, ako 700 panorám a virtuálnych prehliadok. Ukazujeme v nich viac, ako 120 úžasných miest všetkých kontinentov, vrátane Antarktídy a Severného pólu.“

Oleg Gaponyuk

Oleg Gaponyuk

Ovládanie interaktívneho videa je jednoduché

Ovládanie interaktívneho videa je jednoduché

Priniesť 3D panorámu vo video formáte bol skvelý ťah. Po zverejnení prvého virtuálneho 3D videa okamžite stúpla návštevnosť webovej stránky AirPano. 11. januára 2013 sa prehupla cez pol milióna návštevníkov za deň. Tí ktorí stoja za týmto úspechom sľubujú, že môžeme očakávať oveľa viac: „Počas nasledujúcich dvoch rokov máme v pláne vytvoriť okrem panorám aj letecké interaktívne videá najkrajších, najvýznamnejších a najfascinujúcejších miest našej planéty. Už dnes máme mnoho materiálu, ktorý sa spracúva a v blízkej budúcnosti bude uverejnený. Prakticky neprejde týždeň, aby sme nepublikovali nové virtuálne prehliadky. A bude toho viac.“ Na tomto mieste si môžete vybrať z ďalších video 3D panorám.

S AirPano navštívite nielen Severný pól…

…ale aj stratosféru…

.. dokonca jaskyňu zaliatu vodou…

Ako sa to robí?

Snímky spadajúce do kategórie virtuálnej reality sú naozaj úžasné. Na to, aby sme ich mali možnosť vidieť je potrebné mať k dispozícií sériu snímok urobených z rôznych uhlov a pozícií. Ak to robíte z vrtuľníka, nie je to také jednoduché. Objekt totiž musí byť v strede a dosiahnuť túto pozíciu je veľmi ťažké, keď letíte. Dôkazom toho, že AirPano patrí k najlepším na svete je Virtual Reality Panorama Demo. Jej celková veľkosť je viac, ako 60 MB.
Ľudia z AirPano nerobia okolo svojho projektu veľké tajnosti. V rozhovoroch predstavujú technológiu, akou robia snímky. Ak si však myslíte, že fotografovanie je koníček bez adrenalínu, veľmi sa mýlite.
Pred rokom sa pokúsil Sergej Semenov prenajať si v Káhire vrtuľník práve kvôli fotografovaniu pre AirPano. Neúspešne. Bolo mu vysvetlené, že vďaka blízkosti vojenskej základne sa zo vzduchu fotografovať nesmie. Pozitívnou správou bolo, že napríklad francúzski vedci sa vďaka úplatkom na správnych miestach dostali so zariadením na meranie magnetických polí až na vrchol pyramídy. Treba dodať, že pyramídy sú nielen obklopené vysokým plotom, ale mimo návštevných hodín sú popri nich rozmiestnené stráže so psami a guľometmi. Sergej spomína, že došlo k určitej „flexibilite“ v egyptskom národnom bezpečnostnom systéme a tak mohol pyramídu nafotiť vďaka diaľkovo ovládanému modelu. Koľko však stálo povolenie (prižmúrenie očí kompetentných osôb) odmieta prezradiť. Fotografovanie však bolo veľmi dobrodružné. Sprevádzali ho problémy s vycestovaním, aj pouličná streľba, ktorá v tom čase sužovala Káhiru. Dokonca bola časť tímu zatknutá a pár hodín strávili v miestnej väznici. „Dostať ich z väzenia bolo dosť zaujímavé,“ smeje sa Sergej:“ Policajti žiadali za ich prepustenie 1000 dolárov. Tie sme síce mali, no neuvedomili sme si, že v Egypte je urážkou, ak prijmete prvú ponúkanú cenu. Na to, že máme aspoň trochu vyjednávať sme prišli dosť neskoro – až vtedy, keď okolo nás stálo už zo dvadsať policajtov. Tak sme trochu vyjednávali a nakoniec nás to stálo „len“ 800 dolárov. No vďaka týmto peniazom sme dostali celodenný policajný sprievod s láskavým povolením k fotografovaniu. Netušili sme však, že nakoniec bude tento účet oveľa vyšší.“ Problém bol totiž, že si zaumienili fotografovať v čase, keď je pri pyramídach čo najmenej turistov. A keďže otváracie hodiny vstupu k nim začínajú ráno o 8:00 a končia o 16:00 poobede, museli prísť opäť k slovu peniaze a úplatky. Nakoniec sa fotografovanie vydarilo a vy si môžete pozrieť výsledok na tejto stránke .

Takto prebiehalo fotenie pyramíd pomocou diaľkovo ovládaného modelu

Posledné úpravy pred letom

Posledné úpravy pred letom

Ktoré sú naj?

V súvislostí s množstvom fotografií, ktoré každý týždeň pribúdajú v databáze AirPano vás určite napadne, ktoré sú najpopulárnejšie. Tvorcovia stránky mysleli aj na to a tak si môžete vybrať pomocou TOP 10 z tých najlepších, najpopulárnejších a najnavštevova­nejších panorám.
V sekcií Aerial 3D Panoramas nájdete ostatné panorámy aj s náhľadmi.
Každý si príde na svoje. Okrem známych miest sa môžete kochať pohľadom na obrovskú kolóniu tučniakov v Antarktíde, alebo si odskočiť do blankytne modrej jaskyne Orda, ktorá leží pod vodou. Za pár sekúnd už môžete obdivovať Dubaj, Toronto, Himaláje či Matternhorn. Stačí si vybrať…


Foto, video: airpano.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

fifo (Neregistrovaný užívateľ) 15.02.2013 09:02
fifo

úžasné....

Prihlásenie
 
 
Reklama